Bakan Işık'tan Gözaltı Açıklaması: Altunbaşak'ın Hangi Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alındığını Bilmiyorum

ANKARA(ANKA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, eski TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak’ın gözaltına alınmasına ilişkin, “Soruşturmalarla ilgili bilgisine başvurulma durumu vardır. Ben de  bilgi almak için çalışma yapaca

Haberler 14.04.2015, 17:17
Bakan Işık'tan Gözaltı Açıklaması: Altunbaşak'ın Hangi Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alındığını Bilmiyorum

ANKARA(ANKA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, eski TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak’ın gözaltına alınmasına ilişkin, “Soruşturmalarla ilgili bilgisine başvurulma durumu vardır. Ben de  bilgi almak için çalışma yapacağım. Hangi soruşturma kapsamından dolayı gözaltına alındı doğrusu bilmiyorum” dedi. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,gazetecilerin sorularını yanıtladı. Eski TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak’ın gözaltına alınmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Işık, “Soruşturmalarla ilgili bilgisine başvurulma durumu vardır. Ben de bilgi almak için çalışma yapacağım. Hangi soruşturma kapsamından dolayı gözaltına alındı, doğrusu bilmiyorum” dedi.

Bakan Fikri Işık, “Eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz böcek soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Ona ilişkin bir gelişme var mı?” şeklindeki bir soru üzerine de, “Hasan Palas’ın gözaltına alınmasıyla ilgili bildiğim kadarıyla birkaç konu var. Bunlardan bir tanesi böcek raporunun sahte çıkması. Bunu bizde özellikle incelettik. Maalesef böcek raporunu TÜBİTAK’ta bu kimyasal analizleri yapacak alt yapı olmadığı halde kimyasal analizleri yapacak bir altyapı varmış gibi bir internet sitesinde, bu kimyasal analiz nasıl yapılır diye dokümanı alıp kimyasal analiz raporuymuş gibi dava dosyasına koymuşlar ve burada bir sahte rapor üretmişler. Bunu biz tespit ettik. Ama şu anda bir yargı süreci devam ediyor. TÜBİTAK olarak baktık ki olmayan bir laboratuvarda bir sahte rapor üretilmiş. Rapor kesinlikle sahte.  Bu TÜBİTAK tarafından çok titiz bir çalışma sonucunda ortaya kondu. Çünkü o analizleri yapacak TÜBİTAK’ın o alanda bir altyapısı yok. Bunları bizim dışımızda olan olaylar. Bizim sorumluluğumuz gerçekten nasıl olduğunu, ne olduğu ortaya koymak. Ondan sonra kim suçlu kim suçsuz buna karar verecek mercii biz değiliz yargı. Yargının bu konuda işini titizlikle yaptığını düşünüyorum” diye konuştu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@