AK Parti Ve MHP Anlaştı, Seçim Ve Siyasi Partiler Kanunları Düzenlemeleri Belli Oldu! Seçim Barajı, Daraltılmış Bölge, Muhtarlık Seçimi Değişiklikleri Yapılacak!

AK Parti'nin siyasi partiler ve seçim kanununda yapmayı planladığı değişiklikler için hazırlanan taslağa son şeklinin verildiği bildirildi. Yeni seçim kanununda seçim barajı yüzde 7'ye düşürülürken çok sayıda değişikliğe de imza atılacak.

AK Parti Ve MHP Anlaştı, Seçim Ve Siyasi Partiler Kanunları Düzenlemeleri Belli Oldu! Seçim Barajı, Daraltılmış Bölge, Muhtarlık Seçimi Değişiklikleri Yapılacak!

AK Parti'nin siyasi partiler ve seçim kanunlarındaki değişiklik için yaptığı çalışmalarda taslak metne son verildiği bildirildi. MHP'nin de bu değişikleri onayladığı belirtildi. Seçim kanununda çok köklü değişimler yapılacak.

SİYASİ PARTİLER VE SEÇİM KANUNLARI DEĞİŞİYOR!

AK Parti kurmayları çok uzun bir süredir seiyasi partiler ve seçim kanunları üzerinde yapılacak olan değişiklikler için çalışma yürütüyorlardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ve kontrolünde yapılan çalışmalara son şeklinin verildiği bildirildi. Hazırlanan taslak metnin geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulduğu öğrenildi.

SON KARARLAR VERİLDİ!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın yönetiminde hukukçu milletvekilleri tarafından hazırlanan taslak metin siyasi partiler ve seçim kanunlarında değişiklik yapılmasını öngörüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yönetiminde yapılan son toplantıda tartışılan konular nihayetlendirilerek karar verildi.

SEÇİM BARAJI YÜZDE 7 OLACAK!

Yeni seçim kanunu seçim barajını düşürmeyi amaçlıyordu. Ancak bu barajın yüzde 5 mi yoksa yüzde 7 mi olacağı konusunda net karar verilmemişti. Hatta sıfır baraj uygulaması da gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı toplantıda seçim barajının yüzde 7 olması kararlaştırıldı.

DARALTILMIŞ BÖLGEDEN VAZGEÇİLDİ!

Seçim kanunu düzenlemesinde tartışılan konulardan birisi de daraltılmış bölge seçim sistemiydi. Bu konuda MHP'nin ciddiitirazları dikkate alınarak bu yönde bir karar almaktan vazgeçildi. Ancak bunun yerine büyükşehirlerde seçim bölgelerinin arttırılmasına onay verildi. Seçim bölgelerinin arttırılması yoluyla kısmi daraltılmış bölge sistemi uygulanacak.

MUHTARLIK SEÇİMLERİ AYRILIYOR

Muhtarlık seçimleri için de kritik bir karar birliğine varıldı. Buna göre belediye başkanlığı seçimleri ile muhtarlık seçimleri artık ayrılacak. İlk yerel seçimlerde bu sistem uygulamaya sokulacak. Ancak bu konuda Anayasa değişikliği gerekiyor. Muhtarlık seçimlerini belediye başkanlığı seçimlerinden 6 ay sonra yapılmasına dair düzenleme için muhalefet partilerinden destek istenecek. CHP de bu konuda daha önce kanun teklifi verdiği için bu öneriye sıcak bakılması tahmin ediliyor.

MİLLETVEKİLLERİNİN PARTİ DEĞİŞTİRMELERİ ZORLAŞTIRILMAYACAK

Siyasi partiler kanununda en çok tartışılan konulardan birisi de milletvekillerinin kolay bir şekilde parti değiştirmelerinin engellenmesi olmuştu. Ancak bu konuda yeni bir karar alınamadı. Milletvekillerinin parti değiştirmelerinin engellenmesinin demokrasi temeline uygun düşmeyeceği için son taslakta vazgeçildi. Yine de bunun yerine TBMM'de sonradan oluşturulan parti gruplarının TBMM komisyonları ve başkanlık divanında temsil edilemeyeceklerine dair bir düzenleme yapılacağı bildirildi.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@