2017 YÖKDİL sınav sonuçları açıklandı (2017 YÖKDİL sınav sonucunu sorgula)

Adayların merakla beklediği YÖKDİL sınavı sonuçları açıklandı. YÖKDİL sınav sonuçlarınızı https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr/ adresinden sorgulayabilirsiniz...

Haberler 24.03.2017, 18:20
2017 YÖKDİL sınav sonuçları açıklandı (2017 YÖKDİL sınav sonucunu sorgula)

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı  sonuçları açıklandı. Yükseköğretim tarihinde ilk alana özgü dil sınavı olan, 5 Mart'ta  düzenlenen YÖKDİL Sınavı sonuçları, "https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr/"  adresinden öğrenilebilecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından başlatılan sınav, Anadolu ve  Ankara üniversiteleri iş birliğiyle hazırlandı. Sorular Ankara Üniversitesince  hazırlanırken, sınavın organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirdi.

Sınava, yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik  sınavına başvurmak isteyenler başta olmak üzere, yabancı dil bilgisi seviyesini  tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı  talep edilen öğrenciler ve diğer adaylar katıldı. Sınava 100 bine yakın aday  başvurmuştu.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, doktora yapmak isteyen öğrencilerin önemli  kısmının, ilk kez gerçekleştirilen bu sınava haberdar olmadıkları için  giremediklerinin öğrenildiğini belirterek, YÖKDİL Sınavı'nın ikincisinin  düzenlenmesi yönündeki taleplerin ilgili kurullarda görüşüleceğini açıklamıştı.

YÖKDİL SINAV SONUÇ SORGULAMA

YÖKDİL SONUÇLARI NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecektir. 

Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir. Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) * 100] formülü kullanılacaktır.

İlgili mevzuatsal düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir. 

SINAV İTİRAZLARI

Adaylar sınav sorularına ve sınav uygulamasına ilişkin itirazlarını sınav takviminde belirtilen tarihler arasında, yokdil.yok.gov.tr üzerinden çevrimiçi olarak erişilen Sınav İtiraz Formu vasıtasıyla yapacaklardır. İtirazların geçerli olabilmesi için adayların her bir itiraz türü için ilgili sistem üzerinden kredi/banka kartı vasıtasıyla 10 (on) TL ödemesi, söz konusu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurması, onaylaması, çıktısını alması, imzalaması ve ıslak imzalı bu formu, üzerinde belirtilen adrese, itiraz süresi içinde ulaştırması gerekmektedir. Belirtilen adrese herhangi bir sebeple zamanında ulaşmayan veya başka kanallardan yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

05 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen YÖKDİL Sınavı sonuç itirazları 27-31 Mart 2017 tarihleri arasında, YÖKDİL Sınavı Kılavuzunda belirtilen şekilde yapılacaktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@