Türk enerji Sen, TAEK Çalışanlarını Giyim Yardımından Mahrum bıraktı

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, çalışma hayatına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. ‘TAEK ÇALIŞANLARI, VERDİKLERİ YETKİYİ GÖZDEN GEÇİRMELİ’&rsq

Türk enerji Sen, TAEK Çalışanlarını Giyim Yardımından Mahrum bıraktı

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, çalışma hayatına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

‘TAEK ÇALIŞANLARI, VERDİKLERİ YETKİYİ GÖZDEN GEÇİRMELİ’’

3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine az bir süre kaldığını söyleyen Tonbul, “2013 yılında yapılan Toplu Sözleşme Görüşmelerinde elde edilen Koruyucu Giyim yardımı TAEK’teki yetkili sendika tarafından kurum yöneticilerine uygulattırılamadı. Hizmet kolumuzdaki diğer kurumlar 'Koruyucu Giyim Yardımından' faydalanırken TAEK çalışanları bu haktan mahrum bırakıldı. Biz hizmet kolumuzdaki 38 bin çalışan adına Toplu Sözleşme yapıyoruz. Elde ettiğimiz kazanımları da hizmet kolumuzdaki çalışanlarımızın tamamı için alıyoruz. TAEK çalışanlarının, kanun hükmündeki toplu sözleşme kazanımı uygulattıramayan sendikaya verdikleri yetkiyi, gözden geçirmelerini istiyoruz’’ dedi.

TÜRK ENERJİ-SEN İLE 10 YIL BOŞA GİTTİ

2010 yılına kadar yetkili  sendika olan Türk Enerji-Sen’in, hizmet kolunda bir tek kazanım elde edemedi ve çalışanların on yılı boşa gitti diyen Tonbul, “Enerji Bir-Sen’in, 5  yıllık yetki döneminde onlarca kazanım elde etti. Sözleşmeli personelin  eş ve çocuk yardımından faydalandırılması, aile yardımında çocuk sayısı sınırlaması kaldırılması, sözleşmeli personelin mazeret, refakat, hastalık izinleri ile ücretli veya ücretsiz izinleri hakkında kadroları ekli 1 sayılı cetvelde gösterilen personelin tabi olduğu hükümlerin uygulanmasını sağladık. Sendika üyesi kamu çalışanlarına toplu görüşme pirimi verilmesi, Kit’lerde kıdem ücreti uygulamasını standart hale getirilmesi, seyyar görev tazminatında bölge sınırını kaldırılmasını da biz sağladık. Kit’lerde Konut Kira Bedeli KDV oranında indirildi. KİT lojman kiraları % 85 oranında uygulanarak, %15 oranında kira indirimi yapıldı, belediye mücavir alanı dışındaki lojmanları ücretsiz hale getirildi. Koruyucu giyim yardımı, koruyucu gıda yardımı, ücretsiz okul servisi sağlandı. Sosyal Servis hizmeti İtfaiyecilere sınıf değişikliği ile maaş artışı, 4C li personele iş güvencesi ve Sümer Holding personelinden, işsizlik sigortası primi kesintisi uygulamasına son verildi. TEİAŞ yük tevzi çalışanlarına  50 TL ek ücret,  Enerji hizmet kolunda normal mesai saatleri dışında vardiyalı çalışan personele servis hizmeti sağlandı, nöbetçi memurluk uygulaması ve bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatlarında görev yapan personele servis hizmeti sağladık” diye konuştu.

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI, KOSGEB VE PATENT ÇALIŞANALRINA TEŞVİK PRİMİ

Toplu Sözleşme taleplerinin oluşmaya başladığını söyleyen Tonbul, “Toplu Sözleşme görüşmelerine az bir süre kaldı. Memur-Sen ve Enerji Bir-Sen olarak genel de ve hizmet kolumuzda oluşturduğumuz taleplerimizden, 4/C'li sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, 2005 yılından sonra göreve başlayanların bir derece verilmesi, Disiplin cezalarının affı,  Başta KİT personeli olmak üzere vergi dilimi ve oranları konusunu, Ek göstergelerin yeniden düzenlenmesini, Ek ödemelerin emekli maaşına ve ikramiyesine yansıtılmasını, Üniversiteli işçilerin memur kadrolarına atanması konusunu, Sözleşmeli personelinin yıllık izinlerinin bir sonraki yıla devredilmesini, KİT'lerde ücret gruplarının 5'ten 3'e indirilmesini ve unvan standardizasyonunun sağlanması konularını güçlü ve kararlılıkla istemeye devam edeceğiz.  Hizmet kolumuza özel birçok talebimiz olacak. Bu taleplerimizden, Unvanlar bazında, özel hizmet tazminatı ve ek ödeme oranlarının artırılmasını, KİT'lerde mühendis ve diğer teknik personele arazi tazminatı, vardiya tutan tüm personele nöbet ücreti, hizmet kolumuzdaki güvenlik görevlilerine güvenlik tazminatı veya silah tazminatı isteyeceğiz. DSİ'de görev yapan arkadaşlarımıza, Su veya sel tazminat ödenmesini talep edeceğiz. Üretim yapan KİT'ler’e üretime katkı payı, Sanayi Bakanlığı, KOSGEB ve Türk Patent Enstitüsü'nde çalışan personele teşvik primi talep edeceğiz. Ölçü ayar memuru ve denetim görevi yapan personele de denetim ücreti ödenmesini talep edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kamuexpress

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.