Türk-İş Başkanı Atalay: Soma Faciası Türkiye'nin Kanayan Yarası

ANKARA (ANKA) - Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Soma’da meydana gelen ve ülkeyi derinden yaralayan iş kazasının birinci yıldönümünde bir açıklama yaparak “Soma faciası Türkiye’nin kanayan yarasıdır” dedi. Atalay, açıklam

Haberler 13.05.2015, 17:46
Türk-İş Başkanı Atalay: Soma Faciası Türkiye'nin Kanayan Yarası

ANKARA (ANKA) - Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Soma’da meydana gelen ve ülkeyi derinden yaralayan iş kazasının birinci yıldönümünde bir açıklama yaparak “Soma faciası Türkiye’nin kanayan yarasıdır” dedi.

Atalay, açıklamada, 301 maden işçisinin şehit olduğu iş kazası sonrasında iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında ve çalışma şartlarında birtakım düzenlemeler yapılmasına karşın, faciaya ilişkin dava sürecinin devam ettiğini ve sorumluların halen cezalandırılmadığını vurguladı. 

Atalay, Soma faciasının yıllardır işçi kesiminin dile getirdiği, düzeltilmesi için çaba gösterdiği olumsuz çalışma koşullarını gündeme taşıdığını belirtti. Soma’da yaşanan maden kazasının, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gerçekliğini ortaya döktüğünü vurgulayan Atlaya, “İş güvenliği alanında çok büyük ihmallerin bulunduğu, çalışma şartlarının acımasızlığı, sömürü çarkının sürmesini sağlayan yapı -bir kez daha- açığa çıkmıştır. Ulusal ya da uluslararası rekabet gerekçesiyle, işçilerin çalışma ve yaşama koşulları giderek bozulmuştur. Gelişmiş ülkeler, insana ve çalışana değer vererek ekonomik büyümesini sağlamaktadır.  Öncelikli amaç, insana yakışır çalışma ve yaşama şartlarını oluşturmaktır. G20 ülkeleri arasında yer alan ülkemizin işçi sağlığı konusundaki yetersizlikleri ülkeye yakışmamaktadır” dedi.

-“SORUMLULAR HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALMALI”-

Yaşanan iş kazası sonrası, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında, madencilerin çalışma ortamı ve şartlarında birtakım düzenlemelerin yapıldığını hatırlatan Atalay şunları kaydetti:

“Ancak toplum vicdanının huzura kavuşması bakımından öncelikle yapılması gereken, gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak ve dava sürecinin bir an önce sonuçlanarak sorumluların hak ettikleri cezayı almasıdır. Böylesi faciaların bir daha yaşanmaması için alınması gereken önlemler ve yapılması gereken politika değişiklikleri bir an önce yerine getirilmelidir. Bundan amaçlanan çalışma ortamını insana gelebilecek bir takım tehlikelerden ve kazalardan arındırmanın ötesindedir. Temel yaklaşım çalışma ortamının insancıllaştırılmasıdır. İşçilerin sadece çalışma şartları değil yaşama şartlarının da ‘insan onuruna yaraşır’ bir düzeyde olmasıdır.”(ANKA)

(MLT/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@