Vinç kazasından sonra hacda bu yılki 2. facia: 753 ölü

Vinç kazasından sonra hacda bu yılki 2. facia: 753 ölü

Haberler 25.09.2015, 00:39
Vinç kazasından sonra hacda bu yılki 2. facia: 753 ölü

 

Mina’da şeytan taşlama sırasında meydana gelen izdihamda ölenler arasında 1 de Türk var. 887 kişi ise yaralandı

İzdihamın, hacıların 3. kattaki şeytan taşlama alanından zemin kata inip Mekke’ye giden ana çıkışa ulaşmak istediği sırada yürüyen merdivenlerde meydana geldiği belirtildi. Ölen ve yaralananların tahliyesi için, bölgeye sevk edilen 4 bin personel yetersiz kaldı. Yaralılar helikopterlerin de yardımıyla  4 ayrı hastaneye taşındı. Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif, olayın soruşturulması için talimat verdi.
 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez:
12 Türk hacıdan haber alınamadı

Görmez, ilk belirlemelere göre, “İki seyahat acentemizin hacıları, bu hadise içinde bulunmuş. Bu kardeşlerimizden 18’inden haber alınamamıştır” dedikten sonra izdihamda yaralanan Türk hacı Yaşar Tartop’un kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi. Türk hacılardan 4’ü otele gelirken, 1’iyle de telefonla görüşüldü, 12’sine ise ulaşılamadı

Yürüyen merdivenlerde...
Suudi Arabistan’ın Mekke şehrindeki Mina bölgesinde, “şeytan taşlama” sırasında yaşanan izdihamda en az 753 kişi öldü. 887 kişi yaralandı. Facianın şeytan taşlama alanındaki yürüyen merdivenlerde meydana geldiği öğrenildi. Mina’dan yürüyerek gelen ve şeytan taşlama alanına geçen hacılar, doğrudan 3’üncü kata çıkarak şeytan taşlama ibadetini yapıyorlar. Mina’daki izdihamın, şeytan taşlama ibadetini yapan hacıların 3’üncü kattaki şeytan taşlama alanından zemin kata inip Mekke’ye giden ana çıkışa ulaşmak istediği sırada yürüyen merdivenlerde meydana geldiği belirtildi. 

Veliaht Prens talimat verdi 

Yaralıların Mina bölgesindeki dört ayrı hastaneye götürüldüğü bazılarınınsa helikopterlerle Mekke’deki hastanelere ulaştırıldığı öğrenildi. Olayda 12 Türk’ten haber alınamadığı, yaralı Türkler’den durumu ağır olan da bulunmadığı açıklandı. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı Mekke’de hastanedeyken Arafat’a intikal eden 4 hacı adayımızın vefat ettiği de bildirildi. İran Hac Bakanlığı ise, 49 kişinin vefat ettiğini, 100’e kadar yaralı olduğunu açıkladı. Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif, olayın soruşturulması için talimat verdi. 

Görevliler etkisiz kaldı
Yerel saatle dün 09.00’da yaşanan izdiham sırasında bazı hacıların köprüden düşerek hayatını kaybettiğini bildiriyor. Facianın yaşandığı bölgeye 200’den fazla ambulans ve 4 bin kurtarma personeli gönderilmesine rağmen izdiham yüzünden zaman zaman görevliler yetersiz kaldı. Mekke’ye 5 kilometre mesafede bulunan Mina’da hacıların geceyi geçirdikleri 160 bin de çadır bulunuyor. Olayın büyük bölümünün yaşandığı 204 numaralı sokak, hacıların Mina’da “şeytan taşladığı” bölgeye giden iki anayoldan biri. İzdihamın nedenine ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken; İran, faciadan kısa süre önce kapatılan bir yol nedeniyle böyle bir olayın yaşandığını iddia etti.

2 hafta önce 107 kişi ölmüştü
Mina’daki izdiham, bu yıl Mekke’de hac sırasında yaşanan ikinci facia. Kabe’de 11 Eylül’de genişletme projesi kapsamında bölgede bulunan bir vinç devrilmiş, yaşanan faciada aralarında 12 Türk’ün de bulunduğu 107 kişi hayatını kaybetmişti. Şeytan taşlama sırasında meydana gelen izdihamlarda daha önce de benzer olaylar yaşanmıştı. 1990’da kutsal bölgelere çıkan tünellerde bin 426 hacı ölmüştü. 1994’deyse yine izdihamda 270 kişi hayatını kaybetmişti. 2006 yılındaysa yine “şeytan taşlama” esnasında yaşanan kazada 364 hacı ölmüştü. 


12 Türk hacıdan haber alınamadı
lk belirlemelere göre açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, özel tur şirketleriyle gelen yaklaşık 18 Türk hacıdan haber alınamadığını açıkladı. Ancak daha sonra bu rakam 12’ye düştü. Olay duyulur duyulmaz Türk hacı adayları ile ilgili bir kriz masası oluşturuldu. Görmez açıklamasında, “Diyanet İşleri Başkanlığı şemsiyesi altında gelen hacılarımızdan herhangi birisi bu üzücü hadisenin yaşandığı bölgede o saatlerde olmamıştır. Bizim kendi talimatnamemize göre herhangi bir hacı adayımızın o saatlerde orada olması yasaklanmıştır. Ancak buna rağmen iki seyahat acentamızın hacıları aynı saatte bu hadise içinde olmuş ve bu kardeşlerimizden henüz bazılarından haber alınamamıştır. Her iki seyahat acentamızın, az önce toplantı yaptık. Her birisinden 9 hacımıza henüz ulaşılamamıştır. Dokuz, dokuz 18. İnşallah arkadaşımız hastanerde bu kardeşlerimizin tespiti için uğraşıyorlar” dedi. Görmez’in açıklamasından hemen sonra AA, 4 Türk hacı ile irtibat kurulduğunu açıkladı. AA’nın açıklamasından sonra da yetkililer, izdihamda yaralanan Türk hacı Yaşar Tartop’un kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi. Haber alınamayan 18 Türk hacıdan 4’ünün otele geldiği, 1’iyle telefonla konuşulduğu öğrenilirken,12’sine ise hala ulaşılamadığı bildirildi. Kesin neticenin cesetlerin kaldırılmasından sonra belirleneceği ifade edildi.

 

 

YENİÇAĞ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@