Bakan Müezzinoğlu: Atatürk'ün Gölgesinde Yan Gelip Yatıyorlar

MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile birlikte Eskişehir'de 1081 yataklı Şehir Hastanesi'nin temelini atan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Sağlık alanında güçlü bir tüketici olduk.

Haberler 29.09.2015, 23:54
Bakan Müezzinoğlu: Atatürk'ün Gölgesinde Yan Gelip Yatıyorlar
(DHA)- MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile birlikte Eskişehir'de1081 yataklı Şehir Hastanesi'nin temelini atan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Sağlık alanında güçlü bir tüketici olduk. Biz artık sağlık alanında tüketici olmaktan çıkarak kan ürünlerinden ilaç üretebilen bir Türkiye olacağız. İnşallah kanseri de kanser ilacını da ve gen analizleri yapabilen sistemi de Amerika'dan ve İngiltere'den sonra kuran üçüncü ülke olacağız" dedi.

Eskişehir'in 71 Evler Mahallesi'ne yapılacak olan Şehir Hastanesi'nin temelinin atılması nedeniyle tören düzenlendi. Akşam saatlerinde yapılan törene Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Vali Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yılmaz Büyükerşen, AK parti Milletvekili Salih Koca, CHP Milletvekili Cemal Okan Yüksel ile çok sayıda kişi katıldı. Tören alanına birlikte gelen bakanlar Nabi Avcı ve Mehmet Müezzinoğlu kalabalığı selamladı, engellilerle tokalaştı.

BİZ ESERLERİMİZLE KONUŞUYORUZ

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir Şehir Hastanesi'nin Bilecik ve Kütahya'daki hastalara da hizmet vereceğini söyledi. Avcı'dan sonra konuşma yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sağlık alanında başarılı işler yapıldığını anlatarak şöyle devam etti:

"Biz dedik ki milletimizin derdini paylaşalım. Hastane önlerinde sürünmesin. Gece yarılarında hastane bahçelerinde kuyrukta bekleyen değil, bilgisayarından randevu alarak uzman doktoruna ulaşabilen ve her türlü sağlık hizmetini alan bir ülke olalım dedik. Onun için fiziki mekanları iyileştirmek için çok gayret sarf ettik. Bu anlamda çok da engellerle karşılaştık. Bazen şu cümleyi söyledik 'Şeytan taşlamaktan abdest almaya vakit bulamıyoruz' dedik. Şu şehir hastaneleriyle ilgili çektiğimiz sıkıntıları bir Allah bilir bir de sayın Cumhurbaşkanımız bilir. Anayasa Mahkemelerine gitmeler, yürütmeyi durdurma kararı aldırmalar, ondan sonra utanmadan, sıkılmadan bu hastanenin temeli Afyon'a taşındı diyenler birazcık yüzleri kızarsa var ya onları affedeceğim ama ne yazık ki yüzleri de kızarmıyor. Utanmıyorlar ve sıkılmıyorlar. İftira atmaya, dedikodu yapmaya devam ediyorlar. Ama onlar ne yaparsa yapsınlar merkep ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz eserlerimizle konuşuyoruz. "

ATATÜRK'ÜN GÖLGESİNDE YAN GELİP YATIYORLAR

Siyaseti millet ve ülkenin geleceği için yaptıklarını, Atatürk'ün muasır medeniyet hedefi vasiyetine sahip çıktıklarını söyleyen Müezzinoğlu, “Bazıları Atatürk'ün gölgesine yan gelip de yatıyorlar. Bazıları, onun adını kullanarak sefa sürüyorlar. Ama biz milletle beraber yürüyoruz. 2002 yılında Eskişehir'de 7 ambulans vardı. Şimdi 47. Ambulanslarımız vızır vızır. Ambulans helikopterlerimiz hizmetinizde mi? Ambulans uçaklarımız hizmetinizde mi? Ey Atatürk'ten geçinenler biraz utanın ya biraz utanın" dedi. 

Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'de her gün 1 milyon 150 bin hastanın hastanelere şifa bulmaya gittiklerini ve bu hastanelerde 10 binlerce ameliyat yapıldığını söyledi. Müezzinoğlu, "Ak Parti olarak önümüze çıkan bütün engelleri, kurulan bütün tuzakları aşarak hizmetleri yapmaya devam ediyoruz. Çünkü biz Almanya'da ne varsa Türkiye'de de o olacak diyoruz. Almanların başardığını bu millet rahatlıkla başarır milletimize gençlerimize inanıyoruz. Temeli atığımız hastane 1081 yatak ama 1250 yatak kapasiteli olacak. Şu basit matematiği hepimiz yapabiliriz. Bin 100 yatak kapasiteli kabul edelim. Bu hastanenin kapalı alanı 290 bin metre kare yani bir yatağa düşen kapalı alan 250 metre kare. Ben soruyorum size 250 metre kare dairede oturan var mı içinizde. Benim Ankara'daki 110 metrekare, İstanbul'daki 170 metre kare" diye konuştu.

ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLACAĞIZ

Türkiye'nin acil hizmetlerde başarılı olduğunu söyleyen Müezzinoğlu, "Almanya'da bu acil hizmetleri yok, İngiltere'de bu acil hizmetleri yok. İngiltere ve Fransa'nın yakaladığı sağlık hizmeti sunumunu Türkiye olarak başardık. Ama bir eksiğimiz var. Sağlık alanında güçlü bir tüketici olduk. Biz artık sağlık alanında tüketici olmaktan da çıkarak ilacı, kanser ilacı üretebilen, kan ürünleri üretebilen ve  insülin gibi kronik hastalık ilaçlarını üretebilen  bir ülke olmak için Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı'nı, Kanser Enstitüsü'nü , Biyoteknoloji Enstitüsünü, Kronik Hastalıklar Enstitüsü'nü kurduk ve artık kan ürünlerinden ilaç üretebilen bir Türkiye olacağız. Ve inşallah kanseri de kanser ilacını da ve gen analizleri yapabilen sistemi de Amerika'dan ve İngiltere'den sonra kuran üçüncü ülke olacağız" diye konuştu.

VİNÇ KAZASINDA YARALANANI HASTANEDE ZİYARET ETTİ

Yapılan konuşmaların ardından bakanlar Nabi Avcı, Mehmet Müezzinoğlu, Vali Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve milletvekilleri butona basarak hastanenin temelini attı.

Temel atma törenin ardından Bakan Müezzinoğlu ve Avcı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hastanesi'nde tedavi gören Suudi Arabistan'daki vinç kazasında yaralanan bir kişiyi ziyaret etti. Müezzinoğlu hastane çıkışında gazetecilere "Dün sabah itibariyle gerek vinç kazasında yaralanan hacılarımız gerekse son bayram günü yaralanan hacılarımızdan 24 hacımızı Ankara'ya getirdik. Ankara'da Atatürk Eğitim Araştırma Hastanemizde 7, Yeni Mahalle Eğitim Araştırma Hastanemizde 7, Eskişehir'de, Çorum'da ve Konya'da da birer hastamız diğer hastanelerde tedavi gören hastalarımız var. Genel itibariyle tüm hastalarımız uzman ekiplerin olduğu merkezlerde tedavileri yapılıyor" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@