Bakan Özlü: FETÖ ile PKK'nın ortak çalıştıkları anlaşıldı

Turan KOYUNCU/SİİRT, () - BİLİM Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Siirt ile Konya'nın, Siirt ile Sakarya'nın, ülkenin doğusuyla batısının, Türk ile Kürt'ün arasını ayırmanın imkansız olduğunu gösteriyor. Herkes bunu...

Haberler 02.09.2016, 22:50
Bakan Özlü: FETÖ ile PKK'nın ortak çalıştıkları anlaşıldı

Turan KOYUNCU/SİİRT, () - BİLİM Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Siirt ile Konya'nın, Siirt ile Sakarya'nın, ülkenin doğusuyla batısının, Türk ile Kürt'ün arasını ayırmanın imkansız olduğunu gösteriyor. Herkes bunu anlamalı. Herkes buna göre hareket etmeli. FETÖ ve PKK'nın ortak çalıştıkları anlaşıldı. Ancak herkes bilsin ki; milletimizin ortaklığı daha köklüdür. Siirt ile Sakarya'nın kardeşliği, FETÖ-PKK kardeşliğinden daha büyük ve daha güçlüdür" dedi.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ak Parti'nin Gönül Köprüsü projesi kapsamında Sakarya ile kardeş olan Siirt'e gelerek işadamları, sivil toplum örgütü üyeleriyle bir araya geldi. Türkiye'nin oldukça zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Özlü, şöyle dedi:
"Aslında sadece Türkiye'de değil, dünyanın hemen her ülkesinde benzer zorluklar, güçlükler yaşanıyor. Terör, artık Avrupa ülkeleri için de bir kabusa dönüştü. Birkaç gün önce, Avrupa'nın en büyük havalimanı olan Frankfurt'ta, terör şüphesi nedeniyle, saatlerce uçuş yapılamadı. Brezilya'da halkın yüzde 52 oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı, 60 küsur senatörün oyuyla görevinden azledildi. Biliyorsunuz, 17-25 Aralık'ta, Türkiye'de de aynısını denediler, ama başarılı olamadılar. Sivil darbeyle deviremedikleri Recep Tayyip Erdoğan'ı, 15 Temmuz'da, bu sefer askeri darbeyle devirmeye çalıştılar. Allah'a şükürler olsun, başarılı olamadılar. Çünkü milletimiz, iradesine, ülkesine ve devletine sahip çıktı. Cumhurbaşkanımızın dik duruşuyla ve milletimizin ona verdiği destekle, bu badireyi atlattık. Bu darbe girişimi başarısız olunca, bu sefer de terör yoluyla milletimizi sindirmeye kalktılar. Ancak yine hedeflerine ulaşamadılar. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşayan vatandaşlarımız, teröre karşı net bir tavır sergilediler. Keşke bu bölgede siyaset yapan, bu bölgenin insanından oy alan siyasiler de sizin gösterdiğiniz şu kararlı duruşu gösterebilselerdi. Onlar sizin yanınızda, milletin yanında olmayı değil, her zaman olduğu gibi, sırtlarını terör örgütüne dayamayı tercih ettiler. Bakınız, 15 Temmuz gecesinde ve sonrasında yaşanan hadiseler hepimizi derinden etkiledi. Gördüklerimiz, duyduklarımız, okuduklarımız, her birimizin yüreğini titretti. Beni en çok etkileyen hadiselerden birisi de burada, Siirt'te yaşandı. 15 Temmuz'dan neredeyse bir ay sonra, sabah ezanının bir saat erken okunduğunu fark eden Siirtli kardeşlerimiz, darbe oluyor olabilir diye sokaklara akın ettiler. Siirtli kardeşlerimizin ülkemize, devletimize, bayrağımıza nasıl bir aşk ile bağlı olduklarını, o gece net bir şekilde görmüş olduk. Birkaç gün önce, benzer bir hadise, bu sefer Konya'da yaşandı. Konya'da uzun süreli bir elektrik kesintisi olunca, bu sefer de Konyalı kardeşlerimiz, darbe girişimi olabilir diye meydanlara koştu. Görüyorsunuz, Siirt ile Konya'nın tepkisi aynı. Siirtliler nasıl bu ülkenin üzerine titriyorsa, Konyalılar da öyle titriyor. Bu iki örnek, Siirt ile Konya'nın, Siirt ile Sakarya'nın, ülkenin doğusuyla batısının, Türk ile Kürt'ün arasını ayırmanın imkansız olduğunu gösteriyor. Herkes bunu anlamalı. Herkes buna göre hareket etmeli. FETÖ ve PKK'nın ortak çalıştıkları anlaşıldı. Ancak herkes bilsin ki; milletimizin ortaklığı daha köklüdür. Siirt ile Sakarya'nın kardeşliği, FETÖ-PKK kardeşliğinden daha büyük ve daha güçlüdür."
