Türkiye Kamu-Sen Başkanı Koncuk: Mevsim Etkisiyle Birlikte Zamlar Daha Da Artacak

Sen Başkanı Koncuk: Mevsim Etkisiyle Birlikte Zamlar Daha Da Artacak

Haberler 07.10.2015, 12:44
Türkiye Kamu-Sen Başkanı Koncuk: Mevsim Etkisiyle Birlikte Zamlar Daha Da Artacak

 ANKARA(ANKA) - Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yoksulluk sınırının aylardır istikrarlı bir şekilde yükselirken, önümüzdeki dönemde mevsim etkisiyle birlikte zamların daha da artacağını belirtti.

Türkiye Kamu-Sen'in Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Eylül 2015 fiyatlarına göre yaptığı araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 134.92 TL olarak hesaplanırken, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 4 bin 326.36 Lira olarak belirlendi.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 0.60 oranında arttığını gösterirken, çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre yüzde 0.49 oranında yükseldi ve  bin 645.56 Lira olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2015 yılı Eylül ayında bin 705.03 TL olarak tahmin edildi.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Eylül 2015 verilerine göre günlük 34.946 TL olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise bin 48.38 TL oldu. Eylül 2015 itibarı ile ortalama 2 bin 407.22 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, yüzde 43.55’ini oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bulunan konut gideri ise Eylül 2015 ortalama maaşının yüzde 27.28’sına denk geldi. Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 70.83’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının yüzde 29.17’si kaldı.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Eylül 2015 maaşından geriye yalnızca 702.19 TL kaldı.

Özellikle gıda fiyatlarında son bir yılda görülen artışlar, açıklanan enflasyon rakamlarının üzerinde gerçekleşirken, enflasyon hesaplamasının da sorgulanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz ay gıda harcamaları yüzde 1.29, sağlık harcamaları yüzde 2.45, kira yüzde 0.79, giyim yüzde 1.63 ve ısınma giderleri de yüzde 0.58 oranında zamlandı.

Bir memurun alım gücü Eylül ayında 18.53 TL yani yüzde 0.77 oranında düştü.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, yoksulluk sınırının aylardır istikrarlı bir şekilde yükselirken, önümüzdeki dönemde mevsim etkisiyle birlikte zamların daha da artacağını vurguladı. Yılsonunda enflasyonun çift haneli rakamları görebileceğini ifade eden Koncuk, vatandaşın iyice dar boğaza girebileceğini belirtti.

Koncuk, geçen günlerde açıklanan enflasyon rakamları memurların son bir yılda memurların aldıkları zammın tamamının fiyat artışları karşısında eridiğini belirterek, “Önümüzdeki üç ay boyunca yaşanacak her türlü ekonomik olumsuzluk memurun reel gelirini biraz daha düşürecektir. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezimizin her ay düzenli olarak açıkladığı asgari geçim endeksi Eylül ayı sonuçları, Türk memuru ve toplumun diğer kesimlerinin enflasyon karşısında belinin biraz daha büküldüğü sonucunu ortaya koymuştur” dedi.

Geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında bir yılda 4 kişilik bir ailenin zorunlu harcamalarının 261.9 TL yükseldiğini belirten Koncuk, “Buna karşın, geçen eylülden bu tarafa memur maaşları ortalama 176.31 TL artmıştır. Döviz kurlarındaki artış, altın fiyatlarındaki yükseliş, önümüzdeki dönemde enflasyonun daha da yükselmesine sebep olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Yapılan Toplu sözleşmelerde geleceği görmeden, ekonomik gidişatı okumadan atılan imzaların acısı cebimizden çıkmaktadır” diyen Koncuk şunları kaydetti:

“Geride bıraktığımız toplu sözleşme görüşmelerinde atılan imzalar daha kurumadan memur maaşlarındaki erime ve geçim zorluğu bir kat daha artmıştır. Söz verilmesine rağmen memur emeklileri hala 100 TL ek zammını alamamıştır. Ancak hükümet bütün yetkiler elinde olduğu halde memura ve emekliye umut dağıtma yolunu tercih etmiştir. Hükümetin hemen yapabileceği düzenlemeleri, seçim sonrası için vaat olarak sunması da ilginçtir.”

 (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@