Bakan Çelik: Bunlar Afaki, Ayağı Yere Basmayan Projeler

ANKARA (ANKA) – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, muhalefetin ekonomiye ilişkin seçim vaatleri hakkında “'Bunlar ayağı yere basmayan projeler. Bu popülist yaklaşımların bir karşılığının olacağına ben ihtimal verm

Haberler 29.04.2015, 12:48
Bakan Çelik: Bunlar Afaki, Ayağı Yere Basmayan Projeler

ANKARA (ANKA) – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, muhalefetin ekonomiye ilişkin seçim vaatleri hakkında “'Bunlar ayağı yere basmayan projeler. Bu popülist yaklaşımların bir karşılığının olacağına ben ihtimal vermiyorum ama seçim dolayısıyla oy avcılığına çıkanların hedeflerine birilerinin alet olmaması açısından bunları izah etmekte fayda var” dedi. Bakan Çelik, taşeron meselesinin yasal anlamda çözüldüğünü, bir sorun kalmadığını da söyledi.

Bakan Çelik, NTV yayınında soruları yanıtladı.

Seçim dolayısıyla gerekli gereksiz bazı değerlendirmelerin yapıldığı bir süreçten geçildiğini dile getiren Bakan Çelik, Yol-İş Sendikası ile taşeron işçiler için yapacakları toplantı hakkında konuştu. “Taşeron uygulamaları diye ifade edilen alt işveren işçileri ile ilgili biz geçtiğimiz yaz son derece önemli bir düzenlemeyi parlamentodan geçirdik” ifadelerini kullanan Bakan Çelik, bir anlamda taşeron meselesinin Türkiye'de yasal anlamda çözüldüğünü savundu. Çelik, şu açıklamaları yaptı:

-“BİR SORUN KALMADI”-

“Mesela deniyor ki ‘hizmet alımı uygulamasına son vereceğiz.’ Türkiye komünizme dönmüyor sanıyorum. Sırf seçim için popülizm uğruna bir şeyler söyleniyor ama gerçekliği var mı yok mu söylenmiyor. Bugün dev yemek sanayileri kurulmuş ama siz hala diyorsunuz ki kurumlarımın alt tarafında bir aşçı, yemekhane oluşturacağım yemek imalatı yapacağım diyeceksiniz. Bu hayatın gerçekleri ile bağdaşmıyor. Bunun gibi hizmet satın alımı olmasın diye günümüz dünyasının gelişmiş ve gelişmekte olan hiçbir ülkesinde olmayan bir kavramı çalışma hayatına yerleştirmeye çalışmak mesnetten yoksun. Dolayısıyla hizmet alımı olacak. Peki çalışan taşeron işçinin hakkını hukukunu korumak her çalışanın hakkını korumak olduğu gibi, bizden önce taşeron işçisi ücret almada zorlanıyordu. ‘Taşeron firma dediğimiz firma ücreti vermeme, iflas etme gibi veya ücreti ödememe gibi bir durum söz konusu olduğunda asıl işveren sorumludur, ücretini yatırmak durumundadır’ dedik. Çalışma açısında iş güvencesi açısından sıkıntıları vardı. En az üç yıl anlaşma yapılacak dedik. Toplu sözleşme hakları, hak arama imkanları yoktu. Şimdi artık toplu sözleşme hakları getirdik. Kıdem tazminatları yoktu. 11 buçuk ay çalıştırılıyorlardı ve tazminat alamıyorlardı artık alıyorlar. Yıllık izinleri yoktu. Yıllık izinleri de güvence altına alındı. Hizmet alınacak yerler belli artık orada çalışan bir vatandaşı asıl işte çalıştıramayacaksınız. Asıl işte çalışıyorsa bir işçi onlarla ilgili eleman ihtiyacı varsa kadroya alınması, yoksa onların tazminatlarının derhal ödenmesi konusunda bir çalışma yaptık. Dolayısıyla bir sorun kalmamış oluyor.”

