45 Günlük Süre 23 Ağustos'ta Doluyor

Hükümeti kurmak için 45 günlük süre 23 Ağustos Pazar günü doluyor.

Haberler 22.08.2015, 12:13
45 Günlük Süre 23 Ağustos'ta Doluyor

ANKARA (ANKA)- Hükümeti kurmak için 45 günlük süre yarın doluyor. Hafta başına kadar hükümet kurulamazsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’na danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verecek. Erken seçimin ise 1 Kasım’da yapılması öngörülüyor.

-ERKEN SEÇİM İÇİN 1 KASIM TARİHİ ÖNGÖRÜLÜYOR-

Hükümeti kurmak için 45 günlük süre 23 Ağustos’ta sona erecek. 23 Ağustos’a kadar hükümet kurulamazsa Türkiye erken seçime gidecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "İnşallah millet 1 Kasım'da tekrar seçimi yaşayacaktır" sözlerinin ardından erken seçim tarihi için gözler 1 Kasım tarihine çevrildi.

-ANAYASA NE DİYOR-

Anayasa’nın “Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin Cumhurbaşkanınca yenilenmesi” başlıklı 116. Maddesine göre;  yeni seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisinde Başkanlık Divanı seçiminden sonra  kırkbeş gün içinde Bakanlar Kurulunun kurulamaması hallerinde  Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Yenilenme kararı Resmî Gazete’de yayımlanacak ve seçime gidilecek.

-SEÇİMLERDE GEÇİCİ BAKANLAR KURULU-

Anayasa’nın “Seçimlerde geçici Bakanlar Kurulu” başlıklı 114. Maddesine göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimlerinden önce, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları çekilecek. Seçimin başlangıç tarihinden üç gün önce; seçim dönemi bitmeden seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde ise, bu karardan başlayarak beş gün içinde, bu bakanlıklara Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden veya dışarıdan bağımsızlar Başbakanca atanacak.

-CUMHURBAŞKANI GEÇİCİ BAKANLAR KURULUNU KURMAK ÜZERE BİR BAŞBAKAN ATAYACAK-

116’ncı madde gereğince seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde Bakanlar Kurulu çekilecek ve Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atayacak.

Geçici Bakanlar Kuruluna, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları Türkiye Büyük Millet Meclisindeki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasî parti gruplarından, oranlarına göre üye alınacak.

-ÇEKİLEN PARTİLİLER YERİNE, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ İÇİNDEN VEYA DIŞARIDAN BAĞIMSIZLAR ATANACAK-

Siyasî parti gruplarından alınacak üye sayısını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tespit ederek Başbakan’a bildirecek. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden veya dışarıdan bağımsızlar atanacak.

Geçici Bakanlar Kurulu, yenilenme kararının Resmî Gazete’de ilânından itibaren beş gün içinde kurulacak.

-GÜVENOYUNA BAŞVURULMAYACAK-

Geçici Bakanlar Kurulu için güvenoyuna başvurulmayacak.

Geçici Bakanlar Kurulu seçim süresince ve yeni Meclis toplanıncaya kadar vazife görecek. (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@