18 Yaşından Küçük Çocuk Çalıştırana 50 Bin Tl Ceza Verilsin Teklifi

CHP, ağır ve tehlikeli işlerde 18 yaşını doldurmamış çocukları çalıştıran işverene 50 bin TL idari para cezası verilmesi için kanun teklifi verdi.

Haberler 27.08.2015, 15:09
18 Yaşından Küçük Çocuk Çalıştırana 50 Bin Tl Ceza Verilsin Teklifi

ANKARA (ANKA)- CHP, ağır ve tehlikeli işlerde 18 yaşını doldurmamış çocukları çalıştıran işverene 50 bin TL idari para cezası verilmesi için kanun teklifi verdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Teklife göre 18 yaşını doldurmamış çocuklar ile her yaştaki kadınlar, çalıştığı işle ilgili mesleki eğitim almamış işçiler ağır ve tehlikeli işler sınıfında yer alan maden ocaklarında, kablo döşemesi, kanalizasyon ve tünel inşaatı gibi yer altında veya su altındaki işlerde çalıştırılamayacak. Buna aykırı hareket eden işverene her bir ihlal için ayrı ayrı ellibin Türk Lirası idari para cezası verilecek. Bu cezalar yıllık enflasyona göre her yıl yeniden düzenlenecek.

İş Kanunu ve İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yasaklanan hallerde çocuk işçi çalıştıran işveren idari para cezasının yanı sıra bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.(ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@