-“ÇOĞU AFAKİ AYAĞI YERE BASMAYAN ŞEYLER”-

Muhalefetin seçim vaatleri hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, “Ayağı yere basmayan projeler olduğu için bunları çok konuşmak doğru mu bilmiyorum. Bu popülist yaklaşımların bir karşılığının olacağına ben ihtimal vermiyorum ama seçim dolayısıyla oy avcılığına çıkanların hedeflerine birilerinin alet olmaması açısından bunları izah etmekte fayda var. 158 çeşitli hedef, eylem ve projeden bahsediyor muhalefet. Bunun 101’ini uygulamaya koymuşuz biz. 158 vaatlerinin 101’i şu anda uygulamada. O halde geri kalanlar nedir? Çoğu afaki ayağı yere basmayan şeyler” dedi.

“Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda yeni atılabilecek bir adım görüyor musunuz?” soruna yanıt veren Çalışma Bakanı, “Emeklilere iki ikramiye vereceğiz diyorlar. Kim vermek istemez ki. Neden iki değil 4 ikramiye vermeyelim. Verilmesi gerekeni vereceksiniz. Eğer verilmesi gerekeni vermezseniz emekliyi maaşa muhtaç hale getirirsiniz. 15 günde 15 yasayı kimse unutmadı. 2002 yılında Sayın Kemal Derviş geldiği zaman üç lider oturuyor yetkisiz ve etkisiz. Sayın Derviş 15 günde 15 yasayı çıkaracaksınız ki maaşları ödeyebilesiniz. Türkiye'yi buraya mı döndürmeyi istiyorlar. Pastanızın büyüklüğü neyse o büyüklüğe göre sosyal taraflara ve yatırımlara para ayıracaksınız. Diğer türlüsü IMF’nin kapısına kul olmak demektir. Bunlar 28 milyar liralık emeklilere para aktarmayı gerektiriyor. Bu olacak ki vereceksiniz. Biz ilave 4 milyar lira veriyoruz bütçe imkanları çerçevesinde. Bu vaatlerin altında yatan ülkenin başına gelmek değil partinin başında kalabilmek” yanıtını verdi.

Çelik, emeklileri yaşa geçmişteki iktidarın taktığını savunurken, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Müdürlük yaptığı dönemlerde hükümetlerin çıkarmış olduğu bir düzenleme. Hatta o düzenlemede 60 yaş uygulaması 2000 yılından sonra işe başlayanlarda 60 yaşında emekli olacaklar uygulaması da o dönemden gelen bir düzenleme. Neden bunu yaptılar? Sayın Kemal Kılıçdaroğlu açıkça söylüyor iflas ettik diyor, emekli maaşı artık ödenemez noktaya geldi diyor. Şimdi böyle sıkıntıya giren kurumun çıkışını sağlamak için 99 yılında bu düzenlemeyi yapıyorlar, dün battık dedikleri hususa bugün tekrar batıracağız diyorlar. Bunu bari kurumda bu kadar uzun yıllarını vermiş bir siyasetçi söylemese daha doğru olur. Ben bunu anlamakta zorlanıyorum” şeklinde konuştu.

-SİSTEM ÇÖKER-

Bakan Çelik’in “Bugünkü mali tablolar itibariyle de bu konuda adım atmak mümkün değil mi?” sorusuna yanıtı ise şöyle oldu:

“Biz bu arkadaşlarımızla bir araya geldik yapılacak olan neler var diye. Bir tek şey vardır sağlıkla ilgili bir düzenleme yapılabilir. İleri yaşa gelmiş olan vatandaşlarımız varsa onlarla ilgili sağlık sorununu çözmeye dönük bir çalışmamız var. Şu anda emeklilik yaşı 51-52. Daha erken emeklilik derseniz zaten sistemi çökerten bu olur. Bunun yıllık maliyeti 6 milyardır.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@