Türkiye'de Sendikacılığı Bitirecek Karar!

Sendikal faaliyetleri nedeniyle yerel mahkemenin verdiği hapis cezası onandı

Sendika 21.03.2017, 11:01 21.03.2017, 17:04
Türkiye'de Sendikacılığı Bitirecek Karar!

Birleşik Metal İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, TÜMTİS yöneticilerinin "sendikal faaliyetleri nedeniyle" yerel mahkeme tarafından verilen hapis cezalarının Yargıtay tarafından onanarak kesinleşmesini, "Türkiye’de demokrasi ve hukuk adına gelinen noktayı göstermesi açısından son derece üzücü ve vahim" diye nitelendirdi ve şu açıklamayı yaptı:


"Verilen bu karara neden olan olay söz konusu 14 yöneticinin bir kargo firmasındaki sendikasız işçilerin sendika üyesi olmaları adına yürüttükleri çalışmalardır. Üstelik bu çalışmalarının sonucunda işten çıkarılan işçilerin haksız olarak işten çıkarıldıkları bir başka mahkeme tarafından karar altına alınmışken böyle bir hükme varılması durumun vahametini daha da artırmaktadır.


"Böylece kuruluş amacı ve yasal dayanağı çalışan işçilerin sendika üyesi yapmak olan bir kuruluş ve yöneticilerinin sırf bu faaliyetleri nedeniyle yargılanarak cezalandırılması Türkiye demokrasi tarihine trajikomik bir durum olarak geçmeye adaydır.


"Zira mahkeme verdiği kararda sendikacıları, 'Sendika üyesi işçilerin sayısını çoğaltmak, bu şekilde aidat gelirini artırmak ve tatildeki işyerinin çalışmasına mani olarak iş ve çalışma hürriyetini engellemek suçunu işledikleri gerekçesiyle' hapse mahkum etmiştir.


"İşçileri sendikal nedenle atan işverenler karşısında suskun olan yargı, sendikal faaliyet yüzünden sendikacılara ceza vermiştir.


"'Sendika üyesi işçilerin sayısını çoğaltmak, bu şeklide aidat gelirini arttırmak' gibi bir gerekçeyle sendikacılara ceza verilmesi anlaşılır gibi değildir.


"Türkiye’de sendikalaşma oranı yüzde beşlerle ifade edilirken, verilen bu karar ile sendikalaşma önündeki mevcut engellere bir yenisi daha eklenmeye çalışılmaktadır.


"Türkiye Cumhuriyeti bu ayıba derhal son vermeli, başta sendikalar olmak üzere demokratik kurumlar üzerindeki bu baskılar durdurulmalıdır.


"DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası bu kararın mağduru olan sendikaya ve yöneticilerine her türlü desteği vereceğimizin tüm kamuoyunca bilinmesini isteriz."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@