Ak Parti Beyannamesinde Ekonomi: Mb Uygulayacağı Araçları Kendi Belirleyecek

ANKARA (ANKA) – AK Parti’nin seçim beyannamesinde “Merkez Bankasının fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlemesi, esas olmaya devam edecektir” vaadi yer aldı. AK Pa

Haberler 15.04.2015, 22:35
Ak Parti Beyannamesinde Ekonomi: Mb Uygulayacağı Araçları Kendi Belirleyecek

ANKARA (ANKA) – AK Parti’nin seçim beyannamesinde “Merkez Bankasının fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlemesi, esas olmaya devam edecektir” vaadi yer aldı.

AK Parti Seçim Beyannamesi’nde yaklaşık 90 sayfa ekonomiye ayrıldı. Her alanda olduğu gibi ekonomi alanında da yeni bir döneme girildiği belirtilen beyannamede “Büyüme ve Makroekonomik İstikrar” konusunda “Yurtiçi üretimi artırma ve ithalata bağımlılığı azaltma perspektifiyle, imalat sanayiinin GSYH içindeki payının artırılması, yapısal dönüşüm açısından önem arz etmektedir...  Önümüzdeki dönemde de makroekonomik ve finansal istikrarın güçlü bir biçimde sürdürülmesi, ekonomi politikalarımızın başarısında vazgeçilmez bir unsurdur... Büyüme stratejimiz 5 temel eksen üzerine oturmaktadır. Bu eksenler, büyüme stratejimizin hayata geçirilmesi açısından önümüzdeki dönemde önemli politika alanları olacaktır” denildi. Eksenler, “Makroekonomik istikrarın güçlendirilmesi, Beşeri sermayenin geliştirilmesi ve işgücü piyasasının etkinleştirilmesi, Teknoloji ve yenilik geliştirme kapasitesinin artırılması, Fiziki altyapının güçlendirilmesi,

Kurumsal kalitenin iyileştirilmesi” olarak sayıldı.

Yeni Türkiye'nin ekonomi politikalarının esasının, “iç ve dış nedenlerine yoğunlaşarak cari açığı düşürmeye devam ederken, büyümeyi daha iyi bir ödemeler dengesi bilançosuyla gerçekleştirmek” şeklinde tanımlandığı beyannameye şu vaadlerle devam edildi.

“2023 yılında 500 milyar dolar mal, 150 milyar dolar da hizmet ihracatına ulaşmayı hedefliyoruz. Mal ihracatımızda ana hedefimiz, dünya ihracatından yüzde 1,5 pay almaktır... Elektrikli araçlar için prototip batarya üretimini gerçekleştireceğiz... Dâhilde İşleme Rejimi, ihracata yönelik üretimde yurtiçinden girdi tedarik edilmesini teminen gözden geçirecek ve gerekli tedbirleri alacağız” gibi vaadler yer aldı.

-ENFLASYON VE PARA POLİTİKASI-

Enflasyonun kalıcı bir biçimde düşük ve tek haneli oranlarda tutulması hedefi dile getirilen beyannamede “Bu prensiple, para politikalarının temel amacı olan fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek konusundaki kararlılığımız devam etmektedir. İkinci atılım döneminde de para politikası, finansal istikrarı gözetecek ve fiyat istikrarını sağlama amacı ile çelişmemek kaydıyla uygulayacağımız büyüme ve istihdam politikalarını destekleyecektir” ifadesi yer aldı.

Enflasyon hedeflemesinin, “temel para politikası rejimi” olmaya devam edeceği vaadi verilen beyannamede ayrıca, “Enflasyon hedefleri, hükümetimiz ve Merkez Bankası tarafından üçer yıllık vadeler için belirlenecektir. Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecektir” denildi. Seçim beyannamesinde “Merkez Bankasının fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlemesi, esas olmaya devam edecektir” vaadi de yer aldı.

