Zorunlu Öğretmen Göçüne Hayır…

Anti-Demokratik Bir Uygulama Olan Rotasyona Hayır Diyoruz…!

Zorunlu Öğretmen Göçüne Hayır…

  Zorunlu Öğretmen Göçüne Hayır…

    Anti-Demokratik Bir Uygulama Olan Rotasyona  Hayır Diyoruz…!

        Milli Eğitim Bakanlığının sözde öğretmen yer değiştirmelerine çözüm olarak sunduğu ‘’zorunlu rotasyon’’  başından sonuna kadar eğitim emekçilerinin hak ve çıkarlarını gasp ederek öğretmenin yerleşme hakkına tecavüz anlamı taşıyor.Kamuoyuna sunulan şekli ile konu hakkında yanlış anlaşılmalara sebep olan sözkonusu uygulama anti-demokratik olduğu kadar çalışma ve örgütlenme açısından da olumsuzlukları barındırıyor.

      Bugüne kadar eğitim sisteminde var olan sorunları çözmek iddası ile çok sayıda düzenleme yapan MEB mevcut durumları daha da işin içinden çıkılmaz hale getirerek asıl sorunları gözden uzak tutmaya çalışmıştır.

      Zorunlu sürgün anlamı taşıyan rotasyon dayatması hiçbir haklı gerkçeye sığdırılamaz.

       Son günlerde özellikle dış ilçelerde çalışan bazı üyelerimiz/öğretmenlerimiz , kendilerinin de rotasyonu desteklediklerini ve bu sayede istedikleri okula gidebilecekleri yolunda fikir ileri sürerken sendikamızın ‘’rotasyona’’ neden karşı olduğunu bir kez daha paylaşmak durumundayızr. Kamuoyunda maalesef rotasyon sayesinde dış ilçelerde çalışan öğretmenlerin de merkez ilçelere gelebilmelerini sağlayacağı konusunda bir algı oluşmuş durumdadır. Yeni ve kitlesel tasfiyelere yol açacak olan eğitim emekçilerinin hak ve çıkarlarını gözetmeyen ve dayatmacı anlayışla sunulan rotasyona Eğitim iş olarak sonuna kadar karşıyız.    Umarım aşağıda belirttiğimiz durumlar rotasyonun daha iyi anlaşılmasını sağlar…

ROTASYONA NEDEN KARŞIYIZ ve ALTERNATİF ÖNERİLERİMİZ NELER?

