2 Yıl 6 Ay Hapis Cezası Kesinleşen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Milletvekilliği Düşecek Mi?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun 2 yıl 6 ay süreli hapis cezasının Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onaylanmasının ardından büyük bir merak konusu oluştu. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşecek mi?

2 Yıl 6 Ay Hapis Cezası Kesinleşen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Milletvekilliği Düşecek Mi?

Son günlerde Türkiye'de HDP milletvekillerine karşı yaşanan terör olaylarından dolayı tepkiler artarken “terör örgütü propogandası yapmak” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası alan ve dün de bu cezası Yargıtay'ca onanan Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşüp düşmeyeceği merak konusu oldu.

MHP'Lİ MİLLETVEKİLİNE TERÖR PROPOGANDASINDAN HAPİS CEZASI!

HDP Kocaeli Milletvekili 2018 yılında milletvekili seçilmeden önce başlatılan bir dava sürecinin sonunda Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Milletvekili Gergerlioğlu'na bu ceza “terör örgütü propogandası yapamk” suçundan verilmişti. Ardından ise dava dosyası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne gönderildi. 3. Ceza Dairesi tarafından yapılan incelemede Ömer Faruk Gergerlioğlu'na verilen cezanın hukuki olduğuna karar verildi. Gergerlioğlu'nun avukatları tarafından dava temyiz edilince dava dosyası Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin önüne gitti. Burada da dosya üzerinden görülen davada verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası onandı. Bu kararla Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun cezası kesinleşmiş oldu.

MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞECEK Mİ?

Kesinleşmiş hapis cezası bulunan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletveilliğinin düşüp düşmeyeceği ise merak konusu oldu. Anayasa'nın 84. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “Milletvekilliğinin kesin hüküm giyme ve kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurul'a bildirilmesi ile olur” hükmü Ömer Faruk gergerlioğlu için uygulanabilecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verilen kesinleşmiş mahkeme kararı Adalet Bakanlığı tarafından TBMM Başkanlığı'na bir fezleke halinde düzenlenip gönderilecek. TBMM Başkanlığı gönderilen bu fezlekeyi gerekli görmesi halinde Genel Kurul'a sevk edecek. Genel Kurul'da bu fezlekenin okunmasıyla da Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşecek. Aynı süreç CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında da işletilmiş ama Enis Berberoğlu'nun milletvekilliği Anayasa Mahkemesi'nin yeniden yargılama kararı ile geri verilmişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@