Mali piyasalar ve finansal hizmetler alanında özkaynak kullanımına vergi kolaylığı sağlanacağını vaad eden AK Parti, nakdi sermaye artırımı yapan şirketler için artırılan sermayenin belli bir kısmının her yıl kurum kazancından indirilebilmesini sağlayacağını bildirdi. AK Parti ekonomi alanında şu vaadlerde bulundu:

“İstanbul dünya küresel finans merkezi sıralamasında ilk 25 arasında, Türkiye finansal gelişmişlik açısından ise ilk 30 ülke içerisinde yer alacak... Mevcut harcama programlarını gözden geçirerek, verimsiz harcamaları tasfiye edeceğiz... Sosyal yardımlarda suistimali engellemek ve hak eden herkese ulaşabilmek amacıyla, bu yardımlardan faydalanacak kişileri daha objektif ölçütlere göre belirleyeceğiz... Kamuda taşıt edinim ve kullanımında yerindelik ve etkinliğin sağlanmasına yönelik tedbirler alacağız... Saydamlığın artırılması ve rekabetin sağlanması amacıyla, bütün ihale sonuçlarını yayımlama sürecini iyileştireceğiz... Hizmet alımlarında fayda-maliyet analizini zorunlu hale getireceğiz... Kamuda hizmet binası ediniminde uyulacak yöntem, kriter, usul ve esasları belirleyeceğiz... Temel yaklaşımımız, vergi ödeyenlerden daha fazla vergi almak değil, vergi tabanını genişletmek suretiyle gelirlerin kalitesini artırmaktır... Vergilerde İstisna, muafiyet ve indirimleri kapsamlı bir analize tabi tutacağız.”

-PETROL VE LPF LİSAN SAHİPLERİYLE İLGİLİ DÜZENLEME YAPILACAK-

Kayıtdışılıkla mücadele için “Petrol ve LPG lisans sahipleriyle ilgili düzenlemeler yapacağız. Akaryakıt satış bilgilerini anlık olarak takip edebilecek merkezi bir sistemi hayata geçireceğiz” vaadinde bulunan AK Parti, özelleştirme uygulamalarının, uzun vadeli sektörel öncelikler çerçevesinde belirlenmiş bir program dâhilinde sürdürüleceğini kaydetti.

AK Parti yurtiçi tasarruf oranının orta vadede yüzde 19'a yükseltileceğini vaad ederken “İmalat sanayiinde kapasite ve verimlilik artışı sağlamak amacıyla, imalat sanayii makine-teçhizat yatırımlarının finansmanında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) istisnası getireceğiz. Uluslararası yükümlülükleri gözeterek, lüks ve/veya ithalat yoğunluğu yüksek tüketim mallarını tespit edecek ve caydırıcı vergilendirme yapacağız” vaadine de yer verdi.

Beyannamede uzun vadeli tasarrufların teşvik edileceği, bireysel emeklilik sisteminde kesinti oranlarını uluslararası düzeylere yaklaştırılacağı, bireysel emeklilik sisteminde "otomatik katılım sistemi" pilot çalışması yapılacağı, tüketici mahkemeleri sayısının artırılacağını belirtti.

Yatırımcıların 2015 ve 2016 yıllarında gerçekleştirecekleri yatırım harcamaları için, yatırım döneminde mevcut diğer tüm faaliyetlerinden elde edecekleri tüm kazançlarına daha yüksek miktarda vergi indirimi uygulanacağını vurgulayan AK Parti beyannamesine şu vaadlerle devam etti:

