Yüksekova'da 1 Günlük İş Barakma Eylemi

HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'nde, KESK ve DİSK Temsilciler Platformu üyeleri, uygulanan sokağa çıkma yasaklarını pertesto etmek amacıyla 1 günlük iş barakma eylemi yaptı.

Haberler 29.12.2015, 14:05
Yüksekova'da 1 Günlük İş Barakma Eylemi

(Hakkari), (DHA) - HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'nde, KESK ve DİSK Temsilciler Platformu üyeleri, uygulanan sokağa çıkma yasaklarını pertesto etmek amacıyla 1 günlük iş barakma eylemi yaptı.

Kamu Emekçiler Sendikası (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikası (DİSK) Yüksekova Temsilciler Platformu üyesi bir grup sağlık çalışanı Yüksekova Devlet Hastanesi bahçesinde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada sokağa çıkma yasakları protesto edildi. Sağlık çalışanları adına basın açıklamasını okuyan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Dönem Sözcüsü Seda Güler, yürütülen politikaların halka fayda sağlamadığını, bunun için bir an önce müzakere masasına dönülmesi çağrısında bulundu. Savaş yerine barışın tesis edilmesi için bir günlük iş bırakma eylemine girdiklerini belirten Güler, şöyle konuştu:

"Okullar, hastaneler, öğrenci yurtları boşaltılarak polis karakolları ve askeri karargahlar haline getirilirken eğitim ve sağlık hakkı ortadan kaldırılmaktadır. Kamu hizmetleri yapılamaz hale gelinmiştir. Savaş koşullarında yaşayan kamu emekçilerinin can güvenliği ortadan kaldırılmıştır. Baskıcı, otoriter denemeler Türkiye halklarının arasına uçurum koymaktan başka bir işe yaramamıştır. Bugünkü iktidarı acilen barış ve müzakere masasına çağırıyoruz. Kamu hizmetlerinin verilmesi ancak sağlıklı bir ortamda mümkündür. Bölgede bu şartlar ortadan kaldırılmış, yerini çatışma ve güvenlik politikaları almıştır. Gelişen bu savaş konseptinden Türkiye toplumunun büyük bir çoğunluğunu oluşturan emekçiler etkilenmektedir. Okullar kapanarak, hastaneler işlevsizleştirilerek bütün ülkenin geleceği tehdit altına alınmıştır. Biz emekçiler olarak bu savaş politikalarının halklarımıza bir fayda sağlamadığını ve bunların karşısında olduğumuzu belirtip, müzakere masasının acilen kurulmasının hayati olduğunu düşünüyor ve savaş yerine barışın bu topraklarda tesis edilmesi için bir günlük iş bırakma eylemine girdiğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@