Yok böyle bir skandal!

Gün geçmiyor ki milli eğitimde yeni skandallar patlak vermesin.... Yine ne oldu dediğinizi duyar gibiyiz...

Sendika 29.09.2017, 00:03
Yok böyle bir skandal!

Gün geçmiyor ki İl Milli Eğitim Müdürlüğünün haksız,  hukuksuz uygulamaları eksik olmuyor. Değerlerden ve hukuktan bahseden Milli Eğitim Müdürlüğü kendisi hukuk tanımıyor.  Eğitim İş Şube Başkanı Fatin ILTAR yaptığı açıklama şöyle:

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri başkanlığınca hazırlanan 10/08/2016 tarih ve 41903909-663.05/35 sayılı müfettiş raporu ile Kaş İlçesi Turan Erdoğan Yılmaz Fen Lisesi Pansiyondan sorumlu Müdür yardımcısı vekili A.Y. yapılan soruşturma sonucu 5442 Sayılı İl İdaresi kanununun 8/C maddesi gereğince yöneticilik görevi üzerinden alınmış, disiplin cezası uygulanmıştır.

Turan Erdoğan Yılmaz Fen Lisesi Pansiyondan sorumlu Müdür yardımcısı vekili olarak çalışırken yöneticilik görevi müfettiş raporu ile üzerinden alınan Kalkan Ortaokulu öğretmeni A. Y., yaz döneminde yönetici atamaları için mülakata başvurmuştur. Müfettiş raporu ile görevden alınan kişi mülakata alınarak geçer puan almıştır. (Alınan duyumlara göre mülakattan geçersiz puan almış, daha sonra puanı geçer hale getirilmiştir.)

Müfettiş raporuna göre görevden alınan kişi; eğitim öğretim yılı başlarken yayınlanan yönetici atama listesinde KAŞ / Mustafa Kocakaya Mesleki ve Teknik A.L. Müdür yardımcısı olarak atandığı tespit edilmiştir.

Turan Erdoğan Yılmaz Fen Lisesi Müdür yardımcısı, başka okula görevlendirilerek şahsa özel kadro açılmış ve A. Y. tekrar soruşturma sonucu görevden alındığı okula İlçe Milli Eğitim müdürlüğü tarafından müdür yardımcısı olarak görevlendirilmiştir.

İl Milli Eğitim Müdürüne soruyoruz?

1-Turan Erdoğan Yılmaz Fen Lisesi Müdür yardımcısını başka bir okula/kuruma neden görevlendirdiniz?

2-Bu görevlendirmeyi , hangi yasa ve yönetmeliklere göre yaptınız.? 

3- Müfettiş raporu ile yöneticilik görevi üzerinden alınan birisi tekrar idareci olabilir mi?

4-Soruşturma ile görevden alındığı okula o okulda bulunan müdür yardımcısı mevcut iken tekrar ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilmesi ne kadar yasal ve ne kadar etiktir?

Yukarıda belirttiğimiz iddiaların incelenerek, Atamadan sorumlu İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve sorumluluğu bulunan bütün yetkililerin araştırılarak gerekli işlemlerin yapılması, usulsüz atanmış olan A. Y.'nin görevinin sonlandırılması kamu yararı ve yasalar bakımından önemlidir. 

Eğitim İş Sendikası olarak yapılan usulsüzlükler ile ilgili olarak, dün olduğu gibi bugünde kamuoyunu bilgilendirmek, bu hataların düzeltilmesi ve oluşan suçları kamu adına ihbar etmek, basınla paylaşmak gibi sorumluluğumuz vardır. 

Yapılan bu uygulamalardan sorumlu olan kişilerle ilgili gerekli araştırmaların yapılması için valiliğe ihbarda bulunduk. Eğitim İş Sendikası olarak Antalya da yapılan bu ve buna benzer usulsüzlükleri kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.                      
 

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@