Ales Sınav Soruları 10 Mayıs 2015

 10 Mayıs Ales Sınav Soruları açıklandı mı? Adayların bugün bahar döneminde girdikleri Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı(ALES)'nın sorularının açıklanıp a&

Haberler 10.05.2015, 22:42
Ales Sınav Soruları 10 Mayıs 2015

 10 Mayıs Ales Sınav Soruları açıklandı mı?

Adayların bugün bahar döneminde girdikleri Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı(ALES)'nın sorularının açıklanıp açıklanmadığı şu anda sınava giren herkesin aklında yer edinmiş bulunuyor.

Haberimizde Ales Sınav Sorularının açıklanıp açıklanmadığı,Açıklandıysa soruların paylaşılıp paylaşılmadığını öğrenebilirsiniz.Ayrıca 10 Mayıs Ales Sınavı hakkındaki tüm görüşlerinizi (Sınavın Zor mu Kolay mı Olduğu, Sınav Sorularının adayları zorlayıcı düzeyinin ne kadar olduğu vs...) Bu haberin altındaki yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Ales Sınav Soruları Açıklandığı anda "10 Mayıs Ales Sınav Soruları" adlı haberimizde bulabilirsiniz.10 Mayıs Günü Yapılan Ales sınavının soruları için haberin devamına bakınız...

10 MAYIS ALES SINAV SORULARI HAKKINDA

ALES SINAV SORULARI AÇIKLANDI MI?

10 Mayıs günü yapılan Ales Sınavının soruları şu anda açıklanmamış durumdadır.Sınav Soruları açıklandığı anda alt taraftaki linkten ulaşabilirsiniz


10 MAYIS ALES SINAV SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ (SINAV SORULARI AÇIKLANDIĞI ANDA LİNK AKTİF OLACAKTIR)

2015 ALES SINAVININ KAPSAMI

Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 40'ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri); sözel bölümünde ise 40'ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri) yer alacaktır.

Bütün adaylar, dört testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda en az 120 soru cevaplandırmış olacaklardır. Ağırlıklı puanlara göre testlerin ağırlıkları tabloda yer almaktadır. Adaylar istedikleri takdirde bütün testleri cevaplandırabileceklerdir.

Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Sayısal-2 Testindeki soruların, Sayısal-1 Testindeki sorulara göre daha ileri düzey sorular olması planlanmaktadır. Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri ise, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Her bir testteki sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

ALES ile ilgili bilinmesi gerekenler: 

ALES puanları yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor. Yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacağından programlara başvurmak isteyenlerin de sınava girmeleri gerekiyor. Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumdakiler, lisans programını bitirenlerle denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilecek. 

ALES'te sayısal bölümünde 40'ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2); sözel bölümünde ise 40'ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2) yer alacak. Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek'te saat 09.30'da başlayacak ve adaylara 150 dakika (2,5 saat) cevaplama süresi verilecek.

SİZLERDE ALT KISIMDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SINAV HAKKINDAKİ YORUMLARINI VE AKLINIZA GELEN SORULARU PAYLAŞABİLİRSİNİZ!

mebpersonel.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@