Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Kimdir? Memleketi, Siyasi Geçmişi, Öğrenimi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan atama ile Derya Yanık Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atandı. Peki Derya Yanık kimdir? Hangi siyasi görevlerde yer aldı? Öğrenimi nedir? Memleketi neresidir? İşte yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık hakkındaki bilgiler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Kimdir? Memleketi, Siyasi Geçmişi, Öğrenimi

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye ayrıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan karar kapsamında bu bakanlık ikiye ayrıldı. İkiye ayrılan bakanlıklardan bir tanesi de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı oldu. 

Aynı gün Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine atama yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deya Yanık'ı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atadı. Peki yeni bakan kimdir? İşte tüm detaylar. 

DERYA YANIK KİMDİR? 

Derya Yanık 1972 yılında dünyaya geldi. Memleketi Osmaniye'nin Kadirli İlçesi olan Deya Yanık ilköğrenimine de burada başladı. Ortaokul ve lise eğitimini ise Adana Anadolu Lisesine tamamlayan Derya Yanık daha sonra üniversite öğrenimi için İstanbul'a gitti. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitim alan Derya Yanık 1995 yılında mezun oldu. 

Derya Yanık öğrenimi tamamlamasının ardından ise 1996 yılında İstanbul Barosu’na bağlı olarak Avukatlık Stajını tamamladı. Stajın sona ermesiyle birlikte 1996 yılından itibaren serbest olarak Avukatlık yapan Derya Yanık, AK Parti'nin çeşitli kademelerinde görev almışlığı bulunuyor. 

Siyasi Geçmişi

Derya Yanık, AK Parti'nin ilk dönemlerinde görev almış isimlerden. Derya Yanık aynı zamanda AK Parti İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesidir. Bununla birlikte 2004 yılı ile 2014 yılları arasında 5 ve 6. Dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yapmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde başka görevlerde de yer alan Derya Yanık son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AK Parti Grup Sözcülüğü görevini yürüttü. 

Son olarak, Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı görevine getirildi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@