Bahçeli, Sen Edep Adap Nedir Bilir Misin?

-Davutoğlu, Şah Fırat Operasyonu’na yönelik sözleri nedeniyle de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sert sözlerle yüklendi. Davutoğlu, “Bahçeli'nin yaptığı açıkl

Bahçeli, Sen Edep Adap Nedir Bilir Misin?

-Davutoğlu, Şah Fırat Operasyonu’na yönelik sözleri nedeniyle de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sert sözlerle yüklendi. Davutoğlu, “Bahçeli'nin yaptığı açıklamalar devlet ahlakına, adabına uymaz. Vatan aşkına ben şahidim. O gece hiç kimse bir saniye bile gözünü kırpmadı. Bu insanlara Bahçeli hakaret etmiştir. Bu şerefli kadroya sarf ettiği sözler nedeniyle özür dilemelidir. Soruyorum Sayın Bahçeli, sen edep haya nedir bilir misin?” dedi. 

-Muhalefet partilerinin, Meclis’te, İç Güvenlik Paketi’ne yönelik engellemeleri devam ederse, kendilerini halka şikayet edeceklerini dile getiren Başbakan “Halkı tahrik ederek sokağa çağırmak, direnişe çağırmak onlara, halkı sandığa çağırmak bize yakışır. Ama buradan bütün muhalefet partilerine de şimdiden sesleniyorum. Eğer kanunu engellemeye devam ederlerse, herhangi bir molotof saldırıları olursa, vandalizm olursa sorumlusu onlardır" diye konuştu. 

ANKARA (ANKA)-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden İç Güvenlik Paketi’ne karşı çıkan muhalefet partilerini eleştirirken, AK Parti Grubuna da teşekkür etti. Davutoğlu, Şah Fırat Operasyonu’na yönelik sözleri nedeniyle de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sert sözlerle yüklendi. Davutoğlu, “Bahçeli'nin yaptığı açıklamalar devlet ahlakına, adabına uymaz. Vatan aşkına ben şahidim. O gece hiç kimse bir saniye bile gözünü kırpmadı. Bu insanlara Bahçeli hakaret etmiştir. Bu şerefli kadroya sarf ettiği sözler nedeniyle özür dilemelidir. Soruyorum Sayın Bahçeli, sen edep haya nedir bilir misin?” dedi. 

Davutoğlu, Meclis’te AK Parti Grup toplantısında konuştu.

Konuşmasına Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden, İç Güvenlik Paketi ile ilgili sözleriyle başlayan Başbakan Davutoğlu, AK Parti grubuna Genel Kurul’da muhalefet partilerine karşı gösterdikleri direnç için teşekkür etti.

Davutoğlu, “Son günlerde TBMM  Genel Kurul'unda hakarete maruz kaldınız ama Meclis'in vakarını korudunuz. Hepinizi tek tek kucaklıyor, bağrıma basıyorum” dedi.

-"BONZAİCİ TABUR"-

İç Güvenlik Paketi’ne karşı çıkan muhalefet partileri CHP, MHP ve HDP’ye eleştirilerini sürdüren Davutoğlu, muhalefet partilerini, “banzaici tabur” olarak nitelendirdi. Davutoğlu  şöyle dedi:

“6-7 Ekim'de şehirleri yakan yıkan vandallara karşı olayların ardından bir hafta sonra alınacak önlemleri konuşmaya başladık. Bu olaylar olmamış olsaydı bazı tedbirleri almaya ihtiyaç hissetmeyecektik. Ama bu tablo acilen tedbir almayı devlet sorumluluğunun bir gereği kıldı. 24 Kasım'da tüm bu unsurları muhtevi yasa tasarısını Bakanlar Kurulu'nda konuştuktan sonra TBMM’ye sevk ettik yine hiçbir ses, eleştiri yok.  New York Times’a Pensilvanya’daki zat bir yazı yazıyor (Fethullah Gülen) CHP direniş çağrısı yapıyor, MHP densizliklere destek veriyor, bütün bunların karşısında duran ise AK Parti grubunun azimli tutumu. Gencecik çocuklarımızı katleden o vandallara karşı, 6-7 Ekim olaylarının üzerinden bir hafta geçmeden iç güvenlik paketini görüşmeye başladık. 6-7 eylül olayları olmasaydı bazı tedbirler almaya ihtiyaç hissetmeyecektik.”

-"ARKADAN BİRİLERİ HAREKETE GEÇ EMRİ VERDİ"-

İç güvenlik Paketi’ne karşı çıkan muhalefet partilerine birilerinin “emir” verdiğini öne süren Başbakan, “Arkadan birileri ‘harekete geçin’ dedi ve hep beraber birlikte harekete geçtiler.Kirli ittifaklar var” diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, İç Güvenlik Paketi’ne karşı çıkan muhalefet partileri CHP, MHP ve HDP’ye şu sözlerle yüklenmeye devam etti:

“Kılıçdaroğlu’nun nasıl bir koalisyonla HDP ile birlikte 6-7 Ekim’den önce;  HDP eş başkanının (Demirtaş) ‘sokağa çıkın’ tahriki gibi Kılıçdaroğlu da ‘sokağa çıkın’ çağrısı yapıyor. Şimdi güya özgürlükleri savunuyorlar öyle mi? Bize kimse özgürlük dersi veremez. Kim toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak isterse, bizi eleştirseler de onların düşünce özgürlüğünü savunmak bizim görevimiz. Ama molotof atılırsa, yüzlere maskeler takılırsa ve şehirlerimiz yakılıp yıkılırsa Türkiye Cumhuriyeti buna izin vermez, vermeyiz.Buradan muhalefet partilerine sesleniyorum; eleştirin, yapacağınız katkıları yapın. Arkadaşlarımız söyledi, ne teklifiniz varsa getirin konuşalım dedik. Teklif getirmediler, söyleyecek bir şey yok.”

