Ak Parti Sözcüsü Atalay'dan Koalisyon Açıklaması

ANKARA(ANKA) -AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, önümüzdeki dönem bir koalisyon görünmediğini söyledi. AK Parti Sözcüsü Atalay NTV yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçim güv

Haberler 20.04.2015, 22:07
Ak Parti Sözcüsü Atalay'dan Koalisyon Açıklaması

ANKARA(ANKA) -AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, önümüzdeki dönem bir koalisyon görünmediğini söyledi.

AK Parti Sözcüsü Atalay NTV yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Seçim güvenliğine değinen Atalay, “Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru giderken, Türkiye’nin o günlerini belirleyecek bir seçim. Çok önemli bir seçim. İyi bir kampanya olmasını diliyoruz. Biz hem iktidar partisi olarak hem hükümet olarak seçim güvenliğini ve seçim ortamının bir demokrasi şöleni halinde geçmesi için bütün çabayı sarf edeceğiz. İnanıyorum bütün partiler bu hassasiyeti gösterirler. Seçim ortamındaki en önemli husus vatandaşlarımızın kendi özgün iradesiyle herkesi dinlemesi ve sandığa gidip oyunu kullanmasıdır. Onun sağlanması bu seçimde en önemli şey. Türkiye’nin seçim güvenliği hükümetimizin sorumluluğunda” dedi.

-ÇÖZÜM SÜRECİNİN SEÇİM BEYANNAMEDE YER ALMAMASI?-

AK Parti beyannamesinde çözüm sürecinin yer almaması hakkında konuşan Atalay, “Bu işlere ne kadar erken başlarsanız da bazı şeyler son gün olur. Bizim beyannamenin basımı da son gece oldu. Basımda içindekiler kısmının yarısı çıkmadı. Son anda yazılanlardan bir kısmı girmedi. Projeler koymuştuk, onlar çıkmamıştı. Şimdi yeniden basılıyor. 2002’den beri seçim beyannamelerimizde hep insanı öne aldık, yani temel hak ve özgürlükleri. Temel hak ve özgürlüklerin içinde çözüm süreci ile ilgili yapılacaklar da var. Yeni baskıda o daha net olarak görülecek. Biz doğrusu bugüne kadar seçim beyannamelerimizde çözüm süreci gibi bu tür icra konuları yani yürüyen projeleri oraya ana başlık olarak almıyorduk. Ama çözüm sürecinin geldiği saffa düşünülerek bunu temel hak ve özgürlüklerin içerisinde daha etkili şekilde 2-3 sayfalık bir metin olarak konuşmuştur" dedi.

Atalay şunları kaydetti:

"Çözüm irademiz var, bu projenin ne kadar önemli olduğu ortada. Hükümetimizin, partimizin yürüttüğü en önemli projelerden birisi şu anda. Biz onun yürümesi, hedeflerine ulaşması için çok yoğun ve kararlı bir tutum sergiliyoruz. Oradaki tutumumuzda ve niyetimizde en küçük bir değişiklik yok. Bizim projemiz, biz başlattık ve biz yürütüyoruz. Tabi orada kararlılık şu bakımdan önemli; son zamanlarda bu konuda bazı tartışmalar oldu, gelgitler vs… Onları da göz önüne alarak daha sağlam iradeyi ortaya koyuyoruz. Somut olarak tabi orada bölgesel kalkınma, temel hak ve özgürlüklerde varsa halen sorunlar onlarında sağlanacağı yönünde şeyler de var. Madde, madde sıralamak istemiyorum. Genel olarak bizim gördüğümüz; o konuda esas olan hedefe gitmek. Ama bu süreçte temel haklar ve özgürlükle konusu daima yenilenen, daima yeni ihtiyaçları doğduğu bir alan. Son 12 yılda Kürt sorunu ya da bütün vatandaşlarımızla ilgili temel haklar alanında çok önemli adımlar atıldı. Ekonomik bölgenin kalkınması yönünde tabi yeni projelerimiz var.”

