7 Haziran Seçimleri Emeklilerin Seçimi Olacak

ANKARA (ANKA) - 7 Haziran’da yapılacak seçimler için geri sayım başladı. Liderler günde iki ya da üç yerde miting yapıyor dört ya da beş ile seyahat yapanlar da var.  Vaatlerin yarıştığı meydanlarda ilk göze çarpan ise emekli

Haberler 12.05.2015, 13:03
7 Haziran Seçimleri Emeklilerin Seçimi Olacak

ANKARA (ANKA) - 7 Haziran’da yapılacak seçimler için geri sayım başladı. Liderler günde iki ya da üç yerde miting yapıyor dört ya da beş ile seyahat yapanlar da var.  Vaatlerin yarıştığı meydanlarda ilk göze çarpan ise emekliye verilen sözler. Vaatler arasında emekliye ikramiye de var, zam da bulunuyor.

-AK PARTİ’DEN EMEKLİYE SEYYANEN ZAM-

Ak Parti’nin Seçim Beyannamesi’nde “emekliye seyyanen zam” başlığında şu ifadeler yer aldı:

“Temmuz ayında emekli maaşlarına rutin olarak yapacağımız artıştan sonra maaşı 1.000 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerimize seyyanen 100 lira zam yapacağız. Maaşı 1.000 lira ile 1.100 lira arasında olan emeklilerin maaşını da 1.100 liraya tamamlayacağız. Bu artıştan emeklilerimizin yaklaşık yüzde 60’ının istifade etmesini sağlayacağız.”

AK Parti’nin Seçim Beyannamesinde  çalışan emekliye prim indirimi yapılacağı belirtilerek, “Ticari faaliyette bulunan emeklilerimizden kesilen ayda yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primini yüzde 10’a indireceğiz. 630 binden fazla emeklimizin yararlanacağı bu düzenlemeyle emeklilerimizin aylıklarına ortalama en az 50 liralık ayrıca bir artış sağlayacağız” denildi.

-CHP’NİN SEÇİM BİLDİRGESİ, EMEKLİYE İKİ İKRAMİYE-

CHP’nin Seçim Bildirgesi’ne göre emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye verilecek.

CHP’nin Seçim Bildirgesi’nde emeklilere ilişkin şu vaatler bulunuyor:

“Çalışanların maaşı ile emekli aylığı arasındaki uçurumu kapatacağız.

Emeklilerin, milli gelir artışından refah payı almasını sağlayacağız.

Emekli aylıklarını gıda ürünlerinin enflasyonuna göre artıracağız.

Emeklilere kamu çalışanları ile aynı oranda banka promosyonu verilmesini sağlayacağız.

Emekliler için muayene ve ilaç katılım paylarını ve fark ücretlerini kaldıracağız.

Adil bir intibak yasası çıkaracağız.

Sosyal güvenlik kurumlarını gerçek anlamda tek çatı altında birleştireceğiz.

Taban aylıklarındaki dengesizliği, memur emeklilerini temel alarak gidereceğiz.

Katsayı ve gösterge sistemini yeniden düzenleyeceğiz.

Emeklilik için yeterli çalışma günü sayısına ulaştığı ve primlerini ödediği halde, yaşının dolmasını bekleyenlerin mağduriyetini gidereceğiz.

Emekli sendikalarının önüne çıkarılan yasa dışı engelleri kaldıracağız.

Yerel düzeyde Emekli Meclislerinin kurulmasını destekleyeceğiz.

Yerel yönetimlerle birlikte emekli kulüpleri açacağız.

Her türlü kültürel etkinlikte yaşlı indirimi uygulayacağız.

Turizm Bakanlığı bünyesinde ve TÜRSAB iş birliği ile gerçekleştirilecek kültür turizmi projeleri ile emeklilerimize makul ücretlerle gezi ve tatil olanağı sağlayacağız.

Sosyal tesis olanakları bulunmayan meslek grupları için yeni tesisler yapacak ve emeklilerimizin bu olanaklardan en geniş şekilde yararlanmasını sağlayacağız.”

-MHP’NİN SEÇİM BEYANNAMESİ, İKİ AYLIK ASGARİ ÜCRET TUTARINDA “EMEKLİ DESTEK ÖDENEĞİ”-

MHP’nin Seçim Beyannamesi’nde emeklilikte yaşa ve prim gün sayısına takılanların mağduriyetinin giderileceği belirtilerek şöyle denildi:

“Emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve yaş şartını tamamlayan ancak prim gün sayısını dolduramayan ve doldurma imkânı da bulunmayan vatandaşlarımıza, borçlanma imkânı verilerek emekli olabilmeleri sağlanacaktır.

Emeklilere, her yıl Mart ve Eylül ayı içinde “Emekli Destek Ödeneği” adı altında iki aylık net asgari ücret tutarında ödeme yapılacaktır. Böylelikle ortalama bin liranın altında aylık alan emekli kalmayacaktır.

Emekli aylıklarındaki artışların, genel enflasyon endeksi yerine, bu kesimin tüketim kalıplarını ve hayat standardını dikkate alan özel bir endekse göre yapılması sağlanacaktır. Ayrıca, ekonomik büyümenin sağladığı refah artışı emekli aylıklarına yansıtılacaktır.

Emekli aylıklarındaki refah payı yükseltilecek, kesintiler kaldırılacak, aylıkları arasındaki eşitsizlik giderilecek, banka promosyonu alabilmeleri temin edilecektir.”

-HDP’NİN SEÇİM BİLDİRGESİ, EMEKLİYE EN AZ 1800 TL MAAŞ-

HDP’nin Seçim Bildirgesinde emeklilerde en düşük ücretin asgari ücretle eşitlenerek 1.800 TL olacağı ifade edildi. HDP’nin Seçim Bildirgesinde şöyle denildi:

“Emekliler için gerçek anlamda intibak yasası çıkarılacak ve ücret eşitsizliği giderilecek.

Emeklilerin örgütlenmesinin önündeki engeller kaldırılacak, sendikal örgütlenme özgürlüğünün önü açılacak.

Emeklilerden hastane katkı payı alınmayacak.

Hizmet akdiyle çalışanların esas kazançları üzerinden yapılan sosyal güvenlik destek primi kesintilerine son verilecek, kesilen prim maaşlara eklenecek.

Bireysel özel sigortaya yönelik katkı payı uygulamasına son verilecek, kesintiler maaşlara yansıtılacak.

Emekli olup esnaflık yapanlardan yapılan ’lik sosyal güvenlik destek primi kesintisine son verilecek. Çalışan emekliden prim kesilmeyecek.”

-MİLLİ İTTİFAK SEÇİM BEYANNAMESİ-

Saadet Partisi ve BBP seçim ittifakı yaptı. Milli İttifak Seçim Beyannamesi’nde emekli maaşlarının yüzde 50 oranında artırılacağı, emeklilerin intibak sorunlarının çözüleceği, maaşların her yıl ülke kalkınması oranında otomatik olarak artırılacağı ifade edildi. (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@