Bakan Çavuşoğlu'ndan Rusya'ya Flaş Uyarı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Irak\'taki operasyonlara katılmak istediğini belirterek Başika sorununa ilişkin olarak Bağdat ile yapılan görüşmelerde bir formül bulunması gerektiğini söyledi.

Haberler 11.12.2015, 13:07
Bakan Çavuşoğlu'ndan Rusya'ya Flaş Uyarı

ANKARA(ANKA) – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Irak'taki operasyonlara katılmak istediğini belirterek Başika sorununa ilişkin olarak Bağdat ile yapılan görüşmelerde bir formül bulunması gerektiğini söyledi.  Rusya’nın tavrınını ''Rusya, uçağın düşürülmesinden sonra her fırsatı değerlendirmek istiyor” diye eleştiren Çavuşoğlu, “Bizim de sabrımız sınırsız değildir. Bugüne kadar yaptıklarınıza karşılık vermiyorsak korkumuzdan ya da suçluluk psikolojisinden değil'' uyarısında da bulundu.

Mevlüt Çavuşoğlu, özel bir televizyon kanalında Türkiye’nin dış politikasına ilişkin güncel konuları değerlendirirken Irak Merkez Hükümeti ile yaşanan Başika krizine ve Bağdat’ta Türk heyetiyle yapılan görüşmelere değindi. Eğitim veren askerlere tehdidin arttığını belirten Çavuşoğlu, ''Mart 2015'ten bu yana askerlerimiz orada. Son gönderdiğimiz grup bunların güvenliğini sağlamaya yönelik'' ifadesini kullandı. Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Mart 2015 tarihinden bu yana bizim askerlerimiz orada Musul Ulusal Muhafızlarını eğitmek için var. Yeni Irak hükümeti göreve başladıktan sonra hem mili savunma bakanlığı hem de içişleri bakanlığı Türkiye'yi davet etti askerlerini ve polislerini eğitmek için. Elbette askerleri eğitmek için önce Irak'ta bir yapılandırma gerçekleşmesi gerekiyor. Bu halen gerçekleşmedi maalesef. Bugün Irak'taki güçlere bakında çoğunluğu gönüllüler ve Şii milisler ve İran'ın desteklediği gruplar. Musul valisi bu kanundan sonra ulusal muhafız oluşturmaya başladı. Biz de oraya gidip bunların eğitimini vermeye başladık. Bağdat yönetiminden bu kampa ziyaretlerde gerçekleştirildi. Aynı şekilde Kuzey Irak bölgesel yönetiminden de burayı ziyaret ettiler. Son gelişmelerden sonra buradaki güçlerimize yönelik tehdit arttı. DAEŞ'e çok yakın bir konumda. Elbette bu askerlerimizin güvenliğini sağlamak bizim de görevimiz. Son gönderdiğimiz grup bunların güvenliğini sağlamaya yönelik.”

Mevlüt Çavuşoğlu, “Bağdat yönetiminin endişelerini gidermemiz lazım” dediği açıklamaları sırasında “Sayın milli savunma bakanımız onların bakanıyla görüştü. Ben dışişleri bakanıyla 1 buçuk saat telefonda görüştüm. Burada hepimiz Irak'ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini en çok savunan ve saygı duyan ülke Türkiye'dir. Amerika ilk gittiği zamanda bunu söyledik. Daha sonra MİT müsteşarımız Hakan bey ve bakanlığımızın müsteşarı Feridun bey dün Bağdat'a bir ziyarette bulundular” şeklinde konuştu.

Bunun ardından “Peki sizlerin daveti ile oraya giden askerlerimizin güvenliğini sağlayacak bir gücünüz var mı? Yok. Peki kim sağlayacak? Tam da bunu konuşuyoruz şu anda”  diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Biz ilave asker gönderimini durdurduk Irak'a ve Bağdat yönetimine olan saygımızdan dolayı. Şu anda Türkiye'nin orada eğitim veren gücünü koruyacak bir gücü yok Irak'ta. Biz peşmergeye de aynı eğitimi veriyoruz. Bugüne kadar 2 bin 500'den fazla peşmergeyi eğittik donattık. Musul'da da 2400'den fazla Musul ulusal muhafızını da eğittik. Bunlardan Bin 40 tanesi hala daha üst düzey eğitim almak için bu kampta. Bunlar Musul'u geri almak DEAŞ'tan Irak'ı kurtarmak için eğitiliyor. Kuzey Irak veya Irak yönetimine karşı eğitilmiyor.”

