YSK bayramda yoğun çalışacak

YSK bayramda yoğun çalışacak

Haberler 23.09.2015, 00:07
YSK bayramda yoğun çalışacak

YSK bayramda yoğun çalışacak

YSK bayramda yoğun çalışacak
CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Avukat Mehmet Hadimi Yakupoğlu, YSK’nın kanun hükmüne rağmen değişik gerekçelerle sandık yeri değişimi yapıp yapamayacağı konusunu Pazartesi günü görüşeceğini açıkladı

YSK bayramda yoğun çalışacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı, Kurban Bayramı sürecinde de 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi için çalışmalarını yoğun şekilde sürdürecek. Siyasi partilerin seçim çevreleri itibariyl  milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar, 28 Eylül Pazartesi günü radyo, televizyon, Resmî Gazete ve illerde ilân edilecek. Geçici aday listelerine karşı ilgili il seçim kurullarına  yapılacak itirazlar bugün saat 15.00 itibarıyla sona erecek. Geçici aday listelerine karşı  ilgili il seçim kurullarına yapılacak itirazların incelenmesi ve karara bağlanması saat 23.59’da sona edecek.

Bağımsızlar için kura

26 Eylül Cumartesi günü, birleşik oy pusulasında yer alacak olan bağımsız aday sıralaması için tüm il seçim kurullarında aynı anda olmak üzere saat 11.00’de kura çekilecek. Davete rağmen kuraya katılmayan bağımsız aday yerine ise il seçim kurulunca kura çekilecek. 27 Eylül Pazar günü, ilçe seçim kurulu başkanınca, siyasi partiler dışından getirilen asıl üyelerle görüşerek seçim bölgesi içindeki veya dışındaki seçmenler arasından iyi ün sahibi olmakla tanınmış, okur-yazar kimselerden, kurula bağlı seçim bölgelerindeki sandıklardan her biri için birer kişi olmak üzere sandık kurulu başkan adaylarına ilişkin liste hazırlanacak. Kurulun siyasi partili üyelerinden, sandık kurulu başkan adaylarına ilişkin birer liste düzenleyerek başkanlığa verilmesi istenecek. Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak. Siyasi partilerden sandık kurulunda görev alacak olan üye listelerinin ilçe seçim kurulu başkanlığına verilmesi istenecek. 28 Eylül Pazartesi günü ise aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin, ilgili siyasi partilerce tamamlanarak Yüksek Seçim Kurulu’na bildirilmesinin son günü. Siyasi partilerin seçim çevreleri itibariyle milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar radyo, televizyon, Resmî Gazete ve illerde ilan edilecek.

 

 

 

YENİÇAĞ GAZETESİ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@