Ab Bakanı Bozkır: Özel Danışman Eide'ye Kararlı Somut Destek Verilecek

ANKARA (ANKA) - AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Kıbrıs müzakerelerinin tekrar başlamasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Özel Danışman Espen Barth Eide’ye kararlı ve somut destek verilecektir” dedi Türkiy

Haberler 18.05.2015, 10:29
Ab Bakanı Bozkır: Özel Danışman Eide'ye Kararlı Somut Destek Verilecek

ANKARA (ANKA) - AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Kıbrıs müzakerelerinin tekrar başlamasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Özel Danışman Espen Barth Eide’ye kararlı ve somut destek verilecektir” dedi

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Konseyi’nin 53. Toplantısı öncesi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır,  AB Dönem Başkanı Letonya’nın Dışişleri Bakanı Edgar Rinkevics, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn ile gayrı resmi bir yemekte bir araya geldi.

Yemekte, Türkiye-AB ilişkilerinin yanısıra güncel bölgesel gelişmelerin ele alındığı kaydedildi.

Bugün yapılacak toplantı öncesi Sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden değerlendirmelerde bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye-AB ilişkilerinin esasının, üyelik müzakereleri olduğunu söyledi.

Türkiye ve AB, kilit nitelikte ortaklar ve stratejik müttefik olduğunu belirten Bozkır, “  Türkiye ve AB ortak öncelikleri olan Gümrük Birliğinin güncellenmesi ve vize serbestisi konularında işbirliğini sürdürecektir.  2 milyon Suriyeli ve Iraklıya topraklarında koruma sağlayan Türkiye olağanüstü bir insani görev ifa etmektedir.  Yasadışı göçle mücadele konusunda Türkiye ve AB arasında işbirliği daha da geliştirilecektir.  Kıbrıs müzakerelerinin tekrar başlaması memnuniyet vericidir. Özel Danışman Espen Barth Eide’ye kararlı ve somut destek verilecektir” dedi. (ANKA)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@