Atatürk’ün armağan ettiği demokrasi yeterli, ileri demokrasiye ihtiyaç yok

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Strasbourg Birliği kuruluşunun birinci yıldönümünü 500’e yakın davetlinin katılımıyla Strasburg’da kutlandı. Kutlama törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir milletvekili Zeynep Altıok, Hatay...

Haberler 05.05.2016, 12:16
Atatürk’ün armağan ettiği demokrasi yeterli, ileri demokrasiye ihtiyaç yok
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Strasbourg Birliği kuruluşunun birinci yıldönümünü 500’e yakın davetlinin katılımıyla Strasburg’da kutlandı.

Kutlama törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir milletvekili Zeynep Altıok, Hatay milletvekili Hilmi Yarayacı katıldı. Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasın ardından CHP Strasbourg Birlik Başkanı Mustafa Kemal Özçelik, CHP Meclis Üyesi Emre Çam, CHP Starsbourg Yöneticisi Burak Özkuzucu’nun açılış konuşmalarıyla başladı. Başkan Mustafa Kemal Özçelik konuşmasında “gün ülkemizi karanlık amaçlarını alet etmek isteyenlere mücadele günüdür. Gün destek, barış, sevgi ve dayanışma günüdür” dedi. CHP Hatay milletvekili Hilmi Yarayacı ise “biz Taksim - Gezi Parkı’nda mücadele ederken bugünü anlattık. Yarına işaret ettik. Çünkü her geçen gün ahlaksızlıkların, baskıların arttığı dönemleri yaşıyoruz. Aynı 1980 öncesi gibi. Türkiye her alanda çürüyor. Bizler CHP milletvekilleri olarak mecliste elimizden geleni yapıyoruz” dedi. Kutlamaya katılan Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaleti CHP Birlik Gençlik Kolları Üyesi Ceren Sarıyar konuşmasında 29 Mayıs tarihinde Köln kentinde yapılacak ‘19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’na herkesi davet etti. 19 Mayıs kutlama törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağını duyurdu.

“Teslim olmayacağız mücadeleye devam”

CHP Meclis Üyesi Emre Çam konuşmasında iktidarı eleştirdi. Emre Çam “biz bu duruma karşı birlik, beraberlik, dayanışma içinde mücadelemize devam edeceğiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teslim olmayacağız” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir milletvekili Zeynep Altıok ise “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’ye armağan ettiği demokrasi yeterlidir. Türkiye’nin ileri demokrasiye ihtiyacı yoktur. İçinde bulunduğumuz karanlığın bize gösterdiği yol artık yeni bir siyaset dili yeni anlayıştır. Kürsülerden nutuklara ihtiyacımız yok. Hep beraber, her yerde yan yana, el, ele, gönül gönüle, can, cana olmamız gerekiyor. Yeni siyaset bunu gösteriyor, buna ihtiyacımız var. O kadar çok acımız var bu acıları paylaşarak, yeni acıların yaşanmaması için bütün acılarımızla yüzleşerek dayanışma içinde olmalıyız. Şimdi siyasette birlik olma zamanıdır. CHP umudun tek adresidir. CHP laik Türkiye’nin güvencesidir. AKP iktidarın iç ve dış politikası Türkiye’yi içler acısı duruma getirmiştir” diye konuştu. Konuşmaların arasında verilen kısa müzik konserleri kutlamaya gelen herkese neşe kattı. Strasbourg Başkonsolosu Özgür Çınar kutlama törenin girişinde verilen resepsiyon bölümüne katıldı. Başkonsolos Özgür Çınar kutlama törenin salonda yapılan konuşmalarına katılmadı. Fransa’nın kuzey doğusu bölgesinde 8 Mayıs Pazar gününe kadar devam edecek olan 1.yıl kutlama ve dayanışma programı bugün Nancy, Hayange, Phalsbourg kentlerinde CHP Ankara milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin katılımıyla devam edecek. 6 Mayıs Cuma günü CHP Strasbourg Birlik temsilcileri Türkiye’den gelen CHP milletvekilleriyle birlikte Strasbourg Başkonsolosu Özgür Çınar’ı makamında ziyaret edecek. CHP Birliğinin kutlama töreni 7 Mayıs Cumartesi günü Colmar, St. Louis, Belfort kentlerinde devam edecek. 8 Mayıs Pazar günü Strasbourg CHP Birliği milletvekilleri ve üyelerine vereceği kahvaltıyla kutlama programı sona eriyor. Davetliler arasında en uzak ülkeden gelen İskoçya CHP Birlik Başkanı Nihat Oymak da vardı. Almanya ve Fransa’nın değişik kentlerinden kutlama programına katılan çok sayıda CHP Birlik üyeleri CHP olan desteğin her yerde giderek yükseldiğine dikkat çektiler. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@