9 Yılda Yolların Bakım Ve Onarımına Yaklaşık 8 Milyar Tl Harcandı

ANKARA(ANKA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 2005-2014 yılları arasında yol bakım o...

Haberler 14.09.2015, 10:50
9 Yılda Yolların Bakım Ve Onarımına Yaklaşık 8 Milyar Tl Harcandı

ANKARA(ANKA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 2005-2014 yılları arasında yol bakım onarım ve sathi kaplama işleri için 7 milyar 885 milyon 283 bin 359 TL harcama yapıldığını bildirdi.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan soru önergesinde, son 10 yılda yol hatasından kaynaklı kaç trafik kazası yaşandığını, kaç kişinin yaşamını yitirdiğini, yeni yolların yapımı için kaç TL harcandığını sordu.

-YATIRIM HARCAMALARININ TURARI 116 MİLYAR-

Soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin, Karayolları Genel Müdürlüğünce 2005-2014 yılları arasında gerçekleştirilen yatırım harcamalarının 2015 yılı fiyatlarıyla toplam 116 milyar 290 milyon 858 bin TL olduğunu açıkladı. Ulaştırma Bakanı, söz konusu harcamaların yeni yolların yapımı, köprü ve tünel çalışmaları vb. gibi ülkenin üretken kapasitesine katkı sağlayan tüm yatırım amaçlı yapılan harcamaları içerdiğini söyledi.

- YOL BAKIM ONARIMA YAKLAŞIK 8 MİLYAR TL HARCANDI-

Ulaştırma Bakanı bu dönemde yol bakım onarım ve sathi kaplama işleri için 7 milyar 885 milyon 283 bin 359 TL harcama yapıldığına dikkat çekti.

Ulaştırma Bakanı 2003 yılında Acil Eylem Planı kapsamında başlatılan bölünmüş yol yapım çalışmalarında; en önemli amaçlardan birinin trafik güvenliğini artırarak kazaları azaltmak ve kazalardaki can kaybı ve yaralanmaları minimum seviyeye düşürmek olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Trafik güvenliğini arttırmakla birlikte ulaşım giderlerini düşürmek, emisyon salınımını azaltmak ve ekonominin talep ettiği karayolu altyapısını hizmete sunarak ekonomik kalkınmanın hızlandırılması da diğer amaçlarımızdır.”

-“KAMUOYUNDA YANLIŞ ALGILANAN ‘YOLLARIMIZDA SÜREKLİ ONARIM YAPILIYOR’ ALGISI BÖLÜNMÜŞ YOLLARIMIZIN ÜSTYAPI KAPLAMASININ BSK’YA ÇEVRİLMESİ”-

Bu amaçlar doğrultusunda öncelikle sathi kaplamalı olarak yapılan bölünmüş yolların daha sonra yolun üst yapı kaplamasının standardının yükseltilmesi ve yolda sürüş konforunun sağlanması için Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) kaplamalı olarak yapıldığını belirten Ulaştırma Bakanı, “Kamuoyunda yanlış algılanan ‘yollarımızda sürekli onarım yapılıyor’ algısı aslında bölünmüş yollarımızın üstyapı kaplamasının BSK’ya çevrilmesi çalışmalarıdır” dedi.

Ulaştırma Bakanı, yolların üzerinde meydana gelen trafik kazalarına ait istatistiki bilgilerin Emniyet Genel Müdürlüğünün görev alanına girdiğini ifade etti.(ANKA)

(MG/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@