100. Yılı Atatürk'ün Yatında Anacaklar

-Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yıldönümünün Anma Törenleri ve Barış Zirvesi’nin programı netlik kazandı. Program kapsamında bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, İstanbul’daki Barış Zirvesi’ne katılacak. 24

Haberler 23.04.2015, 19:17
100. Yılı Atatürk'ün Yatında Anacaklar

-Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yıldönümünün Anma Törenleri ve Barış Zirvesi’nin programı netlik kazandı. Program kapsamında bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, İstanbul’daki Barış Zirvesi’ne katılacak. 24 Nisan’da ise 73 ülkeden çeşitli düzeyden temsilcilerin katılımıyla anma programları düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Nisan’da konuk heyet başkanları onuruna Atatürk’ün yatı Savarona’da akşam yemeği verecek.

ANKARA(ANKA) - Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yıldönümünün Anma Törenleri ve Barış Zirvesi’nin programı netlik kazandı. Program kapsamında bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, İstanbul’daki Barış Zirvesi’ne katılacak. 24 Nisan’da ise 73 ülkeden çeşitli düzeyden temsilcilerin katılımıyla anma programları düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Nisan’da konuk heyet başkanları onuruna Atatürk’ün yatı Savarona’da akşam yemeği verecek.

23-25 Nisan 2015 tarihleri arasında Çanakkale ve İstanbul’da düzenlenecek olan Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yıldönümünün Anma Törenleri ve Barış Zirvesi’ne ilişkin taslak program paylaşıldı.

-BARIŞ ZİRVESİ’NE LİDERLER DAMGASINI VURACAK-

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Barış Zirvesi kapsamında, “100. Yılında Birinci Dünya Savaşı” konulu Akademik Panel düzenlenecek. Moderatörlüğünü, Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Genel Müdürü Büyükelçi Altay Cengizer’in düzenlediği panelde şu isimler konuşacak:

“Prof. Christopher Clark, Cambridge Üniversitesi

Prof. Şükrü Hanioğlu, Princeton Üniversitesi

Thorbjorn Jagland, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri

Prof. Margaret MacMillan, Oxford Üniversitesi

Doç. Dr. Michael A. Reynolds, Princeton Üniversitesi

Prof. Sir Hew Strachan, Oxford Üniversitesi”

Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale konulu Resim ve Fotoğraf Sergilerinin açılacağı İstanbul Kongre Merkezi’nde akşam ise Yüksek Düzeyli Oturum gerçekleştirilecek.

Oturuma, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avustralya Başbakanı TonyAbbott, Yeni Zelanda Başbakanı John Key ve Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum katılacak.

Devlet ve hükümet başkanları oturumun ardından, Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale konulu Resim ve Fotoğraf Sergilerini gezecekler.

İstanbul Kongre Merkezi’ndeki Barış Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşma yapacak ve “57. Alay Çanakkale 100. Yıl Senfonisi”nin Dünya Prömiyeri yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğinde konuk heyet başkanlarına akşam yemeği verilecek.

-73 ÜLKEDEN TEMSİLCİ-

Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yıldönümünün Anma Törenlerine, 20 Devlet Başkanı, 3 Parlamento Başkanı, 3 Cumhurbaşkanı Yardımcısı, 5 Başbakan, 2 Eski Cumhurbaşkanı, 28 Bakan, 7 Bakan Yardımcısı, 5 Uluslararası Örgüt Genel Sekreteri olmak üzere toplam 73 ülkeden üst düzey temsilci katılacak.

Çanakkale’de yapılacak törenleri, Türkiye dahil 35 ülkeden bin 400’ü aşkın basın mensubu takip edecek.

Çanakkale’de düzenlenecek törenlerin ilk adresi, Yahya Çavuş Şehitler Camii olacak. Burada Cuma Namazı’nın kılındığı sırada Cuma Namazına katılmayacak olan liderlere Çanakkale Boğazı gezdirilecek ve teknede öğle yemeği verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İngiltere Veliaht Prensi Charles Mehmetçik Anıtı’ndaki törene katılacak. İki lider ve alanda bulunanlar çelenk bırakma töreninin ardından saygı duruşunda bulunacak. Bu sırada saygı atışı da gerçekleştirilecek. İstiklal Marşı’nın okunması sırasında Türk bayrağı göndere çekilecek. Çanakkale Cephesinde mücadele eden ülkelerin bayrakları ise daha önce göndere çekilmiş olacak.

Çanakkale Cephesinde şehit düşmüş askerler için dua okunacak ve İtilaf Devletleri adına bir konuşma gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir konuşma yapacak.

Çocuk Korosu ve Mehter takımı bir gösteri sunacak ve tören geçişi yapılacak.

-İNGİLİZ ANITI’NDA TÖREN-

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Prens Charles tarafından Şehitlik Defteri imzalanacak. Mehmetçik Anıtındaki şehitlikte Kuran okunacak ve çiçek bırakılacak. Boğaz’daki gemi geçişi sırasında Türk Yıldızları da bir gösteri sunacak.

Akşam saatlerinde ise İngiliz Anıtı’nda bir tören yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İrlanda Cumhurbaşkanı Higgins ve Prens Charles’ın katılacağı törende, Türkiye, İngiltere ve İrlanda milli marşları çalınacak. Başlangıç konuşması ve duasının ardından Galler Prensi Henry Çanakkale Savaşının tarihi önemi üzerine bir konuşma gerçekleştirecek. Tören sırasında, bir askerin savaş günlüğünden okumalar yapılacak ve Mustafa Kemal Atatürk’le yapılan söyleşinin bir bölümü okunacak. Saygı duruşu ve dua okunmasının ardından, Veliaht Prens Charles ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yapacak. Kanadalı bir askerin anlatılarının ardından kapanış duası yapılacak.

-SAVARONA’DA AKŞAM YEMEĞİ-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğinde konuk heyet başkanları onuruna Atatürk’ün yatı Savarona’da akşam yemeği verilecek.

Son olarak Fransız Anıtı’nda tören düzenlenecek buradaki törene, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır katılacak.

-ANMANIN SON GÜNÜ ERKEN BAŞLAYACAK-

Etkinliklerin son günü olan 25 Nisan’da sabahın erken saatlerinde tören başlayacak. Saat 05.30’da şafak töreni yapılacak ve Avustralya ve Yeni Zelanda ev sahipliğinde sabah kahvaltısı yapılacak. Avustralya Anıtı’nda yapılacak törenin ardından, 57. Alay Şehitliği’ndeki törene geçilecek. Anma etkinliklerinin son adresi ise Yeni Zelanda Anıtı olacak.

Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı nedeniyle düzenlenecek etkinlerinin büyük bir kısmı TRT ve Anadolu Ajansı tarafından canlı yayınlanacak. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@