Bakan Çavuşoğlu: Ap Evrensel Değerlere Sahip Çıkmalı

ANKARA (ANKA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB içinde göç karşıtlığı, yabancı düşmanlığı ve İslamofobinin güçlenmesinin, Birlik’in komşu bölgelerde ve ötesinde etkili olma kapasitesini aşındırdığını bildirdi. Avrupa Bi

Haberler 09.05.2015, 15:42
Bakan Çavuşoğlu: Ap Evrensel Değerlere Sahip Çıkmalı

ANKARA (ANKA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB içinde göç karşıtlığı, yabancı düşmanlığı ve İslamofobinin güçlenmesinin, Birlik’in komşu bölgelerde ve ötesinde etkili olma kapasitesini aşındırdığını bildirdi. Avrupa Birliği’nden, komşularında yaşanan krizler karşısında insani bir tutum benimsemesinin beklendiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Göç karşıtı ve yabancı düşmanı eğilimlerin kendisini en bariz biçimde gösterdiği AB Kurumu olan Avrupa Parlamentosu’nun da evrensel değerlere sahip çıkması öncelikli beklentilerimiz arasındadır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “9 Mayıs Avrupa Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajında, Avrupa Birliği’nin temellerini atan Schuman Deklarasyonu’nun kabul edildiği 9 Mayıs’ı, AB’ye adaylığın tescil edildiği 1999 yılından beri “Avrupa Günü” olarak kutlandığını anımsatan Bakan Çavuşoğlu, "Avrupa projesi, ülkelerin ortak değerler etrafında birleşmesi suretiyle çatışmaların sona erebileceğini göstermiş, kıtamıza barış, istikrar ve artan bir refah getirmiştir. Tarihsel geçmişi ve gelecek vizyonu bakımından Türkiye, stratejik tercihi olan AB’ye katılım yönünde çalışmalarını devam ettirmektedir. Birçok alanda gerçekleştirdiğimiz reformlar bu konudaki kararlılığımızın ve güçlü irademizin göstergesidir. Jeostratejik konumu, güçlü ekonomisi ve etkili dış politikasıyla Türkiye, AB’ye küresel bir aktör olma yolunda ciddi katkılarda bulunabilecektir. Bu nedenle katılım sürecimiz, AB içinde oybirliğiyle alınan kararlar doğrultusunda başlatılmış ve sürdürülmüştür. Bu çerçevede, müzakere sürecimize bazı üye devletler tarafından getirilen siyasi engellemeler kaldırılmalı, sürecin kendi mecrasında ilerlemesi sağlanmalıdır” ifadelerine yer verdi.

-“AB’DEN, KOMŞULARINDA YAŞANAN KRİZLER KARŞISINDA DA İNSANİ BİR TUTUM BENİMSEMESİ BEKLENMEKTEDİR”-

Türkiye’nin AB ile dış politika, ekonomi ve enerji gibi farklı alanlardaki ilişkilerinin güçlendirilmesinden memnuniyet duyduklarını kaydeden Bakan Çavuşoğlu mesajına şöyle devam etti:

“AB ile son yıllarda başlatılan en önemli süreçlerden biri vatandaşlarımıza Vize Serbestisi Diyaloğu’dur. Vatandaşlarımızın vizeden muaf tutulması, katılım sürecimiz dahil olmak üzere AB ile ilişkilerimizi her alanda ilerletmemize yardımcı olacaktır.  Diğer taraftan, AB içinde göç karşıtlığı, yabancı düşmanlığı ve İslamofobinin güçlenmesi, Birlik’in komşu bölgelerde ve ötesinde etkili olma kapasitesini aşındırmaktadır. AB’nin bu yönelimler karşısında 'çeşitlilik içinde birlik' ilkesine uygun etkili önlemler alması gerekmektedir. Ayrıca, insan haklarına saygı üzerine kurulu olan AB’den, komşularında yaşanan krizler karşısında da insani bir tutum benimsemesi beklenmektedir. Göç karşıtı ve yabancı düşmanı eğilimlerin kendisini en bariz biçimde gösterdiği AB Kurumu olan Avrupa Parlamentosu’nun da evrensel değerlere sahip çıkması öncelikli beklentilerimiz arasındadır. Avrupa bütünleşmesi sürecinin daha da güçlendirilerek sürdürülmesini diliyor, Türk halkının ve tüm Avrupa halklarının Avrupa Günü’nü kutluyorum.” (ANKA)

(HSN/ORH)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@