Yargıçlar Sendikası Başkanı Karadağ: Devlet Korktu

ANKARA (ANKA) – Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, Konya’da 16 yaşında bir çocuğun Kubilay'ı Anma töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret suçunu işlediği ileri sürülen lise öğrencisi

Yargıçlar Sendikası Başkanı Karadağ: Devlet Korktu

ANKARA (ANKA) – Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, Konya’da 16 yaşında bir çocuğun Kubilay'ı Anma töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret suçunu işlediği ileri sürülen lise öğrencisi 16 yaşındaki M.E. A. yargılandığını belirterek, “Hepimiz biliriz, 16 yaşında bir çocuğun yapabileceği en ağır eylem kastını aşan ağır söz söylemek ve kaçabileceği en uzak yer de evinden başka yer değildir. 16 yaşındaki bu çocuğun sözünden Türkiye Cumhuriyeti devleti korktu ve tutuklandı, cürmünden bir santim fazla yer yakamayacak bu çocuk” dedi.

Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, yaptığı yazılı açıklamada, bugün Konya’da 16 yaşında bir çocuğun Kubilay'ı Anma töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret suçunu işlediği ileri sürülen lise öğrencisi 16 yaşındaki M.E. A. yargılandığını belirtti.

Cumhurbaşkanına hakaret suçunun yargılamasının TCK’nın 299. Maddesi 3. Fıkrası maddesi uyarınca Adalet Bakanının iznine bağlı olduğunu, kovuşturulmasına izin verilmeyecek bir suç nedeniyle 16 yaşında bir çocuğun tutuklandığını anlatan Karadağ, “Hepimiz biliriz, 16 yaşında bir çocuğun yapabileceği en ağır eylem kastını aşan ağır söz söylemek ve kaçabileceği en uzak yer de evinden başka yer değildir. En ağır sözünün yaralayacağı kişi de ailesinden başka kimse değildir. 16 yaşındaki bu çocuğun sözünden Türkiye Cumhuriyeti devleti korktu ve tutuklandı, cürmünden bir santim fazla yer yakamayacak bu çocuk. Şimdi yargılanıyor, belli ki Adalet Bakanı da çekinmiş 16 yaşında bir çocuğun söylediklerinden” dedi. Türkiye’de tarihin son yıllarda yargı eliyle yazıldığını, devletin yeni Türkiye’yi yargıyla şekillendirdiğini ifade eden Karadağ, dünyanın hiçbir yerinde yargının bu kadar büyük günahı kaldıramayacağını kaydetti. Dünyanın hiçbir yerinde çocukların devleti tehdit ettiğinin izah edilemeyeceğini belirten Karadağ, “Cumhurbaşkanının ne iş yaptığını bile bilmeyen 12 yaşında bir çocuk nasıl olurda Cumhurbaşkanına hakaret edebilir. Ya da 12 yaşında bir çocuğun dahi kendisiyle uğraşan bir devletten umudunu kesecek kadar ağır şeyler mi oluyor memleketimizde. Çocuklarımız karakollarda, cezaevlerinde değil parklarda, mahallelerinde ve kendilerini güvende hissettikleri güzel günlerde yaşasınlar. Çocuklarımıza mutluluğu vermek bizim yükümlülüğümüz. Çocuklarımıza kıymasınlar, çocuklarımıza kıyılmasına izin vermeyelim. Onlarla gurur duyduğumuzu ve çocuklarına, yurttaşlarına, muhaliflerine düşman olan bir ülke istemediğimizi, hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı, yargıcın tarafsızlığı ilkeleri ile temel hak ve özgürlüklerin esas alındığı bir Türkiye istiyoruz” dedi. (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.