2 Kasım Senaryorları

ANKARA (ANKA)- 1 Kasım’da yapılacak seçimde sandıktan ya tek başına iktidar ya koalisyon ya azınlık...

Haberler 09.10.2015, 15:25
2 Kasım Senaryorları

ANKARA (ANKA)- 1 Kasım’da yapılacak seçimde sandıktan ya tek başına iktidar ya koalisyon ya azınlık hükümeti ya da tekrar seçim çıkacak.

-GÖZLER 1 KASIM’DA SANDIKTAN ÇIKACAK SONUÇTA-

7 Haziran’da yapılan seçimin ardından 5 ay sonra Türkiye tekrar seçime gidiyor.

 1 Kasım’da yapılacak seçimde herhangi bir parti 276 milletvekili çıkaramazsa partiler koalisyon arayışına girecek.

-2 KASIM SENARYORLARI-

2 Kasım senaryolarına göre bir parti 276 milletvekiline ulaşırsa tek başına iktidar olacak. Ancak sandıktan herhangi bir parti 276 oyunu alamazsa koalisyon arayışları başlayacak.

-276 HESABI-

Koalisyonda anlaşma sağlanırsa Bakanlar Kurulunun listesi tam olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacak. Bakanlar Kurulunun programı, kuruluşundan en geç bir hafta içinde Başbakan veya bir bakan tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisinde okunacak ve güvenoyuna başvurulacak. Güvenoyu için görüşmeler, programın okunmasından iki tam gün geçtikten sonra başlayacak ve görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra oylama yapılacak. Güven istemi, ancak üye tamsayısının salt çoğunluğuyla reddedilebilecek.

-HÜKÜMET KURULAMAZSA-

Anayasa’nın “Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin Cumhurbaşkanınca yenilenmesi” başlılık madde 116’ya göre; Bakanlar Kurulunun, güvenoyunu alamaması ve güvensizlik oyuyla düşürülmesi hallerinde; kırkbeş gün içinde yeni Bakanlar Kurulu kurulamadığı veya kurulduğu halde güvenoyu alamadığı takdirde Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak, seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.

Yeni seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisinde Başkanlık Divanı seçiminden sonra yine kırkbeş gün içinde Bakanlar Kurulunun kurulamaması hallerinde de Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Yenilenme kararı Resmî Gazet'ede yayımlanacak ve seçime gidilecek.

Meclis İçtüzüğüne göre Başkanlık, ikiyüzyetmişaltı milletvekili güvensizlik oyu kullandığı takdirde, Bakanlar Kuruluna güvensizlik oyu verildiğini, aksi halde Bakanlar Kurulunun güvenoyu aldığını bildirecek. (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@