SGK'lı olan herkesi ilgilendiriyor: İncelemeler başlatıldı, tespit edilenlerin sigortası kesilecek!

Milyonlarca kişinin merak ettiği o soruya yanıt geldi! Çalışan kişiler takibe alındı. SGK takibi başlattı, takip edilen kişilerin sigortası iptal olabilir. İşte detaylar...

SGK'lı olan herkesi ilgilendiriyor: İncelemeler başlatıldı, tespit edilenlerin sigortası kesilecek!

Pek çok çalışan tarafından en çok merak edilen konulardan biri "Emekliliğim iptal edilir mi?" oldu. Bu soruya cevaben SGK tarafından başlatılan yeni bir takip süreci ile belki de emekli olma hayali kuran milyonlarca kişinin sigortasının iptal edilebileceği açıklandı. Peki nasıl?

SGK TAKİP SÜRECİNİ BAŞLATTI!

SGK tarafından başlatılan bu takip süreci iel birlikte sahte sigortalılık ile emekli olacak ola kişilerin tespitine başlatıldı. Eskiden bu yana çalışmayan kişilerin özellikle de ev hanımlarının sigorta girişlerinin yapılarak ardından ödenen primler ile birlikte yaşlarının dolması sonucunda emekli olmasına rastlandı.

Sahte sigortalılık olarak adlandırılan bu durumun önüne geçebilmek için ise SGK çalışmalara başladı. Bu çalışma ile birlikte sigorta girişlerini herhangi bir kurumdan yaparak ardından emekli olan kişilerin tespit edilerek emekli olmaları engellenece.

SGK İPTAL EDİYOR!

Tespit sonucunda sahte sigortalılıktan emekli olan ya da olacak kişilerin bu durumdan oldukça etkilenecek. Yapılan bu tespit çalışması ile birlikte bu sahte sigortalılığın yaptırımlarının da son derece ağır olduğu öğrenildi. Bununla da kalmayarak, sahte sigortalılıktan faydalanacak olan kişiler gibi bunu sağlayan yani sigorta başlangıcını yapan kişilere de yaptırımlar olabileceği konuşulanlar arasında.

SAHTE SİGORTALILIK NASIL ANLAŞILIR?

Bir kişinin sahte sigortacılık ile emekli olduğunu 2 farklı şekilde anlaşılabilmektedir. Sahte sigortayı yapan ve iş yerinde bu sigorta girişini yapan kişilere yaptırımlar uygulanmaktadır. Tespit için ise ya ihbar ya da şikayet gerekmekte ya da SGK tarafından risk analizi sonucunda bir denetim ile görülebilmektedir. Bunun sonucunda ise denetimde sahte sigortacılık tespit edilmesi ile birlikte kişilerin haklarında işlem başlatılmaktadır.

Sahte sigortalı görünen kişiler ve bu kişileri sigortalı olarak gösteren kişilerin hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra sahte sigortalılık ile emekli olan kişilerin SGK tedavi ve ilaç giderlerinin faizi ile geri alındığı öğrenildi. Bir suç olarak sayılan bu durumun kişilerin savcılığa şikayet edilmesi, emekliliklerin iptal edilmesi, ödenen aylıkların geri alınması ve tedavi, ilaç giderlerinin de faizi ile alınacağı öğrenildi.