Bakan Bozkır'dan Ap'ye Tepki: Karar Ab'yi Kuranların Hedefleriyle Bağdaşmamaktadır

ANKARA(ANKA) - AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu’nun 1915 olaylarına ilişkin tasarının Türkiye ve Türk milleti için yok hükmünde olduğunu belirterek, “Avrupa Birliği’nin, II. Dünya Savaşından çıkan

Haberler 15.04.2015, 22:46
Bakan Bozkır'dan Ap'ye Tepki: Karar Ab'yi Kuranların Hedefleriyle Bağdaşmamaktadır

ANKARA(ANKA) - AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu’nun 1915 olaylarına ilişkin tasarının Türkiye ve Türk milleti için yok hükmünde olduğunu belirterek, “Avrupa Birliği’nin, II. Dünya Savaşından çıkan Avrupa’da barış, dostluk ve işbirliğini yerleştirmek ve geliştirmek için kurulduğu dikkate alındığında, tarihten husumet çıkarmaya hizmet eden bu karar, Avrupa Birliği’ni kuran devlet adamlarının hedefleriyle de bağdaşmamaktadır” dedi.

Bakan Bozkır Avrupa Parlamentosu’nun 1915 olaylarına ilişkin tasarıyı onaylamasına yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi. Bakan Bozkır, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nun bugün 1915 olayları konusunda kabul ettiği kararın tarihi ve hukuki gerçeklerle bağdaşmadığını belirterek, bu tür kararların, Türkiye ve Türk milleti için yok hükmünde olduğunu belirtti.

Yüz milyonlarca Avrupalıyı temsil eden Avrupa Parlamentosu başta olmak üzere Parlamentoların görevinin tarih yazmak olmadığının altını çizen Bakan Bozkır, “Avrupa’da bugün karşı karşıya olduğumuz sınamalar karşısında gerçekçi ve kalıcı çözümler üretmektir. Avrupa Parlamentosu bugün aldığı kararla geçmişte çekilen acılar arasında seçici bir bakış açısıyla ayrımcılık yapmış, 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Türk ve Müslüman halkların uğradığı mezalimi görmezden gelmiş, sadece Ermenilerin acılarını öne çıkarmıştır” dedi.

 

-“KARAR, TARİHTEN HUSUMET ÇIKARMAYA HİZMET EDİYOR”-

 

Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı herkes gibi Ermenilerin de yaşadıkları acıların hatıralarını anmalarını anlamanın ve paylaşmanın bir insanlık vazifesi olduğunu kaydeden Bozkır, “Ancak, bunun Türkiye karşıtlığı için bir bahane olarak kullanılması ve siyasi çatışma konusu haline getirilmesi kabul edilemez. Birinci Dünya Savaşı esnasında yaşanan olaylar, hepimizin ortak acısıdır. Türkiye Cumhuriyeti olarak 1915 olaylarının bilimsel bir şekilde incelenmesi için ortak tarih komisyonu kurulması çağrısında bulunduk. Bu çağrımız geçerliliğini korumaktadır. Ermenistan ile 2009 yılında protokoller imzaladık. Ancak bu protokoller de onaylanmadan Ermenistan Parlamentosu’ndan çekilmiştir” dedi.

Türkiye’nin sergilediği iyi niyete karşılık, Avrupa Parlamentosu’nun bu kararıyla tarihi siyasete alet ettiğini belirten Bozkır, “Avrupa Parlamentosu’nun kullandığı ‘soykırım’ ifadesi hukuki bir kavramdır. Hakkında hiçbir mahkeme kararı olmayan 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemek, iftiradan öteye geçmemektedir.

Avrupa Birliği’nin, II. Dünya Savaşından çıkan Avrupa’da barış, dostluk ve işbirliğini yerleştirmek ve geliştirmek için kurulduğu dikkate alındığında, tarihten husumet çıkarmaya hizmet eden bu karar, Avrupa Birliği’ni kuran devlet adamlarının hedefleriyle de bağdaşmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu’nun, kendisini tek yanlı Ermeni anlatımının etkisinden kurtararak, enerjisini bugün Avrupa için en büyük tehdit haline gelmiş olan radikalizm, hoşgörüsüzlük ve etnik-dini ayrımcılık gibi meselelere yöneltmesi bütün Avrupalılar için daha yararlı olacağını belirten Bozkır, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Nisan 2014 tarihinde ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun 20 Ocak 2015 tarihinde yayımladığı tarihi mesajların Avrupa’da ortak geleceğimizin inşası için Avrupa Parlamentosu’na yol gösterici nitelikte olduğuna inanıyorum” açıklamasında bulundu. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@