Aile Bakanlığının Merkez Binası Kiralık

ANKARA (ANKA)- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, bakanlığın merkez binasının kiralık olduğunu söyledi.

Haberler 05.11.2015, 13:20
Aile Bakanlığının Merkez Binası Kiralık

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Aile Bakanı, bakanlığın Hizmet Binası’nda engellilerin kullanımına yönelik gerekli erişilebilirlik tedbirlerin alındığını belirterek şöyle dedi:

“Bakanlığımızda engelli otopark standartlarına uygun engelli otoparkı vardır. Kaldırımlar engellilerin kullanımına uygundur.

Bakanlığımızın  bahçesi  ve  çevresindeki   yaya   kaldırımlarının   tamamı engelli standartlarına uygundur. Yeterli genişlikte ve eğimde olup, drenaj kanalları yeterlidir.

Görme engelliler için kılavuz izler mevcut olup standartlara uygundur. Yaya kaldırımındaki olası engeller çevresinde uyarıcı hissedilebilir yüzeyler bulunmaktadır.

Bina içi ve dışı merdivenler engelli standartlarına uygundur. Gerekli genişlik ve yükseklik korunmuştur. Kaymaz bantlar ve hissedilebilir yürüme yüzeyi işaretleri kullanılmıştır.

Yeterli sayıda engelli tuvaleti mevcuttur ve engelli kullanım standartlarını tam olarak sağlamaktadır. Aynalar, lavabolar, sabun, kontrol düğmeleri, kağıt havlu yükseklikleri engellilerin kullanımı için düzenlenmiştir. Acil yardım butonları vardır. Tutunma kollukları mevcuttur.

Asansörler standartlara uygundur. Görme engelliler için gerekli uyarıcı hissedilebilir yüzeyler vardır. Kontrol düğme ve anahtarları uygun konum ve yüksekliktedir.

Binadaki kat kapıları fotosellidir. Asansör kapı girişleri ve diğer tabelalarda kabartma görme engelli alfabesi vardır. Kapı renkleri ve koridorlarda yeterli yüksek renk zıtlığı seçilmiştir. Acil durum sesli, görsel alarmlar mevcuttur. Engelli kullanımına uygun servis aracı vardır ve bu araçlarda tutunma çubukları, hidrolik kaldıraçlar ve işitme engelliler için görsel uyarılar bulunmaktadır.”

-“BAKANLIĞIMIZIN MERKEZ BİNASI KİRALIKTIR”-

Bakan Gürcan, bakanlık binasına ilişkin soruya da, “Bakanlığımızın merkez binası kiralıktır” açıklamasını yaptı.

“Genel Müdürlük binasında engellilerin asansörlerin her birinden istediği kata çıkabilmek için 45 dakika asansör sırası beklemesi gerektiği iddiası doğru mudur?” sorusuna da Aile Bakanı, “Bakanlığımıza gelen bir engelli, Bakanlığa ait protokol asansörü ile ve diğer asansörlerle güvenlik personelinin refakatinde istediği kata en kısa sürede çıkabilmektedir” yanıtını verdi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@