Arınç: Eskiden Silahla Mücadele Yapıldı, Ama Terörün Önüne Geçilemedi

DİYARBAKIR (ANKA)- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hiç kimsenin yapamadığı çözüm sürecini başlattıklarını belirterek, “Eskiden silahla mücadele yapıldı, ama terörün önüne geçilemedi. Dağa çıkışlar engellenemedi. Dağdan iniş

Haberler 12.05.2015, 14:52
Arınç: Eskiden Silahla Mücadele Yapıldı, Ama Terörün Önüne Geçilemedi

DİYARBAKIR (ANKA)- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hiç kimsenin yapamadığı çözüm sürecini başlattıklarını belirterek, “Eskiden silahla mücadele yapıldı, ama terörün önüne geçilemedi. Dağa çıkışlar engellenemedi. Dağdan inişlerde artmadı. Biz ne dedik. Silahların bırakıp dost olacaklar. Bunları yaptık. Baldıran zehiri içmeye ve iktidardan düşmeyi göze aldık” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 218 milyon TL’ye mal olan Ergani Barajı ve Çermik Kale Barajının temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kalkınma Bakanı ve Diyarbakır 1. Sıra Milletvekili adayı Cevdet Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır Milletvekili adayları, Vali Hüseyin Aksoy, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, DSİ 10. Bölge Müdürü Yunus Algın katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, temel atma töreninde yaptığı konuşmada,  yapacakları bu projelerle ile su üretimini değerlendirmeye çalıştıklarını belirterek, “Bu projelerle verim ve kalite daha da artacak. Su demek hayat demektir. 60 yılda 60 proje yapıldıysa, son 12 yılda 3 mislisi yapılmıştır” dedi.

-“BU HALKIN SADECE KİMLİK SORUNU YOKTUR”-

Arınç, bölge halkının bilerek ve kast edilerek fakirliğe mahkum edildiğine işaret ederek, “Bu halkın sadece kimlik sorunu yoktur. Buradaki vatandaşlar, geçmiş hükümetlerden gerçek kimliklerini saklıyorlardı. Halkımız bize cesursunuz, cesaretlisiniz dedi. Toplumsal barışı sağlamak ve ayrımcılığı kaldırmak için mücadele ettik. Biz bunu çözmeye ve kardeş kavgasını sonlandırmaya kararlıyız. Biz bu işi sona erdiremezsek, bizden sonra gelenler silaha sarılır. Görüyoruz. Silvan barajına karşı çıkmaya çalışıyor. Biz bu projelerle bölgelerarası ayrımcılığı kaldırdık. Bir dil, dünyanın hiçbir yerinde reddedilmez” şeklinde konuştu.

-“DAĞA ÇIKIŞLAR ENGELLENEMEDİ”-

“Kürt kardeşlerimizle huzur ve barış içinde yaşayacağız” diyen Arınç,  “Kimsenin siyasi tercihine karışmayacağız. Ama başkaları siyasi mühendislik yapıyor. AK Parti’nin gücünü azaltmaya çalışıyorlar. Alim değiliz ama hepimiz aziziz. Eskiden Hükümetlere darbe ve muhtıra verenler vardı. Türk siyaseti böyle bir gelenekten geliyordu. Ama biz millete hizmet etmekten vazgeçmeyiz, vazgeçmeyeceğiz. Topla tüfekle bizi kapatmaya çalışanlar, Muaffak olamadı. 27 Nisan bildirgesinden korkmadık, cevabını verdi. Millet cesaretimizi ve cesurluğumuz sevdi. Hiç kimsenin yapamadığı çözüm sürecini başlattık. Eskiden silahla mücadele yapıldı, ama terörün önüne geçilemedi. Dağa çıkışlar engellenemedi. Dağdan inişlerde artmadı. Biz ne dedik. Silahların bırakıp dost olacaklar. Bunları yaptık. Baldıran zehiri içmeye ve iktidardan düşmeyi göze aldık. Milli birlik ve beraberlik projesini sahiplendik. İnsanlar şuan barışın tadını çıkarıyor. Köye dönüşler başlıyor”

-"DİYARBAKIR’DA BİRÇOK ÖNEMLİ PROJEYİ YÜRÜTÜYORUZ"-

Kalkınma Bakanı ve Diyarbakır Milletvekili 1. Sıra adayı Cevdet Yılmaz ise, çok önemli işler yaptıklarının altını çizerek, “Bu projeler doğrudan halkımızın ve çiftçilerimizi geliri ile ilgili projelerdir. Bu projeler çiftçilerimizin gelirini daha iyi bir noktaya getirecek. Veysel Eroğlu’na selamlarımızı ve teşekkürlerimizi iletiyoruz. Diyarbakır’da birçok önemli projeyi yürütüyoruz. Bu projeler bölgeye bereket getirecek. Daha çok refah olacak. Diyarbakır varlık içinde yokluk yaşıyor. Bir taraftan çözüm süreci diğer taraftan yeni GAP eylem planı. 5-10 yıllık perspektifle bölge daha iyi noktaya gelecek. Gençlerimizi daha iyi bir noktaya getireceğiz. Amacımız huzur ve güven ortamını sağlamak. Artırmak ve şiddetin değil, siyasetin hakim olduğu yerde yatırımları artırmaktır. Daha fazla aş ve iş üreteceğiz” dedi.

-“KÜRT SORUNU VARSA BUNUN SEBEBİ İKİ PARTİDİR”-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker de, kuruluşlarından bu yana Türkiye’nin her tarafına hizmet götürdüklerini belirterek, “Bizim Diyarbakır’da bir laf vardır. Bizim arkamızda preze var. Biz bütün yatırımları yaptık ama onlar konuştu. Bu bölgede buğdayın ve tarımın ana vatanıdır. Huzurun olmadığı yerde insanlara bu yatırımlar heyecan uyandırmıyor. Bu yatırımlar yeterince etki ifade etmiyor. Biz huzur ve barışı geliştirmek için çaba içerisindeyiz. İnsanların kendi dilini konuşamadığı bir ortamda biz çözüm sürecini başlattık. Türkiye çok daha iyi bir noktaya geldi. Savaştan ve taahamülsüzlükten beslenenler var. Biz birçok tuzak ve provokasyonlar karşı karşıya geldik. Eğer çözüm sürecinin tam anlamıyla çözüme kavuşması için AK Parti’nin 7 Haziran’dan sonra çok daha güçlü bir şekilde parlamentoya girmesi gerek. Türkiye’de, Kürt sorunu varsa bunun sebebi iki partidir. İnsanları diline ve inancına göre yargılıyorlar” dedi.(ANKA)

(MLT/ORH)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@