  1. ROTASYONA KARŞIYIZ ! Çünkü; rotasyon , özellikle büyükşehirlerin merkeze uzak ilçelerinde çalışan genç öğretmenlerimizin zannettikleri gibi merkez ilçelere gelmelerini sağlamaz. Ankara ilimizden örnek verirsek, Kızılcahamam, Kazan ve Nallıhan ilçeleri bir gruptur. Kazan’ da çalışan bir öğretmen rotasyonla Çankaya, Yenimahalle gibi merkez ilçelere tercihte bulunamaz. Sadece kendi grubundaki ilçelerde yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Yani Kazan’ da çalışırken rotasyona tabi tutulan bir öğretmen bırakın merkez yaklaşmayı Kızılcahamam ya da Nallıhan’ a gitmek durumunda bile kalabilir.
  2. ROTASYONA KARŞIYIZ ! Çünkü; öğretmenlerimiz genellikle çocuklarının okul durumuna göre veya eşlerinin işyeri durumuna ikamet durumlarını ayarlayıp, bir düzen kurmuşlardır. Özellikle her iki eşin de öğretmen olması durumunda rotasyonla yıllarca uğraşıp kurdukları düzen bir anda bozulacaktır.
  3. ROTASYONA KARŞIYIZ ! Çünkü; her 8 yılda bir rotasyona tabi tutulacak öğretmenlerin birçoğu 8 yılının dolmasını beklemeden çalıştıkları kurumda 6. yılından sonra il içi sıraya girerek yer değiştirme talebinde bulunacaktır. Bu kadar yoğun yer değiştirme ise öğretmenin kendisini bir yere ait hissedip daha verimli çalışmasını engelleyecektir. Kurum kültürünün oluşup, yerleşmesini engelleyecektir.
  4. ROTASYONA KARŞIYIZ ! Çünkü her ne kadar ilkokulda 4.sınıfı bitirene kadar öğretmen yer değiştirme işlemine tabi tutulmaz dense de öğretmenlerimiz zorunlu olarak yer değiştirmek yerine il içi sıraya gireceklerdir. Örneğin, 2.sınıf okutan bir öğretmenimiz sınıfına 4’ ü bitirtemeden okuldan ayrılmak durumunda kalabilecektir.
  5. ROTASYONA KARŞIYIZ ! Çünkü; rotasyon uygulamasıyla öğretmenler arasında sözde adaleti sağlayacağını iddia eden Bakanlığımız 5 Mayıs 2010 tarihinden önce göreve başlayan öğretmenlerin zorunlu görev yapma zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Yani samimi değillerdir.
  6. ROTASYONA KARŞIYIZ ! Çünkü; özellikle merkez ilçelerdeki öğretmen yığılmasının asıl nedeni bizim karşı çıktığımız ve Bakanlığımızı  uyardığımız  4+4+4 uygulaması olmuştur. 4+4+4 ile, okulların dönüştürülmesi ile, norm kadro yönetmeliği ile zaten binlerce öğretmenimiz yer değiştirmek durumunda kalmıştır. Yani rotasyon fiilen uygulanmaktadır.
  7. ROTASYONA KARŞIYIZ ! Çünkü; rotasyonun her ne kadar öğretmenler arasında adalet sağlayacağı gibi bir algı oluşturulsa da öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına hizmet etmekten başka bir işe yaramayacaktır.
  8. ROTASYONA KARŞIYIZ ! Çünkü Öğretmenleri zorunlu rotasyona tabi tutmak yerine, gönüllülük ve tercih esasına dayalı çözümler geliştirilmeli, hiç kimse kendi isteği dışında çalıştığı okuldan, çalışma arkadaşlarından ve öğrencilerinden zorla koparılmamalıdır.

9-ROTASYONA KARŞIYIZ ! Çünkü; taslağın 42. Maddesine göre ’’İl içinde alanlarında  ihtiyaç bulunmayanların atamaları,bulundukları ilde çalışması gereken süre  şartı aranmaksızın tercihleri doğrultusunda yer değiştirme döneminde il dışına yapılabilir ‘’ denilmekte ve il dışı rotasyonun da önü açılmaktadır.

10-ROTASYONA KARŞIYIZ ! Çünkü; öğretmen ihtiyacı, okulların fiziki yapısının yetersizliği, eğitim emekçilerinin ve diğer eğitim çalışanlarının ekonomik ve soyal problemleri, okullarda günden güne artarak devam eden şiddet olayları, eğitimde yaşanan kalite düşüklüğü ve özelleştirimeye çalışılan eğitim sistemimizin asıl sorunları gündeme getirilmeksizin rotasyonla tüm sorunların çözüleceğini iddia eden  tasarı sadece siyasi bir amaca hizmet etmektedir ve bu uygulama dünyanın neresinde olursa olsun zorunlu sürgün anlamı taşımaktadır.

  1. Başkent Ankara’ da bakanlık binamıza bir kaç km uzaklıkta bile 45-50 kişilik sınıflar bulunmaktadır. Buna rağmen özellikle kent merkezlerinde son dönemde neredeyse hemen hemen hiç yeni okul yapılmamaktadır. Özellikle nüfusun yoğun olduğu kent merkezlerinde yapılacak yeni okullarla öğretmenlerimizin yer değiştirme alanları artırılabilir.
  2. Eğitim emekçileri büyük ekonomik sıkıntılar yaşamaktadırlar. Hepimizin bildiği gibi emeklilik  hakkını kazandığı halde emekli maaşının yetersiz olması sebebiyle zorunluluktan çalışmak zorunda olan binlerce öğretmenimiz bulunmaktadır. Sendikamızın yaptığı bir araştırmaya göre öğretmenlere  3600 ek gösterge verilmesi halinde bugün emekli olmayı düşünen yaklaşık 80.000 öğretmenimiz bulunmaktadır. Emeklilik koşullarının iyileştirilmesiyle binlerce kadro boşalabilir.

30 Haziran 2015

A.Ata ALKUSAL

Eğitim-İş Ankara 1 No’ lu Şube

Örgütlenme Sekreteri

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.