Bakan Yılmaz: Ab Barış, Refah Ve Özgürlük Projesidir

DİYARBAKIR (ANKA)- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Avrupa Birliği'nin barış, refah ve özgürlük projesi olduğunu belirtti. Yılmaz, Milletvekili adayları Milletvekili adayları Selim Ensarioğlu, Oya Eronat, Seyyid Haşim Haşimi,

Haberler 10.05.2015, 16:03
Bakan Yılmaz: Ab Barış, Refah Ve Özgürlük Projesidir

DİYARBAKIR (ANKA)- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Avrupa Birliği'nin barış, refah ve özgürlük projesi olduğunu belirtti.

Yılmaz, Milletvekili adayları Milletvekili adayları Selim Ensarioğlu, Oya Eronat, Seyyid Haşim Haşimi, Dürdane Yalar, Ali İhsan Merdanoğlu, Mustafa Elgörmüş, Netice Arslan, Alaattin Parlak, Abbas Barış, Diyarbakır Milletvekili Mehmet Süleyman Hamzaoğulları ve İl Başkanı Muhammed Akar ile birlikte Diyarbakır’da "Avrupa Günü" nedeniyle düzenlenen konsere katıldı. Bakan Yılmaz, konser öncesi yaptığı konuşmada, AB'nin barış, refah ve özgürlük projesi olduğunu söyledi.

-“AVRUPA BİRLİĞİ, AVRUPA'NIN ÇÖZÜM SÜRECİDİR”-

AB'nin kolay kurulmadığına işaret eden Yılmaz, "Avrupa Birliği, Avrupa'nın çözüm sürecidir. Avrupa'da yaşanan çok acılardan sonra ortaya çıkmış bir barış projesidir. Zaman içerisinde bu proje bir refah projesine de dönüştü. Demokratikleşme açısından nihayet bir özgürlük projesi haline geldi. AB, çok acılar yaşamış bir kıtada, çok savaşlar görmüş bu topraklarda, bu savaşlara son veren bütün toplumları birbirine yaklaştıran, sınırları ortadan kaldıran, insanların, sermayenin, bilginin serbest dolaşımını getiren bir projedir” dedi.

-“İSLAMFOBİYE AVRUPALI DOSTLARIMIZLA BİRLİKTE KARŞI KOYMALIYIZ”-

Yılmaz, "Avrupa'da yükselen yabancı düşmanlığı ve İslamfobiye, Avrupalı dostlarımızla birlikte karşı koymamız gerekiyor" ifadelerini kullanarak, bu konuda herkesi birlik olmaya davet etti. Türkiye'nin AB'nin parçası olmak için uzun yıllar gayret sarf ettiğini belirten Yılmaz, "Tam üyelik müzakereleri yürütüyoruz. İnşallah bu uzun ince yolun sonunu da görürüz. AB'ye üye olalım olmayalım, bu süreç Türkiye'nin demokratikleşmesine, kalkınmasına büyük destek olmuş bir süreçtir. Bunu da görmemiz gerekiyor. Asıl işin özü toplumlar arası ilişkilerdir, buna da sanatın ve müziğin büyük katkıda bulunacağına inanıyorum, çünkü sanatın etnik yapısı yok, sanat bütün insanlığı birleştiren bir mecradır" ifadelerini kullandı.

AB Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı Stefano Fantaroni ise AB'nin kurulduğu günden bu yana büyüyüp geliştiğini söyledi. Türkiye ile beraber önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Fantaroni, "Biz Türkiye ile daha güzel bir ülke için beraber çalışıyoruz. AB'ye Türkiye'yi de bekliyoruz. Türkiye için AB önemlidir. AB bir ekonomi ve siyasi proje değil, AB bir barış projesidir. Bugün Avrupa'da, Türkiye'de, bölgemizde ve dünyada barış çok önemli ve gereklidir.  Konuşmaların ardından bir Alman ailenin oluşturduğu “Bavaturka” grubu, Anadolu ve Balkan ezgilerinin yanı sıra Türkçe, Kürtçe, Almanca ve İngilizce şarkılar seslendirdi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun katkılarıyla düzenlenen konserde sahne alan Bavaturka Müzik Grubu kurucusu ve assolisti Franz Josef Himpsl, eşi ve çocuklarıyla barış için farklı dillerde şarkı söylediklerini ifade etti. Bakan Yılmaz, konserin ardından alışveriş merkezi esnafını ziyaret ederek, bir süre sohbet etti. Konseri Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti İl Başkanı Muhammed Akar, milletvekili adayları ve çok sayıda davetli de dinledi.(ANKA)

(MLT/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@