Bakan Çelik'ten Bakur Açıklaması

ANKARA (ANKA)--Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Bakur” belgeselinin 34. İstanbul Film Festivali'nde sansür edildiği iddialarına ilişkin, “Bu kadar profesyonel organizasyonlarda bu kadar açık terör propagandasına destek ve

Haberler 15.04.2015, 13:37
Bakan Çelik'ten Bakur Açıklaması

ANKARA (ANKA)--Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Bakur” belgeselinin 34. İstanbul Film Festivali'nde sansür edildiği iddialarına ilişkin, “Bu kadar profesyonel organizasyonlarda bu kadar açık terör propagandasına destek verilmesi izah edilemez” dedi.

Çelik, twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Terör terördür; her türlü demokratik değerin düşmanıdır, özgürlüğün düşmanıdır.Kendi yasal mükellefiyetlerini yerine getirmedikleri halde ‘sansür var’ diye yalan beyanda bulunanlar ve onlara destek verenler, gerçeği gizliyorlar” dedi.Çelik, Twitter hesabından gazete manşetlerini paylaşarak “Ayrıca bu haberde görüldüğü gibi açıkça terör propagandasına zemin olmalarına ne diyecekler acaba?” diye sordu. 

-"ÇÖZÜMÜ ANLAMAMIŞLAR HALA"-

Hiçbir demokratik değer ve evrensel özgürlük kriteri teröre destek verilmesini makul göremeyeceğini belirten Çelik, “Bu kadar profesyonel organizasyonlarda bu kadar açık terör propagandasına destek verilmesi izah edilemez.Terör terördür; her türlü demokratik değerin düşmanıdır. Özgürlüğün düşmanıdır. Birileri çıkıp ‘çözüm süreci’ varken bu yaklaşımların doğru olmadığını söylüyor. Çözümü anlamamışlar hala. Çözüm süreci, birilerinin terörü meşrulaştırma süreci değildir. Terörü sona erdirme sürecidir. Çözüm süreci terörün sona erdirilmesi için kararlılıkla yürütülmektedir. Bunu terörü meşrulaştırmak için istismar etmeye kalkanlara müsaade edilemez” ifadelerini kullandı.

-“SÖYLEDİKLERİ AÇIK TERÖR PROPAGANDASININ MAKYAJIDIR”-

“Öte yandan bazı milletvekilleri özgürlükten bahsederken çifte standart üretiyor” diyen Çelik şunları kaydetti:

“Bunların mantığını takip ederek özgürlük adına terör propagandasına izin verilirse, yarın birileri DAEŞ adlı terör örgütünü öven bir yapım için de yasalar karşısında istisna isterler. İlkeli olmak her işin başı olmalıdır. Birileri ‘festival’ kelimesi ile ‘terör’ün yan yana geleceğini düşünüyorsa, biz asla ve asla bu düşüncede değiliz ve olmayacağız.Bu müstemleke zihniyeti Türkiye'de terörü övmeyi özgürlük olarak sunarken herhangi bir Avrupa ülkesindeki terör örgütünün propagandasını yapmayı aklından bile geçiremez. İlkeli olmak her zaman ve mekan için geçerli olmalıdır. Terörün propagandasını ‘acılarımızı iyileştirmek’, ‘özgürlük’,  ‘empati kurmak’, ‘özgür bir kültür sanat ortamı oluşturmak’, ‘devletin baskısına direnmek’ argümanlarıyla meşrulaştırmaya çalışanlar, tutumlarını hiçbir evrensel değerle izah edemezler.Söyledikleri açık terör propagandasının makyajıdır. Özgürlüğe ve demokrasiye düşman bir tutumdur. Gerçek bir özgürlük felsefesi bu ilkelliğe izin vermez. Kuşkusuz Kültür Bakanlığı özgürlükten ve demokratik değerlerden yanadır. Her türlü kültürel üretim için bu ortamı desteklemektedir. Bunun kırmızı çizgileri ise evrensel kriterlerle belirlenmiştir. Terör propagandası bu kırmızı çizgilerin önde gelenidir.”(ANKA)

(MLT/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@