Ak Parti Çorum Milletvekilleri Kayıtlarını Yaptırdı

ANKARA (ANKA)- 26. Dönem Miletvekili kayıt işlemleri Meclis’te sürüyor. AK Parti Çorum milletvekilleri kayıtlarını yaptırdı.

Haberler 05.11.2015, 15:20
Ak Parti Çorum Milletvekilleri Kayıtlarını Yaptırdı

Meclis’te 26. Dönem milletvekili kayıt işlemleri sürüyor. Mazbatalarını alan milletvekilleri Meclis’e gelerek kayıtlarını yaptırıyor. AK Parti Çorum milletvekilleri toplu halde gelerek kayıt işlemlerini yaptırdı. Çorum Milletvekilleri Salim Uslu, Ahmet Sami Ceylan ve Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt kayıtlarını yaptırdı.
Kayıt işlemlerinin ardından soruları yanıtlayan Uslu, 26. Dönemin daha etkin olmasını diledi. Uslu, 7 Haziran'da parti  olarak halkın mesajlarını iyi anladıklarını belirterek, “26. Dönem Meclis’te yine beraberiz. Daha fazla katkı vermeyi bekliyoruz” dedi.

Yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarını da değerlendiren Uslu, 7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan istikrarsızlık tablosunun  ardından artık Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını dile getirerek, başkanlık sisteminin gerekliliğine işaret etti.

Uslu, yeni ve sivil bir anayasa değişikliğinin artık zamanı geldiğini belirterek şöyle dedi:

“Yeni bir anayasaya ihtiyaç var. Artık yeni bir anayasa gereklidir.  Yerinde yönetimi güçlendiren yeni bir mekanizmaya ihtiyaç var. Yeni anayasa çıkarmak bu Meclis’in önceliği olmalıdır.  Bence parlamenter sistemin arızası bu dönemde görülmüştür. O nedenle bireysel hak ve özgürlükleri genişleten, krizlerin kaosların nedeni olmayan yeni bir anayasaya, sivil ve demokratik bir anayasaya ihtiyaç var. Yeni bir anayasa gereklidir bu ülkeye ve Çorum'un küçük sorunlarının Ankara'dan çözülmek zorunda kalması ya da Çorum'un Ankara'ya mahkum kalması doğru değil. Bence yerinde yönetimi güçlendiren bir yaklaşıma ihtiyaç var. Sivil, demokratik, katılımcı bir anayasaya her zaman ihtiyaç var. Anayasanın en temel önceliği istikrarı sağlıyor olmasıdır. Mevcut anayasa istikrarı sağlamaya yetmedi. Ben istikrarı sağlayacak bir düzenlemenin anayasada yer alacağına inanıyorum.”

-BAŞKANLIK SİSTEMİ-

 Uslu başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili de şunları söyledi:

“Istikrarı sağlayacak yegane sistem başkanlık sistemidir.  Başkanlık sitemi seçimlerin üst üste yapılması, seçimlerden sonra istikrarsızlık çıkması karşısında bence yüzde 50'yi geçen bir şahsın başkan olması hem parlamentonun yetkisi ve saygınlığının artması bakımından hem de yasama görevini yürütmesi bakımından önemlidir. Bence parlamentonun etkinliğini ve saygınlığını artıracak bir düzenleme. Başkanlık sitemi ile cumhurbaşkanlığı sistemi arasında tek bir tane fark var. Başkanlık sistemi daha şeffaftır, daha hesap verebilir, yaptıkları bütün işlemlerden dolayı hiç bir şekilde masum değildir. Mahkemeye, parlamentoya, gerektiğinde halka hesap verir. Ama cumhurbaşkanı yaptığı hiç bir tasarrufdan dolayı hesap vermez o açıdan vermez. O açıdan başkanlık sistemi Türkiye'deki kilidi çözecek yegane sistemidir.”

Çorum milletvekilleri görevli ve basın mensuplarına baklava ve leblebi ikram etti. (ANKA)

(BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@