-DEMİRTAŞ’IN "2 SAYFA KAĞITTAN İBARET ONLAR İÇİN ÇÖZÜM SÜRECİ" AÇIKLAMASI-

HDP Eş Genel Başkanı Selahatttin Demirtaş'tan gelen "Onlar için 2 sayfa kağıttan ibaret çözüm süreci" şeklindeki açıklamanın anımsatılması üzerine Atalay, “Matbaaya giderken düşme değildir bu. Selahattin Demirtaş doğrusu çözüm sürecini baltalamak için elinden geleni yapıyor. Bu Selahattin Demirtaş’ın projesi değil bu AK Parti’nin ve AK Parti hükümetinin projesidir. Çözüm süreci diye bir şeyi biz başlattık. Biz onun devamı için gerekeni yapıyoruz ve bundan sonra da yapacağız. Bizim onda tam bir kararlılığımız var" ifadelerini kullandı. 

-"TÜRK TANIMI ANAYASADAN ÇIKARILACAK MI?"-

Atalay, "Türk tanımı anayasadan çıkarılacak mı?" şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi:

“Türk tanımı çıkarılacak falan gibi bir şey demedik. İnsanlar yorumladılar. Biz başından beri vatandaşlığı önemli görüyoruz. Diğer bütün özelliklerin ötesinde vatandaşlık kimliğini almak her şeyden önemli. Burada da yeni anayasaya atıfla, aynı tanımlamayı yaptık. Orada bir değişiklik yok, önceki bakışlarımızın devamı. Türk kelimesinin başka konumlanması var, vatandaşın ki ayrı. Vatandaşı Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşının olması yeterli tanım için. Vatandaş olması için illa Türk olması, Sünni olması, Alevi olması gerekmiyor zaten. Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Vatandaşlığı etnik kimliklerle tanıyamazsınız, tanımlayamazsınız. Bu yeni bir şey de değil, bunun bu şekilde tartışmaya açılması da çok yanlış.”

-AK PARTİ SEÇİME GİDERKEN SÜREÇLE İLGİLİ NE VAAT EDİYOR?-

Atalay, AK Parti'nin seçime giderken çözüm sürecinde neleri vaat ettiğine dair ise şu açıklamayı yaptı:

“Geriye gidiş diye bir şey yok. Çözüm sürecinin aldığı bir mesafe var, yasal düzenlemesi var, yürüyen görüşmeler var. Çözüm süreci kendi rayında yürüyor. O sert atışmalar; tabi siyaset ortamının, hele seçime gidildiği dönemde normal. Bizim Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde tek rakibimiz şu anda HDP. Bizim orada çatışma dediğimizde şudur, her zaman gerginlik üretiyorlar. Ağrı’da olduğu gibi. Yoksa biz niye çatışalım. Biz sadece şiddete ve teröre karşıyız. Türkiye’de huzur içinde bir seçim gerçekleşin istiyoruz. Kimse şiddete başvurmasın, kimse vatandaşı sandığa giderken tehdit etmesin, istediğimiz budur. Bütün siyasi partiler orasında birazcık kontrollü eleştiriel doz olur. Burada muhatap HDP değil. Bizim muhatabımız milletimiz ve Kürt vatandaşlarımız.”

-HDP BARAJI AŞABİLECEK Mİ?-

AK Parti'li Atalay, HDP'nin barajı aşıp aşmayacağına ilişkin ise “HDP bir karar verdi parti olarak girdi. İsabetli bir karar da verdi. Partiler seçim için vardır, demokrasi için vardır. Barajı aşıp-aşamayacağı milletin vereceği oylarla görülecek. Şu anda kamuoyu yoklamalarında sınırda bir yerde görünüyor. Bu bir yarıştır, bu riski göze alacaklar. Siyaset biraz cesaret ve risk işidir. Her parti seçime girer, geçmişte barajı aşamayan partiler olmuştur" dedi. 

-KOALİSYONLA YÖNETİM ŞEKLİ-

7 Haziran sonrası hakkında da bir değerlendirme yapan Atalay, “Bir defa önümüzdeki dönem bir koalisyon görünmüyor. Şükür ki görünmüyor. AK Parti'nin bir sürekliliği var. Şu anda önümüzdeki veriler de bunu gösteriyor. 2002’de başlayan iktidar kervanı inşallah yürüyecek. Koalisyon dönemlerinin Türkiye’ye kaybettirdiklerini milletimiz çok iyi biliyor. Birbiri ile zıt üç veya iki partinin kuracağı koalisyondan Allah korusun Türkiye’yi. Biz kendimizden emin ve güven içinde bir kampanya yürütüyoruz. HDP halen sınırlarda görünüyor. Onların en büyük mücadelesi şu anda bizimle değil CHP ile” şeklinde konuştu. (ANKA)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@