SGK istirahat raporu parası e-devlet sorgulama ekranı açıldı! SGK rapor paraları ne zaman yatıyor?

Türkiye'de çalışanlar bugün SGK istirahat raporu ile tanıştı! Çalışanların korona virüs temaslı, hastalanması ve kaza geçirmesi gibi durumlarda doktor tarafından istirahat raporu veriliyor. Bu belge de çalışanın izinli olduğu günlerde işveren işçiyi çalıştıramamaktadır. Peki SGK istirahat raporu parası e-devlet sorgulama ekranı açıldı! SGK rapor paraları ne zaman yatıyor?

SGK istirahat raporu parası e-devlet sorgulama ekranı açıldı! SGK rapor paraları ne zaman yatıyor?

Türkiye'de çalışanlar bugün SGK istirahat raporu ile tanıştı! Çalışanların korona virüs temaslı, hastalanması ve kaza geçirmesi gibi durumlarda doktor tarafından istirahat raporu veriliyor. Bu belge de çalışanın izinli olduğu günlerde işveren işçiyi çalıştıramamaktadır. Bugün gündeme düşen istirahat raporu paraları sorgulama ve ne kadar olduğu kısa süre içerisinde Türkiye gündemine damgasını vurdu. Daha önce çalışamadığınız günlerde alınan istirahat raporu ile birlikte çalışanlar çalışamadıkları gün kadar ki paralarını alabilecek.

Son 2 yıldır pandemi nedeniyle Türkiye'de korona virüs hastalığı sürecinde rapor almış ve bu süre zarfı içerisinde çalışamayan kişilere verilen ücret ödemeleri, aldıkları maaş, kuru ve rapor sürelerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. İstirahat raporu sadece korona virüs ile sınırlı değil. Bu süre zarfı içerisinde belge alarak hastalanan, kaza geçiren çalışamayan kişiler için SGK tarafından yatırılacak olan paralar açıklandı.

SGK İstirahat Raporu Sorgulama Nereden Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından istirahat raporu almak isteyen bireyler ödemeler için belirli etkenler yer alıyor. Bu hesaplamalar bu etkenler sayesinde yapılırken ilk etken içerisinde rapor laacak çalışanların 3 ay boyunca aldıkları bür tmaaşları ve bu süre zarfı içerisinde sigortalarının yatıp yatmadığı merak ediliyor. Kişiler bu süre zarfı içerisinde hastalanmadan önce 3 ay boyunca prim ödemelerini eksiksiz yatırılması gerekiyor. Bunlar yapıldığı takdirde kişilerin rapor ücreti alma hakları doğuyor.

Yapılan bu hesaplama ile birlikte kişilerin 3 aylık elde ettikleri ödemelerden 1 aylık bir ücret çıkartılmaktadır. 1 aylık bu ücret içerisinde günlük brüt maaşları yer alıyor.

İstirahat Raporu E-Devlet'e Ne Zaman Düşüyor?

SGK tarafından iş göremezlik raporunun devlet dairelerinde ki sistemlere işlenmesi, işverenin bunu bildirmesinden sonra geçen 5 iş günlük sürede yer alıyor. E-devlet sistemine sağlık raporlarının düşmesi ile birlikte SGK istirahat raporu alma müraacatı doğuyor. İşverenlerin bu raporları onaylaması gerekiyor aksi takdirde bu rapor alınamaz.

SGK istirahat raporu parası e-devlet sorgulama ekranı açıldı! SGK rapor paraları ne zaman yatıyor?

İstirahat raporu alarak SGK tarafından alınacak ücretler için bir fiyat tablosu belli oldu. Buna göre ise 1 ve 2 gün için SGK tarafından ödeme yapılıyor. Diğer günlerde ise 3 gün içi 166,80 TL, 4 gün için 286,16 TL, 5 gün için 556 TL, 10 gün için 889,86 TL, 12 gün için 1.334,40 TL, 14 gün için 1.556,80 TL, 15 gün için 1.445,60 TL, 20 gün için 2.001,60 TL, 30 gün için 3.113,60 TL ve 45 gün için ise 4.781,60 TL ödemeler yapılıyor.