Bakan Yıldız: Akkuyu Nükleer Santrali Eğer Bugün Devrede Olsaydı…

MERSİN(ANKA)  - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santrali bulunmayan herhangi bir gelişmiş ülkenin olmadığını belirterek, “Bugün itibarıyla Akkuyu Nükleer Santrali devrede olmuş olsaydı 15 milyon nüfuslu

Haberler 14.04.2015, 17:53
Bakan Yıldız: Akkuyu Nükleer Santrali Eğer Bugün Devrede Olsaydı…

MERSİN(ANKA)  - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santrali bulunmayan herhangi bir gelişmiş ülkenin olmadığını belirterek, “Bugün itibarıyla Akkuyu Nükleer Santrali devrede olmuş olsaydı 15 milyon nüfuslu İstanbul’un bütün elektriğini karşılayabilecek ve Türkiye’nin toplam elektriğinin yüzde 28’ini karşılayabilecek durumda olacaktı” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları İnşaatı Temel Atma Töreni"ne katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmasında nükleer santrali bulunmayan herhangi bir gelişmiş ülkenin olmadığının altını çizen Bakan Yıldız, “Nükleer güç santralleri 8 bin saatin üzerinde çalışıyor. Bugün itibarıyla Akkuyu Nükleer Santrali devrede olmuş olsaydı 15 milyon nüfuslu İstanbul’un bütün elektriğini karşılayabilecek ve Türkiye’nin toplam elektriğinin yüzde 28’ini karşılayabilecek durumda olacaktı. Yalnızca bununla kalmayacaktı. Bu nükleer santral 10 yıl öncesinde yapılmış olsaydı şu ana kadar 14 milyar dolarlık daha az doğalgaz ithal etmiş olacaktık. Yani yerli kaynak mı yabancı kaynak mı diyenlere bu sözüm. Bizler öncelikle nükleer güç santrali devreye girdiğinde su kaynaklarını devredışı bırakmayacağız. Yerli kaynaklarımız çalışacak. Doğalgaz santralleri rekabet edebildiği kadar piyasada kalmış olacaklar. Bizden 10 yıl sonra gelen yavrularımızda benzer hebası yapacaklar. Burada çalışmalar birçok çalışma yapıldı” ifadelerini kullandı.

-“ÇED ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI”-

Bakan Yıldız, en güvenilir santralleri yapacağını belirterek, “Depremsellikle alakalı tüm araştırmalar ilgili şirket tarafından tamamlandı. Allah korusun 9 şiddetinde bir depreme dayanıklı bir yapı.  ÇED çalışmaları tamamlandı. Bu projenin 2016'nın sonunda Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın katılımıyla açılacak olan temeli atmış olacağız. Buradaki çalışan personel bu çevrenin insanı olacak. 10 bine yakın burada bir çalışanımız olacak. Türk mühendislerimiz tarafından işletilecek. O yüzden eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Şu an 248 tane Moskova'da okuyan öğrencimiz var. İnşallah bu yıl da 80 öğrenci daha göndereceğiz” şeklinde konuştu.

Projenin Akkuyu’ya, Mersin’e ve tüm Türkiye’ye hayırlar getirmesini dileyen Taner Yıldız, “Biz burada yüzyılın projesi değil, 2100 yılına kadar burada çalışacak bir projenin su tesislerinin temelini atmış olacağız” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@