“8 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarını tamamlayacağız ve tarla içi geliştirme hizmetlerini geliştireceğiz... Arazilerini büyütmek isteyen ehil mirasçılara kredi imkânları sağlayacağız... Ülkemizin ilk Milli Botanik Bahçesini Ankara'da hizmete açacağız... İlk yerli patates çeşitlerini üretime kazandıracağız... Gıdalarda tuz ve şeker azaltılmasına teknolojinin imkân verdiği ölçüde devam edeceğiz... Kafeinsiz siyah çay ve yeşil çay üretimine geçeceğiz... 2017 yılı sonuna kadar tüm illerde konut sektörüne doğal gaz iletiminin tamamlanmasını planlamaktayız... Elektrik iletim şebekesinin altyapısının güçlendirilmesine ve modern bir şebeke haline dönüştürülmesine yönelik çalışmalarımız devam edecektir... Türkiye ekonomisi için temel ve kritik olan hammaddelerin güvenli teminine yönelik strateji oluşturacağız... Madencilik sektöründe iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin artırılmasına yönelik olarak maden kanunu ve diğer ilgili kanunlarda yaptığımız düzenlemeleri etkili bir şekilde uygulayacağız... Demiryollarında yüksek hızlı ve hızlı tren hatlarımızı önemli ölçüde tamamlayacağız... Ankara ve İstanbul arasını 1,5 saate indirecek yüksek hızlı tren projesini, YİD modeliyle, etaplar halinde gerçekleştirmek üzere proje çalışmalarını başlattık... Her 100 km mesafede bir havalimanına ulaşacak şekilde "Hava Ulaşım Ağı" oluşturacağız... Milli Bölgesel uçak yapımına başlayacağız... Gümrük işlemlerinin ilk 1 dakika içerisinde tamamlanma oranını, 2015 yılında yüzde 70'e ulaştırmayı hedefliyoruz... Kış turizmi açısından rekabet gücü yüksek olan Doğu Anadolu Bölgesi için Kış Turizmi Strateji Belgesini hazırlayacağız... Termal sağlık turizminde 100 bin yatak kapasitesiyle, 1.500.000 (600.000 tedavi amaçlı) yabancı turiste hizmet sunmayı hedeflemekteyiz. Bu hizmet karşılığında 3 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz... Medikal turizm alanında, 750.000 yabancı hasta tedavi edilecek böylece 5,6 milyar dolar gelir sağlanacaktır... 5G mobil elektronik haberleşme altyapısına ilişkin Ar-Ge çalışmalarını başlatacağız... Yoksul ailelere belirli ölçütlerle internet erişimi imkânı sağlayacağız... İnternet kafelerin şartlarını, başta fiziksel koşullar olmak üzere, tüm bireylere hizmet verilebilmelerini teminen iyileştirecek, bu kafeleri sınıflandıracak, sağlıklı ve güvenli bir şekilde hizmet vermelerini sağlayacağız...” (ANKA)

(ORH/ÖZK)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
parçalı bulutlu
banner978
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Ekim 2019
İmsak 05:36
Güneş 07:00
Öğle 12:38
İkindi 15:37
Akşam 18:06
Yatsı 19:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 17
2. Trabzonspor 8 15
3. Fenerbahçe 8 14
4. Başakşehir 8 14
5. Malatyaspor 8 13
6. Galatasaray 8 13
7. Sivasspor 8 12
8. Konyaspor 8 12
9. Gaziantep FK 8 11
10. Antalyaspor 8 11
11. Göztepe 8 9
12. Beşiktaş 8 9
13. Ankaragücü 8 9
14. Denizlispor 8 8
15. Kasımpaşa 8 8
16. Çaykur Rizespor 8 8
17. Gençlerbirliği 8 6
18. Kayserispor 8 4
Takımlar O P
1. Hatayspor 8 17
2. Akhisar Bld.Spor 8 16
3. Fatih Karagümrük 8 15
4. Altay 8 15
5. Ümraniye 8 14
6. Keçiörengücü 8 14
7. Balıkesirspor 8 13
8. Bursaspor 8 12
9. İstanbulspor 8 11
10. Erzurum BB 8 11
11. Adana Demirspor 8 10
12. Menemen Belediyespor 8 8
13. Adanaspor 8 7
14. Osmanlıspor 8 7
15. Altınordu 8 5
16. Boluspor 8 5
17. Giresunspor 8 5
18. Eskişehirspor 8 -5
Takımlar O P
1. Liverpool 9 25
2. Man City 9 19
3. Leicester City 9 17
4. Chelsea 9 17
5. Arsenal 9 15
6. Crystal Palace 9 14
7. Tottenham 9 12
8. Burnley 9 12
9. Sheffield United 9 12
10. Bournemouth 9 12
11. West Ham 9 12
12. Aston Villa 9 11
13. Wolverhampton 9 11
14. M. United 9 10
15. Everton 9 10
16. Brighton 9 9
17. Southampton 9 8
18. Newcastle 9 8
19. Norwich City 9 7
20. Watford 9 4
Takımlar O P
1. Barcelona 9 19
2. Real Madrid 9 18
3. Granada 9 17
4. Real Sociedad 9 16
5. Atletico Madrid 9 16
6. Sevilla 9 16
7. Villarreal 9 14
8. Athletic Bilbao 9 13
9. Getafe 9 13
10. Valencia 9 13
11. Levante 9 11
12. Real Valladolid 9 11
13. Osasuna 9 11
14. Deportivo Alaves 9 11
15. Mallorca 9 10
16. Eibar 9 9
17. Celta de Vigo 9 9
18. Real Betis 9 9
19. Espanyol 9 5
20. Leganés 9 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@