İl MEM 2018 Ağustos Özür grubu tayin isteyen öğretmenleri mağdur ediyor

Lider Eğitimci Yazarlar Derneğinden Eğitimci Yazar Serdar Tekin sitemiz kamugundemi.com'a özel yaptığı açıklamada İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 2018 özür grubu atamalarından önce öğretmenleri mağdur ettiğini söyledi:

Serdar Tekin 03.08.2018, 16:50 03.08.2018, 17:15
İl MEM 2018 Ağustos Özür grubu tayin isteyen öğretmenleri mağdur ediyor

Lider Eğitimci Yazarlar Derneğinden Eğitimci Yazar Serdar Tekin sitemiz kamugundemi.com'a özel yaptığı açıklamada Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 2018 özür grubu atamalarından önce öğretmenleri mağdur ettiğini söyledi:.

Tekin'in açıklamaları şöyle:

Bilindiği üzere 2018 ağustos özür grubu atama kılavuzu ve tarihleri yayınlanmıştır. Bu özür grubunda Adana’ya il dışından aile birliği mazeretlerine bağlı öğretmenler gelecek iken,il içinde sağlık özrü  en başta önem arz ederken ve il içinde de özür grubu tayinleri ihtiyaç iken, Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü apar topar norm fazlası öğretmen tayinlerini yapmaya başlamıştır..

1-2 Ağustos 2018 tarihinde başvuruları alıp edindiğim bilgiye göre 3 ağustos 2018 tarihinde de yerleştirmeleri yapacaklardır. Şimdi vicdanen şunu sorgulamak lazım bu kadar öğretmenin aile birliği ,sağlık özrü  mü önceliklidir yoksa norm fazlası öğretmenler mi önceliklidir? Bu uygulama karşısında şaşırmaktayız..

Diğer taraftan iki öğretmen olarak, atamadan sorumlu şube müdürü ile görüşmeye gittiğimizde şuna şahit olduk.Bir öğretmen şube müdürünü telefonla arıyor ve şube müdürü bir liste açıyor,arayan öğretmene adının listede olduğunu,yerinin ayarlanıp teklif edildiğini,norm fazlası tayine başvurmamasını,tercih yapmamasını  söylüyor.Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığımızın şikayet hattına detaylı başvuruda bulunduk.Bakanlığımızın ivedi bu norm fazlası tayini Adana İlinde iptal etmesini,özür grubu atamalarındaki öğretmenlerin mağdur edilmemesini temenni ederim.Ve norm fazlası tayinde bahsedilen şu  listesinin özellikle ortaya çıkarılmasını temenni ederim.

Diğer taraftan Adana İli Feke İlçesinin ulaşımı zorlu bir köyünde görev yapan ,2 yıla yakındır çocuk tedavisi gören ,hiç çocuğu bulunmayan ,40 yaşına yaklaşmış,çocuk istemiyle ameliyat geçiren ,ardına Başkent Üniversitesi Hastanesinde tüp bebek tedavisine başlayan bir bayan öğretmene sağlık özründen tayine başvurulamayacağı denmiştir.Özür grubundan Adana’ya geleceklerin pişmanlık yaşayacağı dile getirilmiştir.

Bahsi geçen öğretmen hanım bir sağlık kurulu raporu alamaz.Ne Feke ilçesinde tedavi göremeyeceğine dair,ne de ulaşımın sıkıntılı olduğuna dair.Öğretmen ameliyat dahi olmuştur,hiç çocuğu da yoktur,yaşı da bellidir.Mebbis sisteminde herşey kayıtlıdır.Çalıştığı köyden sabah tşıma servisine binse ne kadar sürede ilçe merkezine geleceğini,oradan da Adana merkeze ne kadar sürede gelebileceğini İlçe ve İl  Milli Eğitim Müdürlükleri gayet rahat bilmektedirler.Yaklaşık 4 saate yakın bir süre olur.

