SGK ödenen primleri iade etmeye başladı! SGK'dan prim iadesi nasıl alınır?

Vatandaşlar, emekli olabilmek amacıyla SGK'ya prim ödüyor. Bu primler fazladan ödendiyse ya da prim ödenip emekli olunmadıysa SGK'dan bu primleri geri alabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler...

Finans 12.11.2021 - 20:34 12.11.2021 - 20:34 Mustafa Çokyaşar

Pek çok vatandaş emekli olarak rahat geçinmek istiyor. Bu nedenle de hakkı elde edebilmek adına şartları yerine getirmeye çalışıyor. Emeklilik hakkı elde etmek amacıyla gerekli olan şartlardan bir tanesi de bilindiği üzere her ay prim ödemesi yapmak.

 Ancak bazen tüm prim ödemeleri yapılsa da vatandaşlar emekli olamıyor. Bu gibi durumlarda ödenmiş olan primler için toplu prim ödemesi yapılıyor. Başka bir deyişle ödemeleri yapılmış olmasına rağmen kullanılmamış olan primler vatandaşlara toplu bir şekilde yeniden iade ediliyor.

Toplu prim ödemesi alabilmek için bazı şartları taşımanız gerekiyor. Bunlar;

  • Emeklilik yaşına gelmiş olmasına rağmen gün sayısının yetersiz kalması 
  • Çalışanların prim ödemeleri, kazançlarından fazla yapılmışsa 
  • Emekli olabilmek adına prim ödemelerini gerçekleştiren ancak şartların tamamını sağlayamayan kişiler.

Bu kişilere ödemiş oldukları primler toplu bir şekilde iade ediliyor. Prim ödemesi başvurusu yapabilmek için tek yapılması gereken kişilerin bulundukları ilin Sosyal Güvenlik Kurumu İl müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine gitmesi. Kişilerin primlerini iade almak adına resmi dilekçe doldurarak başvuru yapmaları gerekiyor. Bu sayede toplu prim için uygun şartları sağlayan kişiler yapmış oldukları primlerin ücretlerini toplu bir şekilde geri alabiliyor.

4A, 4B, 4C sigorta kollarından herhangi birisine mensup kişiler, çalıştığı işten ayrılan kişiler, 01.10.2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar, iş yerini kapatan kişiler ve emeklilik yaşı gelmesine rağmen emeklilik şartlarını sağlayamayan kişiler başvuru yapma hakkına sahip.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@