Ales Sonbahar Başvuruları Bugün Başladı

2015 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi başvuruları bugün başladı.

Haberler 01.10.2015, 11:24
Ales Sonbahar Başvuruları Bugün Başladı

ANKARA (ANKA) -2015 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi başvuruları bugün başladı. 22 Kasım’da yapılacak olan ALES Sonbahar Dönemi Sınavı başvuruları 14 Ekim’de sona erecek.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanmak isteyen adayların bu sınava girmesi gerekiyor.  Yabancı uyrukluların da girebileceği ALES’e, Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler de girmek zorundalar.  

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) yapılan açıklamaya göre, Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunlu. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmuyor.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM'nin “http://www.osym.gov.tr” internet adresinden ulaşabilecekler. Kılavuz dağıtımı yapılmayacak. (ANKA)

(HND/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@