Darbe girişiminin ardından ülkenin ne kadar güçlü olduğunu herkesin hatırladığını söyleyen Bakan Özlü, hükümetin yatırımlara devam ettiğini anlattı. Özlü, şöyle dedi:
"Türkiye'nin dört bir köşesinde, gerek kamu tarafından gerek reel sektör tarafından çok önemli yatırımlar hayata geçiyor. Siirt ve bölgedeki diğer illerimiz de bu gelişmelerden nasibini alıyor. Ancak bu bölgedeki şehirlerimizde, aslında çok daha büyük gelişmeler yaşayabilirdik diye düşünüyorum. Ne yazık ki güvenlik sorunları, bölgenin doğal kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını engelliyor, atıl kalmasına neden oluyor. Terör, bölgede daha fazla yeni yatırımın yapılmasını, daha fazla ekmek ve iş kapısının açılmasını engelliyor. Ak Parti hükümetleri olarak biz, geçmiş yılların ihmallerini telafi etmek için çabaladık, çabalıyoruz. Bu amaçla, 2003 - 2015 döneminde, GAP yatırımlarına toplam 51 milyar lira kaynak aktardık. 2002 yılında GAP illerinin kamu yatırımlarından aldığı pay yüzde 6,1 iken bu oranı, 2015 yılında yüzde 13,8'e yükselttik. GAP illerinde, sadece 2015 yılında sabit yatırım tutarı 3,1 milyar lira olan 509 adet teşvik belgesi düzenlendi. Biliyorsunuz, en fazla teşvik bu bölgeye veriliyor. 6'ıncı bölgenin cazip şartlarını düşününce, aslında özel sektörün bölgede daha fazla yatırım yapması beklenir. Ancak terör buna mani oluyor. Çünkü yatırımcı bir yerde önce huzur ve emniyet arar. Bakınız, Siirt OSB'de 76 parsel bulunuyor. Ancak şu ana kadar sadece 22 parsel yatırımcılara tahsis edilebilmiş. Bu kadar teşvike rağmen, bu parsellerin boş kalmasına terör neden oluyor. Çünkü yatırımcının fabrikasını kundaklıyorlar, şantiyeleri basıyorlar, iş makinelerini yakıyorlar. Tillo'daki ziyaretgahı düşünün. Bakanlığımızda yürütülen Rekabetçi Sektörler Projesi kapsamında, turizmi canlandırmak amacıyla bir AB projesi yürütüyoruz. Bu projeyle, özellikle ziyaretgahın çevre düzenlemesini yeniliyoruz. Aslında Türkiye'de birçok insanın oraya gelmek istediğini biliyorum. Özellikle Işık Olayı'nın yaşandığı günlerde, binlerce insan Tillo'ya akın edebilir. Ancak terör, bölgenin sadece sanayisini ve ticaretini değil, turizm potansiyelini de çok olumsuz etkiliyor. Terörle mücadele işte bu yüzden de önem taşıyor. Buralara huzur gelirse, emin olun, yatırım da gelecek. İşte bu yüzden diyoruz ki, PKK'nın Kürt diye bir sorunu yoktur. Ancak Kürt kardeşlerimizin PKK sorunu var. İnşallah bu sorundan hep birlikte kurtulacağız. Düşünün, çukur ve hendek siyasetiyle 10 milyar TL civarında zarar verdiler. Şimdi devletimiz, bu zararları telafi etmek için çalışmalara başlıyor. Pazar günü, Sayın Başbakanımız, bölgeyle ilgili çok kapsamlı bir paket açıklayacak, 1,4 milyar TL değerinde yatırımın da temelini atacak. İnşallah, sadece 1 sene içinde, evi yıkılan kardeşlerimizin tamamına, yeni evlerini teslim edeceğiz. İnşallah, yapacağımız çalışmalarla, Siirt'in, bölgenin ve Türkiye'nin çehresi değişmeye devam edecek."

FOTOĞRAFLI

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@