Ankara'da Çalışma Bakanlığı'nı 'mühürleme' Eylemine 17 Gözaltı

ANKARA (ANKA)- Karaman Ermenek'teki maden kazası ve işçi ölümlerine dikkat çekmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapısına temsili mühür vuran DİSK üyele

Haberler 05.11.2014, 11:45
Ankara'da Çalışma Bakanlığı'nı 'mühürleme' Eylemine 17 Gözaltı

ANKARA (ANKA)- Karaman Ermenek'teki maden kazası ve işçi ölümlerine dikkat çekmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapısına temsili mühür vuran DİSK üyelerine polis müdahale etti. Müdahale sonucu 17 kişi gözaltına alındı.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ANKA’ya yaptığı açıklamada, son dönemlerde maden, inşaat, enerji ve tersane gibi ağır ve tehlikeli işlerin yapıldığı iş kolları başta olmak üzere iş kazalarında ciddi bir artışın olduğunu belirterek,  “Soma’dan bu zamana kadar  önerimizi ve yapılması gerekenleri söylüyoruz. Ama hükümet hiçbir önlem almadığı gibi aynı çalışma biçimini taşeron çalıştırma başta olmak üzere devam ettiriyor” dedi.

Çerkezoğlu, bugün Ankara’da üç iş kolunda örgütlü olan sendikalarla Çalışma Bakanlığı önünde görevini yapmayan, işçilerin can güvenliğini sağlamayan Çalışma Bakanlığını temsili olarak "mühürleme" eylemi yaptıklarını fakat polis müdahalesi ile karşılaştıklarını vurguladı. Çerkezoğlu, 17 sendikalının göz altında olduğunu durumlarının iyi olduğunu kaydetti.

-“MADENLER YENİDEN KAMU ELİ İLE İŞLETİLMELİDİR”-

Soma’dan bu yana Türkiye’de iki Soma olayının daha gerçekleştiğini dile getiren Çerkezoğlu, “600’den fazla işçi arkadaşımızı kaybettik. Günde ortalama 4-5 işçi hayatını kaybediyor. Yapılması gereken çok net. Birincisi bu ölümler taşeron çalıştırma gibi çeşitli isimler altında güvencesiz çalıştırmaya bağlı olarak gelişmektedir. Bu nedenle taşeron çalıştırma yasaklanmalı, madenler yeniden kamu eli ile işletilmelidir. İşçi sağlığı iş güvenliği alanında piyasaya terk eden bu yasa çöpe atılmalı. Yerine bu alanın bütün denetimi üniversitelerin emek ve  meslek örgütlerinden oluşan tamamen özerk ve demokratik bir kurum tarafından yürütülmelidir. İkicisi ise, sendikalaşmanın önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır” diye konuştu.  Çerkezoğlu, iş cinayetlerinde sorumluların Bakan ve hükümet olduğunu da iddia etti. (ANKA)

(MLT/ORH)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@