-“BİR FORMÜL BULMAMIZ LAZIM”-

Türkiye’nin Irak'taki operasyonlara da katılmak istediğini vurgulayan Çavuşoğlu “Bir formül bulmamız lazım. Türkiye'nin burada bulunmasını istemeyen grup dışarıdan özellikle desteklenen komşu ülkelerin desteklediği tamamen bilinen isimler, diğer taraftan en azından birazı çekilsin diyenler var. Zaten Kuzey'deki komşumuz Irak'ın da bir talebi olmadan gündeme getirdi tabiri caizse rezil oldular. Irak'ın mektup gönderdiğiniz söyledi, Irak'ın daimi temsilcisi bizim böyle bir isteğimiz yok dedi” şeklinde konuştu.

-“TÜM DETAYLAR MUHATABIMIZ İLE GÖRÜŞÜYORUZ”-

Bağdat’la yapılan görüşmelere ilişkin olarak da “tüm detaylar mutahabımız ile görüşüyoruz” diyen Çavuşoğlu, Bağdat’a Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gitmesinden önce Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın gitmesinin öngörüldüğünü de anlattı.

Çavuşoğlu, Bağdat’a giden Türk heyetinde neden MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın bulunmasına ilişkin soruyu yanıtlarken MİT’in devletin önemli bir kurumu olduğuna dikkat çekti.  Irak’ta yaşanan sorunlarda istihbaratın rölünün büyük önemine vurgu yapan Çavuşoğlu, olağanüstü bir durum olmadığını ifade etti.

-“BİZİM DE SABRIMIZ SINIRSIZ DEĞİL”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Başika sorununa yönelik tavrına  tepki gösterirken  ''Rusya, uçağın düşürülmesinden sonra her fırsatı değerlendirmek istiyor. Bizim de sabrımız sınırsız değildir. Bugüne kadar yaptıklarınıza karşılık vermiyorsak korkumuzdan ya da suçluluk psikolojisinden değil'' uyarısında da bulundu.

Türkiye’nin  takındığı tutum için “Biz olgun çağdaş bir devlet gibi davranıyoruz. Ama bizim de sabrımız sınırsız değildir. Bugüne kadar yaptıklarınıza karşılık vermiyorsak korkumuzdan ya da suçluluk psikolojisinden değil. İstemediğimiz bir olay oldu ama Rusya haksız hava sahamızı ihlal etti, Ama ilişkilerimizi eski günlere döndürmek için sabırlı davranıyoruz. Ama bu süreçte Rusya Türkiye aleyhine her türlü şeyi değerlendirmek istiyor. Rusya'nın burada hiçbir ilgisi yok. Neticede bu süreçte diyalogumuz devam ediyor” sözlerini de kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın retöriğinde son günlerde bir azalma olduğunu da belirttiği mülakat sırasında Rusya’nın IŞİD petrolüne ilişkin iddialarını reddederken de IŞİD petrolünü  ağırlıklı olarak Esad rejiminin aldığını belirterek “Biz petrol kaçakçılığı ile çok etkili bir mücadele vediyoruz” dedi ve mücadelenin IŞİD’in petrolü ile sınırlı olmadığını da vurguladı.

Türkiye’nin Türkmenlere her türlü destek verdiğini ve vermeye devam edeceğinin de altını çizen Çavuşoğlu,   Suriye krizine çözüm bulmaya yönelik müzakere sürecine değinirken de ılımlı muhalefete Esad’ın kabul ettirilmesinin mümkün olmadığı uyarısında da bulundu. (ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@