Ak Partili Atalay: Aday Adaylığı Müracaatları 31 Ağustosta Başlıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, AK Parti’den aday adayı olmak isteyen erkeklerden 5 bin lira, kadın adaylardan ise 2 bin 500 lira alınacağını engelli adaylardan ise ücret talep edilmeyeceğini açıkladı.

Haberler 28.08.2015, 23:45
Ak Partili Atalay: Aday Adaylığı Müracaatları 31 Ağustosta Başlıyor

-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, AK Parti’den aday adayı olmak isteyen erkeklerden 5 bin lira, kadın adaylardan ise 2 bin 500 lira alınacağını engelli adaylardan ise ücret talep edilmeyeceğini açıkladı. Atalay, aday adaylığına başvuruların ise 31 Ağustos Pazartesi günü saat 08.00’da başlayarak 3 Eylül saat 19.00’a kadar devam edeceğini belirtti.

 

-AK Parti Sözcüsü Atalay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim hükümetine ilişkin açıklamalarını, “Bu AK Parti’nin bir hükümeti değil. Bu erken seçim hükümeti ve  anayasanın getirdiği sınırlar içinde kurulmuş, dolayısıyla bu yorumların yapılması çok yanlış. Sayın Bahçeli epey çelişkili tutumlar içinde, doğrusu zor bir durum da yaşıyorlar. Onları mazur görmek lazım, bugünlerdeki telaşlı ve aşırı hakaret içerine açıklamalarından dolayı” ifadeleriyle değerlendirdi.

 

ANKARA(ANKA) – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, AK Parti’den aday adayı olmak isteyen erkeklerden 5 bin lira, kadın adaylardan ise 2 bin 500 lira alınacağını engelli adaylardan ise ücret talep edilmeyeceğini açıkladı. Atalay, aday adaylığına başvuruların ise 31 Ağustos Pazartesi günü saat 08.00’da başlayarak 3 Eylül saat 19.00’a kadar devam edeceğini belirtti.

AK Parti MYK ve MKYK toplantıları Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Atalay gazetecilere açıklamalarda bulundu. Seçim hükümetinin hayırlı olmasını dileyen Atalay, “Bugünkü MKYK toplantısında da Başbakanımız hükümet kuruluşuyla ilgili kısa bir bilgilendirme yaptı. Daha sonra seçim işlerini görüştük” dedi.

 

-“BAŞVURULAR 31 AĞUSTOS-3 EYLÜL ARASINDA”-

 

1 Kasım’da seçim olacağını anımsatan Atalay, YSK’ya bildirilmesi gerek kararları aldıklarını belirtti. AK Parti’nin bütün seçim çevrelerinde seçime katılacağını kaydeden Atalay, aday tespit ve sıralamasında bundan önce olduğu gibi merkez yoklamasına başvuracaklarını anlattı. AK Parti’den aday adayı olmak isteyenler için süreci aslında hafta sonu başlatmak istediklerini kaydeden Atalay, “Pazartesi 31 Ağustos’ta aday adayı başvuruları başlayacak. Kısa bir süre 4 gün, 3 Eylül Perşembe akşamına kadar yani 31 Ağustos pazartesi günü sabah 8’den itibaren başlayacak, 3 Eylül Perşembe günü saat 19’a kadar aday adaylığı başvuruları tamamlanmış olacak” diye konuştu.

Atalay, aday olmak isteyen kamu görevlilerinin ise 31 Ağustos pazartesi akşamına kadar görevlerinden istifa etmeleri gerektiğini hatırlattı.

Aday adayı olarak başvuruda bulunacak erkek adaylardan 5 bin, kadın adaylardan 2 bin 500 lira ödeme alınacağını kaydeden Atalay, engelli aday adaylarından ise ücret talep edilmeyeceğini kaydetti.

Başvuruların ise genel merkez ve il başkanlıklarından yapılacağını söyleyen Atalay, “Seçim çevresi dışından herhangi bir ilden de başvuru yapabilir” diye konuştu.

 

-“KONGREMİZ SEÇİM STARTIMIZ OLACAK”-

 

18 Eylül akşamına kadar partilerin aday listelerini YSK’ya sunacağını söyleyen Atalay, “Denetlenmesi var. kesin aday listesinin yayımlanması var. ama partiler için asıl olan 18 Eylül tarihi” dedi.

Atalay, MYK ve MKYK’da AK Parti’nin 12 Eylül’deki büyük kongresini görüştüklerini belirtti. Hazırlıkların hızla yürüdüğünü belirten Atalay, “Kongremiz bir anlamda, seçim startımız olacak. İlk mesajlarımızı seçimle ilgili kongremizde de vermiş olacağız” dedi.

 

-“ONLARI MAZUR GÖRMEK LAZIM”-

 

3 dönen kuralına ilişkin sorulan bir soruya da cevap veren Atalay, “şuanda bir tüzük komisyonumuz var çalışıyor. 3 dönemliklerle ilgili adaylıklar bir düzenleme yapılıyor. 25. Dönem yani benim durumumda olanlar yani 25. Dönemde aday olamayanlar için şimdi 26. Dönem olduğu için bu başvurabilecekler. Ayrıca bu kısa süreli 3. Dönem olmuş olanlar da yine adaylık için başvurabilecekler. Kural tamamen kalkmıyor ama tüzüğümüzde böyle bir düzenleme yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Seçim hükümeti için MHP lideri Bahçeli’nin yaptığı açıklamaları değerlendiren Atalay, “İlk defa ülkemizde bir seçim hükümeti modeli uygulanıyor. Anayasanın getirdiği mecburiyet içerisinde bir hükümet kuruluyor. Bu AK Parti’nin bir hükümeti değil. Bu erken seçim hükümeti ve  anayasanın getirdiği sınırlar içinde kurulmuş, dolayısıyla bu yorumların yapılması çok yanlış. Sayın Bahçeli epey çelişkili tutumlar içinde, doğrusu zor bir durum da yaşıyorlar. Onları mazur görmek lazım, bugünlerdeki telaşlı ve aşırı hakaret içerine açıklamalarından dolayı” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@