1 Mayıs'ın Coşkuyla Kutlanması İçin Gerekli Tedbiri Alın

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, hükümeti Taksim yasağından vazgeçmeye davet ederek, “Kendi halkınıza karşı her fırsatta şiddet ve baskı uygulama anlayışına son verin ve 1 Mayıs’ın coşkuyla kutlan

Haberler 30.04.2015, 22:27
1 Mayıs'ın Coşkuyla Kutlanması İçin Gerekli Tedbiri Alın

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, hükümeti Taksim yasağından vazgeçmeye davet ederek, “Kendi halkınıza karşı her fırsatta şiddet ve baskı uygulama anlayışına son verin ve 1 Mayıs’ın coşkuyla kutlanması için gerekli tedbirleri alın” dedi.

Tanrıkulu, yazılı açıklamasında Anayasaya göre izin almaksızın “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü”nün her yurttaşın hakkı olduğunu ifade etti. Ancak AK Parti tarafından her 1 Mayıs’ta sudan gerekçelerle bu hakkın yok sayıldığını belirten Tanrıkulu, “Evrensel demokratik standartlara, Anayasaya ve AİHM kararlarına rağmen AKP bu yılda 1 Mayıs’ta işçilere Taksim’i çok görme inadını sürdürüyor. Toplumu alın terleriyle var eden emekçilerin bayramına yeni aldığı ‘ejder’ TOMA’larla ve 10 bin polisle hazırlanıyor” dedi.

-“SORUMLUSU DAVUTOĞLU VE İSTANBUL VALİSİ OLUR”-

Taksim Meydanı’nı yasağının ne hukuki, ne siyasi hiçbir dayanağı olmadığını kaydeden Tanrıkulu şöyle devam etti:

“Bugüne dek hiçbir hükümet hak talep edenleri şiddetle ve baskıyla yıldırmayı başaramamıştır, AKP de başaramayacaktır. Daha önce olduğu gibi bu 1 Mayıs’ta da milyonlarca işçi ve emekçi taleplerini haykıracak, biz de onların yanında, omuz omuza emeğin bayramını Taksim’de kutlayacağız. Şunun açıkça bilinmesi gerekir ki; halkın olan Taksim Meydanı’nı halka kapatmaya kalkan, emekçiler taleplerini özgürce dile getirmesin diye İstanbul’da olağanüstü hal ilan edip hayatı durduran Davutoğlu ve onun emrindeki İstanbul Valisi yaşanacak her türlü vahim olayın sorumlusu olacaktır.

Bu sene de milyonlarca işçi ve emekçinin yasakların, barikatların gölgesinde katılacağı 1 Mayıs’ın herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan kutlanabilmesi için hükümeti bir kez daha göreve çağırıyorum. Taksim’i kapatma inadından vazgeçin, kendi halkınıza karşı her fırsatta şiddet ve baskı uygulama anlayışına son verin ve 1 Mayıs’ın coşkuyla kutlanması için gerekli tedbirleri alın. Tüm emekçilerin 1 Mayıs Bayramı’nı kutluyor, hak mücadelelerinde sonuna kadar yanlarında olduğumuzu ve olacağımızı bir kez daha ifade ediyorum.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@