-MOLOTOF SALDIRISI OLURSA SORUMLUSU ONLARDIR-

Muhalefet partilerinin, Meclis’te İç Güvenlik Paketi’ne yönelik engellemeleri devam ederse, kendilerini halka şikayet edeceklerini dile getiren Başbakan konuşmasını şöyle sürdürdü:  

Halkı tahrik ederek sokağa çağırmak, direnişe çağırmak onlara, halkı sandığa çağırmak bize yakışır. Ama buradan bütün muhalefet partilerine de şimdiden sesleniyorum; eğer kanunu engellemeye devam ederlerse, herhangi bir molotof saldırıları olursa, vandalizm olursa sorumlusu onlardır. Millet onlardan hesap sorar. Biz de bu kanunu nasıl engellediklerini millete gidip anlatacağız. Bunların meselesi istismar.  CHP'nin isteği ne özgürlük  ne de MHP'nin isteği kamu düzeni dışarıdan karar aldılar ve piyonlar harekete geçti. Muhalefetin tek meselesi var; Türkiye seçime giderken kaos çıkarmak.”

-ŞAH FIRAT OPERASYONU-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, muhalefet partileri CHP ve MHP'nin Şah Fırat Operasyonuna yönelik eleştirilerene yanıt verirken, özellikle  MHP’ye sert sözlerle yüklendi.

Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e yönelik, "Vatan nedir?" diye soran MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sözlerine karşılık, “Bahçeli'nin yaptığı açıklamalar devlet ahlakına, adabına uymaz. Vatan aşkına ben şahidim. O gece hiç kimse bir saniye bile gözünü kırpmadı. Bu insanlara Bahçeli hakaret etmiştir. Bu şerefli kadroya sarf ettiği sözler nedeniyle özür dilemelidir” diyerek yanıt verdi. 

“Şimdi ben de soruyorum Sayın Bahçeli, sen edep nedir bilir misin?'” diyen Davutoğlu şöyle devam etti:  

“Ben buradan Bahçeli’ye soruyorum. Siz de iktidar oldunuz. Kaç tane tarihi esere sahip çıktınız, hangi şehitliğe sahip çıktınız, ihya ettiniz. Hesabını verin önce. Biraz önce ben saydım, nerede şehitliğimiz varsa hepsini ihya ettik. Osmanlıca’ya yabancı dil muamelesini yapan Kılıçdaroğlu bir anda Süleyman Şah’ı keşfetti. Bahçeli dün Genelkurmay Başkanımıza ‘vatan nedir bilir misin’ diye sordu. 1939 yılında ilk mekan değişikliği yapıldı iktidarda CHP vardı. Vatan toprağı elden mi gitmişti? 1973 aralığında bu yeni yere geçiş için karar alındı, Eylül 1975’te törenle Süleyman Şah’ın naaşı nakledildi. Hangi hükümetler var? Naim Talu, Bülent Ecevit ve rahmetli Türkeş’in Başbakan Yardımcısı olduğu, CHP - Demirel Hükümeti var. Sayın Bahçeli, ‘sen vatan nedir bilir misin’ diye sorarken dolaylı olarak rahmetli Türkeş’e de sormuş oluyor. Türkeş’in başbakan yardımcısı olduğu dönemde ikinci nakil yapıldı. Peki vatan toprağı satılmış mı oldu? Hayır uluslararası hukuk gereği Süleyman Şah’ın bulunduğu yer bizim için vatan toprağıdır. Bahçeli özür dilemelidir. Bende ona cevaben söylüyorum, acaba sayın Bahçeli sen edep nedir bilir misin?Günlerce uykusuz kalarak vatan toprağını savunan o devlet görevlilerinin karşısında devlet ahlakı nedir bilir misin, devlet ahlakı nedir bilir misin?”

-DARBE ÇAĞRISI-

Davutoğlu, bugün MHP’den yapılan, "Genelkurmay başkanları eskiden Türkiye’nin milli çıkarları açısından mahzurlu gördükleri kararlar hakkında siyasi liderlere karşı koyacak yürekliliği gösterirler"  şeklindeki açıklamaya atıfta bulunarak, MHP’nin bu çağrısını “Darbe çağrısı” olarak niteleledi. Davutoğlu  şöyle dedi:

“Bu eski Türkiye alışkanlığıdır. Sayın Genelkurmay Başkanımız ve şerefli Türk subayları demokratik yolla iktidara gelmiş hükümetimizin emrindedirler. Hükümetimizin aldığı kararları uygularlar. Geçti o dönem. Biz ne 27 Mayıs ne 12 Eylül'deyiz ne de apoletlerle böyle konuşulan 28 Şubat'tayız. Yeni Türkiye'de buna pabuç bırakmayız. Demokratik yolla iktidara gelmiş hükümetimize karşı neredeyse isyana çağıracaksınız. Bu ne vatanseverlikle, ne demokrasi ahlakıyla ifade edilir. Bu çağrılara pabuç bırakmayız. Hem hakaret edeceksiniz sonra onları hükümete karşı neredeyse isyana çağıracaksınız.”

-AK PARTİ'YE 6 BİN 223 MÜRACAAT YAPILDI

Başbakan Davutoğlu konuşmasının sonunda, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimler için partilerine 6 bin 223 milletvekili aday adayının başvurduğunu açıkladı. Davutoğlu, bu başvurulardan bin 40'ı kadın aday olduğunu da dile getirdi.  (ANKA)

(BK/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.