Yürüyüşe katılanlar Kahrolsun ABD İşbirlikçi AKP diyecekler midir?

Eğitim İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar yaptığı açıklamada; 17 Eylül Yürüyüşüne katılanları eleştirdi.

Haberler 17.09.2015, 17:57
Yürüyüşe katılanlar Kahrolsun ABD İşbirlikçi AKP diyecekler midir?

 TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, HAK-İŞ, MEMUR- SEN, KAMU-SEN, TİSK, TESK, TZOB, TÜRKİYE  BAROLAR BİRLİĞİ  gibi sivil toplum kuruluşlarının içinde olduğu bazı işçi ve işveren örgütleri, "Teröre hayır, Kardeşliğe evet"  sloganı ile  17 Eylül perşembe günü Ankara'da bir yürüyüş düzenlemeyi planlamaktadırlar.

        ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesine eş başkanlık yapan ve 13 yıldır ülkeyi  yöneten AKP iktidarı ve saray, iç- dış barışımızı bozmuştur. Siyasal iktidar cumhuriyet değerlerinin korunup  geliştirilmesi ve  ülke bütünlüğünün korunmasına karşı bir tutum takınmış, emperyalizmin talepleri doğrultusunda Türkiye’yi bilerek Ortadoğu bataklığına sürüklemişlerdir. 7 Haziran seçimlerini bir türlü kabullenmeyen ve bu tutumunu da ayrımcı,  çatışmacı bir dille ortaya koyan AKP iktidarı ve saray, siyasal barış ortamını bozmuştur.

         AKP İktidarı, Türkiye Büyük Millet Meclisini devre dışı bırakmıştır. Ülkemizin geleceğini karartan ve terör örgütünü adeta legal hale getiren politikalar sonucu, PKK terör örgütü bir bölgemizde  neredeyse kendi yönetimini kurma girişimlerinde bulunmuştur. Son 3-4 yıldır süren bu duruma karşı hiçbir önlem almayan iktidar, tarihi bir suç işlemiştir. Ülkeyi bu  hale getiren iktidar, şehirlerde sokağa çıkma yasağı ilan ederek bölünmüş Türkiye manzarasını basından ve kamuoyundan saklama telaşı içerisindedir. Samimiyetsiz çıkışlarıyla seçime dönük oy kapma siyaseti peşine düşmüştür.

         Yanlış gidişata ve PKK terör örgütüne karşı tavır alan vatansever örgütleri ve sendikaları  suçlu ilan eden AKP iktidarı ne yazık ki; güvenlik güçlerimizin cenazelerinden bile siyasal bir çıkar sağlama politikası yürütmektedir. Genel kurullarından, Dolmabahçe görüşmelerine, İmralı’sından-Kandil’ine Barzani’sinden-Şivan Perveri’ne  terör sözcülerine kucak açan AKP, terörü bitirme konusunda da samimi değildir. İktidarın bu tutumunu  alkışlayan STK’lar, gerçek demokrasi ve vatansever mücadele veren çağdaş örgütlere AKP ile birlikte saldırmışlar ve yok etmeye çalışmışlardır. Düne kadar açılım ve bölünme süreci tetikçiliği yaparak cumhuriyete en fazla zararı veren (Müsiad, Memur-Sen,  Hak-İş, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti gibi) kurumlara, diğer kurumlar  desteğini derhal çekmelidir. Ülke bütünlüğü ve gerçek barıştan yana olan örgütlerin yanında yerlerini almalıdır.

Birleşik Kamu-İş olarak çok merak etmekteyiz; bu yürüyüşe katılan örgütler, Ortadoğu’yu ve ülkemizi kan gölüne dönüştüren, BOP Başkanı ve eş başkanına  dönük “Kahrolsun ABD İşbirlikçi AKP" diyecekler midir? Bu, bir yerlerden organize edilen yürüyüşün, AKP’yi kurtarma ve aklamaya dönük  olduğunu ve samimi olmadığını görüyoruz.

Ayrıca daha düne kadar bizleri sırf Atatürk ilke ve devrimlerine  bağlı kaldığımız için statükocu, laik olduğumuz için ateist; hırsızlığa, yolsuzluğa karşı durup  isyan ettiğimiz için çapulcu; çocukların ölümüne isyan edip haykırdığımız için Vandal  ilan eden zihniyetin temsilcileriyle neyi paylaşabiliriz? Toplumsal hafıza ve vicdanlar bu yakıştırmaları asla unutmayacaktır.    

Birleşik Kamu İş ve Bağlı Sendikaları teröre karşı gerçek, samimi duruşunu göstermiş, PKK terör örgütünün hain saldırılarından hemen sonra TBMM’yi göreve çağırmış ve hemen ardından ABD Büyükelçiliği’ne tüm bileşenleri ile birlikte siyah çelenk bırakmıştır.

         Birleşik Kamu İş ve bileşen sendikaları olarak bizlerin; antiemperyalist, devrimci ve vatansever kamu emekçilerinin, bölücü örgüt PKK-KCK’ya, bölücü örgütü besleyen yerli işbirlikçilerine, açılım mimarlarına ve ABD emperyalizmine karşı kararlı duruşu ve mücadelesi devam edecektir. Bu topraklardan emperyalizm ve işbirlikçileri defedilmeden bu ülkenin çocuklarına rahat yoktur. Tüm mücadelemiz bunun içindir.

         Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Eğitim iş Mersin Şube Yönetim Kurulu Adına

ŞUBE BAŞKANI

HAKAN BOYAR                                                               

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@