SGK Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank ile el ele verdi, uygun krediyle erken emekliliğin yolu açıldı!

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK) Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank ile el ele vererek, milyonlarca vatandaşın uygun faizli krediyle erken emekli olabilmesinin yolunu açtı.

Finans 15.11.2021 - 16:14 15.11.2021 - 16:14 Ali Parim

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, prim borcunu kapatarak emekliliğe ayrılmak isteyen vatandaşlar için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ile bir iş birliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında vatandaşlara aylık 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullandırılarak emekli olabilmeleri imkanı tanındı.

İmkandan faydalanıp emekli olan vatandaşların, emekli maaşlarından kesintiler yapılarak, bankalara olan kredi borçları geri alınacak. Böylece, prim borcunu ödemesi durumunda 4/B’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, 4/B prim borcunu ödemesi durumunda 4/A’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, hizmet borçlanmasını ödemesi halinde yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, ve durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar protokolden faydalanarak emeklilik hayallerine kavuşabilecek. 

ANLAŞMADAN FAYDALANMAK İSTEYENLER NASIL BİR YOL İZLEMELİ?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'tan uygun faizli kredi alarak emekli olmak isteyen vatandaşların, öncelikle bulundukları illerdeki Sosyal Güvenlik İl Merkez Müdürlüklerine başvurularını yapmaları gerekiyor. Buradan alınacak emekli olunabileceğine dair yazıyla ardından bankalara müracaat edilebiliyor. 

GERİ ÖDEME NASIL OLACAK?

Biraz önce de belirtildiği üzere, bankalara olan kredi borcunuz, emekli maaşınızdan kesinti yapılarak ödenecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@