Bir insanın çocuğu olmuyorsa bu bir sağlık sorunudur.Bu konuda uzunca süredir tedavi görüyorsa ,bir bayan öğretmene zulmedilmez.Öğetmenin tedavisi devam etmektedir,bu konuda durum bildirir hekim raporu alınmıştır,tüp bebek tedavisi görüyor diye heyet raporu almak gereksizdir.Feke ilçe Devlet Hastanesinden tüp bebek birimlerinin olmadığına dair hastane yönetiminden resmi yazı alınmıştır.İl ve ilçe Feke Devlet Hastanesinde öğretmenin tedavi göremeyeceği yönünde heyet raporu istemiştir.Bu raporu daha öncelerinde öğretmenlere aldırmışlar anladığım.Sağlık kuruluşları ile yaptığımız görüşmede böyle bir heyet raporunun olamayacağı,verenlerin suç işleyeceği bildirilmiştir.

Özür grubu tayinlerinde  öğretmenin bulunduğu ilçede tedavi alamadığı durumlarda İl içinde tedavi alabileceği ilçeye geçmesi yönünde başvuru hakkı vardır.Tüp bebek tedavisi bir sağlık sorunudur.Ulaşımın zorlu olduğu ,öğretmenin okul çıkışında, işini yaptıktan sonra gün içinde tedavi merkezine gidip gelebileceği bir ilçeye verilmesi hakkaniyettir.Öğretmene rapor alması söyleniyor.Öğretmen heyet raporu alıp çocukları mağdur edip öğrenci ve velilerin gözünde kötü duruma düşmesinden ne fayda sağlanılacaktır acaba?Eşinden ayrı tek başına öğretmen çocuk tedavisi yürütecek,hiç çocuğu olmayan bir bayanı bu stres altında bırakmaktaki kasıt nedir acaba?

Adana İl  Milli Eğitim Müdürlüğü ısrarla tereddüt edip öğretmenin sağlık özrü başvurusunu almamıştır.2018 ağustos özür grubu kılavuzuna göre İlden ivedi Bakanlığımızın ilgili birimine konuyu danışması ve Bakanlıktan gelen cevaba göre hareket edilmesi talep edilmiştir.Nitekim konuyu Bakanlığımızın İlgili birimi değerlendirmiş ve tayin başvurusunun alınması yönünde bilgi vermişler.

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğündeki ilgili şube müdürü başvuruya onay vermesi lazım iken,değerlendirme yapacaklarını ,Bakanlığın cevabının önemli olmadığını,yetkinin kendilerinde olduğunu ifade etmiştir.Oysa ki kılavuza göre tereddüte düşülen noktalarda Bakanlığa danışılır,cevap olumlu ise hemen başvuru alınır ve onayı verilir.Bu konuda da Baknlığımızın şikayet hattına başvuruda bulunulmuştur.
Milli  Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk öğretmen camiasında sevinçle karşılanmış,Milli Eğitim bürokrasisine de korku salmıştır.Liyakat kavramının Bakanlığımızın her birimine yerleşmesi ve torpil Kavramının tamamen yok edilmesi temennisi ile Sayın Bakanımız Ziya Selçuk ‘un yolu açık olsun inşallah.Öğretmenlik makamına sahip bir Milli Eğitim Bakanı’na kavuşmak gerek öğretmenlerimiz gerek öğrencilerimiz için büyük bir mutluluk olmuştur.Sayın Cumhurbaşkanımıza da teşekkür etmek lazımdır.öğretmenleri ve öğrencileri böyle bir Milli Eğitim Bakanı’na kavuşturduğu için.


Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğündeki norm fazlası öğretmen tayinlerinin bir an evvel durdurulup iptal edilmesi,bahsettiğimiz atama listesinin tespit edilmesi,bahsettiğimiz öğretmenimizin sağlık özrü tayini onayının hemen verilmesi temennisiyle….

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@