YKS'de Puanlama Sistemi Değişti! Kaç net yapılırsa baraj geçilir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavında puanlama sistemi değişti ve asgari puan şartlarında kolaylık sağlandı. Bu değişiklik ile YKS'de Temel Yeterlilik Testinde kaç net yapan adaylar barajı geçmiş olacak? Konu ile ilgili olarak tüm detaylar haberimizde...

Haberler 13.06.2018, 15:27
YKS'de Puanlama Sistemi Değişti! Kaç net yapılırsa baraj geçilir?

Kamu Personeli - Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) adayların puanlarının hesaplanması için gereken kriterlerde geçen hafta güncelleme yapıldı. 

Bu kapsamda puanların hesaplanmasındaki asgari puan şartlarında kolaylık sağlandı. Buna göre her alan türünde en az yarım net kuralı kaldırıldı ve yerine Türkçe ve matematik alanlarının sadece birinden yarın net yapabilen bir öğrencinin puanı hesaplanacak. Yapılan düzenleme ile öğrencilerin üniversite yolundaki zorlukları kaldırıldı.

BARAJI GEÇEMEYEN TERCİH YAPAMAYACAK

Ancak sınav sonrasında tercih hakkı olabilmesi için öğrencilerin Temel Yeterlilik Testinden en az 150 puan alarak barajı geçmeleri gerekmektedir. Adaylar ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) başarılı bir performans gösterse bile TYT'den en az 150 puan almadığı sürece tercih yapamayacak.

KAÇ NET YAPILIRSA BARAJ GEÇİLİR?

Öğrenciler toplam 15 netle 150 puan barajını geçebilirler. Ayrıca barajı geçmek için yüzlerce kombinasyon bulunuyor. Sabah gazetesinden Ceyda Karaaslan'ın aktardıklarına göre TYT'de 40 Türkçe, 40 matematik, 20 sosyal bilimler, 20 de fen bilimleri olmak üzere toplam 120 soru öğrencilere sorulacak. 

Adaylar TYT'de matematiğe dokunmadan sadece Türkçe testi çözerek barajı geçebileceklerdir. Buu bağlamda Türkçe'den 17 doğru yapan öğrenciler 150 puan barajını geçebilecek. Ayrıca sayısalcı öğrencilere 14 matematik neti yeterli olacak.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@